Reklama

Inauguracja roku formacyjnego w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Seminarium to czas formacji i rozeznania (…).
Seminarium to czas marszu, poszukiwania, ale przede wszystkim odkrycia Chrystusa”.
(Benedykt XVI)

W sobotę 8 października odbyły się uroczystości inaugurujące nowy rok formacyjny w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym pw. Świętej Rodziny w Szczecinie. Eucharystia, której przewodniczył abp Zygmunt Kamiński - ordynariusz archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej stanowiła centrum obchodów rozpoczynających nowy rok. W kościele seminaryjnym prosiliśmy Boga o łaski potrzebne dla całej społeczności seminaryjnej: dla kleryków, wychowawców, profesorów i pracowników.
W homilii Ksiądz Arcybiskup zwrócił się do seminarzystów, stawiając inspirujące do refleksji pytania: „Czy ty, drogi seminarzysto, miłujesz Jezusa Chrystusa? Czy On jest twoją drogą i sposobem na rozwiązywanie wszystkich problemów twojego życia?” - pytał. Podkreślał również, że każdy z nas jest powołany do tego, aby być świadkiem Chrystusa - „nie tylko w słowie, nie tylko w gestach, ale w całym naszym postępowaniu”. Arcypasterz wskazywał także na cechy, jakimi powinien odznaczać się kleryk - przyszły kapłan: dobre zdrowie i kondycja psychofizyczna, uczciwość, mądrość, odpowiedzialność, świętość. Mówił: „Bardzo ważna jest troska o zdrowie fizyczne i psychiczne, aby pracować na pełnych obrotach dla chwały Bożej i dobra człowieka”. Nauczał, że kapłan musi być nade wszystko człowiekiem świętym na wzór Jezusa Chrystusa, który wzywał: „Świętymi bądźcie, bo i nasz Ojciec Niebieski świętym jest”. Do seminarzystów Ksiądz Arcybiskup mówił: „Praca we wszystkich wymiarach nad swoją osobowością jest zadaniem fundamentalnym. Tylko wtedy, kiedy spojrzysz na życie seminaryjne jako na szkołę Jezusa, jako na tę szkołę, w której rektorem, w której pierwszym wychowawcą jest Jezus Chrystus, twoja praca nad sobą będzie przynosiła owoce. Dlatego czas - mówił Arcypasterz - spędzony przed Jezusem Eucharystycznym jest bardzo istotny i wspomaga formację seminaryjną”.
Po zakończeniu Eucharystii w auli seminaryjnej rozpoczęła się druga część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał ks. dr Zygmunt Wichrowski - rektor AWSD. Ksiądz Rektor wskazywał na fundamentalne znaczenie Eucharystii w przygotowaniu młodego człowieka - alumna do przyszłej posługi kapłańskiej. Mówił: „Kapłaństwo jest w służbie Eucharystii. Dlatego w formacji seminaryjnej Eucharystia stanowi centrum życia każdego kandydata do kapłaństwa. Ona pozwala się spotkać z Jezusem Chrystusem - Mistrzem i Nauczycielem”. Podkreślał także fakt, iż tegoroczna inauguracja ma szczególny wymiar, gdyż wpisuje się w srebrny jubileusz erygowania szczecińskiego Seminarium (dekret erygujący z 24 marca 1981 r. bp. Kazimierza Majdańskiego). Ksiądz Rektor przedstawił również w ogólnym zarysie historię tworzenia seminarium i trudności z tym związane oraz zaprezentował najważniejsze wydarzenia z 25-letniej historii seminarium. Takim, można powiedzieć, historycznym wydarzeniem jest fakt, iż od tego roku nieco inaczej przedstawia się formacja alumnów pierwszego roku. „Księdzu Arcybiskupowi - mówił Rektor AWSD - zależy na bardzo dobrym przygotowaniu przyszłych kapłanów. Dlatego biorąc pod uwagę różne racje, otworzył oddzielne miejsce formacyjne dla roku pierwszego, aby pomóc tym młodym ludziom na początku ich drogi do kapłaństwa wzmocnić i udoskonalić swoje człowieczeństwo, a także ducha chrześcijańskiego; aby mogli na tym już solidnym, wzmocnionym fundamencie budować swoją tożsamość kapłańską”.
Następnie prefekt - ks. dr Krzysztof Łuszczek wygłosił wykład inauguracyjny, zatytułowany: Transformacje nowoczesnej telewizji i ich implikacje pedagogiczne. Ksiądz Prefekt - absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w swoim odczycie zaprezentował historię oraz główne kierunki rozwoju telewizji. Mówił o najnowszych technologiach (telewizja cyfrowa) oraz o przyszłości - telewizji interaktywnej. Prelegent zaprezentował także historię programów z serii reality show oraz przedstawił kontrowersje, jakie towarzyszą tego typu programom. Referent wskazywał także na ogromny wpływ telewizji na społeczeństwo i jej rolę wychowawczo-edukacyjną. Podkreślał, jak istotne jest prawidłowe przygotowanie oraz wychowanie dzieci i młodzieży do odpowiedzialnego korzystania z telewizji. Ks. Łuszczek mówił o niewłaściwych postawach rodziców, które nie sprzyjają tego typu wychowaniu. Wymienił tu m.in.: brak konsekwencji i jednomyślności rodziców w doborze programów oraz złe kryteria temu towarzyszące, większe zainteresowanie telewizją niż własnymi dziećmi, sprzeczki i kłótnie oraz pozostawianie dziecka bez opieki przed odbiornikiem telewizyjnym.
Na zakończenie uroczystości słowa podsumowania skierował do zebranych abp Kamiński. Mówił: „Kapłaństwo jest trudne dlatego, że jego Mistrz - Jezus jest niedoścignionym wzorem. Dlatego zharmonizowanie osobowości księdza z Tym, którego reprezentuje i którego mocą sprawuje, jest niesłychanie wymagające. Do tego trzeba dojrzewać latami” - podkreślał. Mówił także o pięknie kapłaństwa, które polega na tym, że ksiądz ma możliwość pomocy drugiemu człowiekowi na drodze prowadzącej do zbawienia. Metropolita nazwał kapłaństwo „niesłychanie radosną przygodą życia”. Mówił: „Im ta przygoda jest trudniejsza, tym bardziej jest radosna”.
Pamiętajmy w naszych modlitwach o seminarzystach. Niech otworzą się na łaskę Ducha Świętego i pełni wiary oraz pokory jak najlepiej starają się przygotować do służby Bogu, Kościołowi i człowiekowi. Módlmy się, aby każdy kleryk szczecińskiego Seminarium jak najpełniej poznał i doświadczył osobistego przeżycia Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05
Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy