Reklama

Nad słowem Jana Pawła II zatrzymani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znaleźć źródło. Twórczość literacka Karola Wojtyły - Jana Pawła II pod redakcją Zbigniewa Andresa i Jolanty Pasterskiej ukazała się w wydawnictwie Uniwersytetu Rzeszowskiego z piękną kartą dedykacyjną - „Poloniści w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”.
Karol Wojtyła, kleryk, kapłan, biskup, nie był znany jako poeta. Jeśli coś publikował, czynił to pod pseudonimami: Jawień, Jasień, Gruda. Jan Paweł II w pewnych sytuacjach dopuszczał do głosu swoje drugie powołanie i myśli, dla których nie znajdował innej formy, zamykał w poetyckie frazy. Biorąc do ręki utwór poetycki Karola Wojtyły, zmuszeni jesteśmy do śledzenia jego myśli przez barierę przenośni, skojarzeń, przypowieści i niedomówień. „Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj...” nakazuje sam Jan Paweł II w pierwszej części Tryptyku rzymskiego pt. Strumień. Nad tajemnicami poezji i prozy Karola Wojtyły w majowej sesji zostaliśmy na chwilę zatrzymani. Teraz możemy sięgnąć do publikacji rzeszowskich polonistów i z ich pomocą zbliżyć się do słowa, którego twórcą jest Ojciec Święty-Poeta.
We Wprowadzeniu Zenon Ożóg zebrał utwory Karola Wojtyły, które są określane jako literackie, przedstawił ich szeroki zakres tematyczny, różnorodność gatunkową i uporządkował chronologicznie.
Zarys nieuchronnego czasu. Historia - sztuka - ojczyzna w poezji Karola Wojtyły to przemyślenia Zbigniewa Andresa. Profesor, inicjator tej sesji, próbuje ukazać rozumienie poezji przez Poetę, który będąc hierarchą Kościoła powszechnego, mającym do dyspozycji wszystkie formy wypowiedzi: homilie, przemówienia, komentarze, traktaty, listy, encykliki, nie rezygnuje z uprawiania poezji, jakby był przeświadczony o „niewystarczalności i ułomności werbalnego, językowego komunikatu”.
Praca Kazimierza Ożoga Ojczyzna polszczyzna z niej się wyłaniam, w niej się zakorzeniam. Karol Wojtyła a język polski wprowadza w szeroki zakres pojęć i walorów języka, które po mistrzowsku spożytkowuje Twórca. Ukazuje drogę Karola Wojtyły, autora juweniliów, który poprzez trudne wykłady teologa, etyka i moralisty dochodzi do prostoty wypowiedzi Papieża, prowadzącego dialog z milionowymi rzeszami.
O szczególnej bliskości Karola Wojtyły polonistom mówi praca Gustawa Ostasza. Tylko przez rok był oficjalnie studentem polonistyki, zetknął się wtedy z luminarzami polskiej humanistyki.
Bożena Taras w pracy Motywy słowiańskie w poezji Karola Wojtyły odwołuje się do młodzieńczych impresji 19-letniego Poety, które wydane zostały po raz pierwszy w 20-lecie pontyfikatu Jana Pawła II jako Psałterz renesansowy - Księga słowiańska.
Poemat Profile Cyrenejczyka wybrała na przedmiot analizy Magdalena Rabizo-Birek. Anna Jamrozek-Sowa w pracy Śladami Nowego Adama podjęła się interpretacji tekstu, w którym doświadczenie Pielgrzyma splata się z doświadczeniem teologa. W pracy Zenona Ożoga Meditatio mortis Karola Wojtyły jesteśmy świadkami teologicznego, filozoficznego, eschatologicznego patrzenia na los człowieka.
Poetyckie przesłanie wiary - „Tryptyk rzymski” to temat pracy Janusza Pasterskiego. Utwór ten, śledzących działania i wystąpienia Jana Pawła II, a także dostrzegających jego osłabienie zaskoczył i zadziwił.
W pracy „Pamięć i tożsamość” Jana Pawła II w perspektywie indywidualnej i zbiorowej Jolanta Pasterska próbuje ukazać wartość ostatniej książki Papieża Polaka, w której podjął się odpowiedzieć na dręczące nas pytania dotyczące dziejów Polski i świata w minionym wieku. Książka jest osądem niedawnej przeszłości i przestrogą.
Alicja Jakubowska-Maciąg zamieściła w książce pracę Obraz pontyfikatu Jana Pawła II w wierszach poetów współczesnych. Znalazły się tu opracowania, które nie były wygłaszane w majowej sesji: Małgorzaty Spólnik, Jana Wolskiego, Agaty Paliwody, Anny Wal, Małgorzaty Kulakowskiej oraz Kazimierza Maciąga.
Książkę zamyka rozdział Szukałem Was, zawierający wiersze i szkice studentów polonistyki z dni żałoby narodowej po śmierci Jana Pawła II. Może ona służyć każdemu, kto chce zbliżyć się do tajemnic duszy niezwykłego Poety. Jest hołdem polonistów rzeszowskich dla Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Adam Chmielowski - porzucił sztukę i został św. Bratem Albertem

Św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum bp. Mariusza Leszczyńskiego

Św. Brat Albert Chmielowski

Adam Chmielowski do pewnego czasu żył jak prawdziwy artysta. Był gościem na salonach, przyjacielem wielkich postaci, sławnych malarzy i pisarzy. Dążąc do doskonałości artystycznej, odkrył inną doskonałość-służbę ubogim. Zobaczył nędzę człowieka i z ubogimi pozostał do końca życia.

Więcej ...

Marsz za tym, co najważniejsze

2024-06-16 10:57

@VaticanNews

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy