Reklama

Przy eucharystycznym stole

Liturgia Eucharystyczna - Obrzędy Komunii św.

Niedziela toruńska 43/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6, 56).
Komunia św. jest najgłębszym możliwym tu, na ziemi, spotkaniem z Chrystusem. Prowadzi ona do pełnej jedności z Bogiem. Można powiedzieć, że tak jak my przyjmujemy Ciało Chrystusa w sposób fizyczny, tak On włącza nas w swoje Ciało, pogłębiając naszą jedność z Kościołem i z sobą samym.
„Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 54).
Komunia św. jest też narzędziem naszego zbawienia. Warto często przypominać sobie powyższe słowa Jezusa, bowiem wskazują wyraźnie na to, co może nam pomóc na drodze do zbawienia. Jeżeli przy tym uświadomimy sobie, że do przyjęcia Komunii św. konieczny jest stan łaski uświęcającej, czyli wolność od grzechu śmiertelnego, to mamy wyznaczoną prostą drogę życia chrześcijańskiego, taką, która wymaga od człowieka pójścia do spowiedzi nie tylko w czasie świątecznym, ale za każdym razem, gdy popełni grzech ciężki. To pozwala bowiem na trwanie w przyjaźni z Bogiem i na nieustanny udział w najświętszym z sakramentów.
„Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6, 35).
Przyjmowanie Komunii św. to również droga do szczęścia. Bo cóż innego czyni człowieka bardziej nieszczęśliwym, jak nie ciągłe poczucie, że czegoś mu brakuje, że czegoś pragnie, a nie może tego osiągnąć. Trwanie w jedności z Jezusem i przyjmowanie Komunii św. jest na to lekarstwem, bo uczy poprzestawania na tym, co konieczne i niezbędne, i oczyszcza pragnienia człowieka. Jest to też broń przeciwko chciwości i zazdrości, bo Komunia św. jest dostępna dla każdego - Jezus otwiera swoje Serce przed każdym z nas i każdemu proponuje swoją przyjaźń, wystarczy tylko żyć w jedności z Nim i przyjmować Jego Ciało.
„Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie” (J 6, 53).
Dzisiejsze czasy niosą ze sobą poczucie bezsensu i beznadziejności. Nieustanne zabieganie i dążenie do czegoś powoduje, że człowiek traci poczucie pełni życia. Tymczasem Jezus, zostawiając nam swoje Ciało i Krew, daje nam możliwość odzyskania tego, co tracimy. Bez Niego świat może wydawać się pusty i bezcelowy. Gdy jednak przystąpimy do Jego ołtarza, zdamy sobie sprawę z tego, co jest ważne, bo dotkniemy ogromu Jego miłości i poczujemy się bezpiecznie.
To dlatego częste przyjmowanie Komunii św. nie jest czymś, co my dajemy Panu Bogu, nie jest rodzajem „ofiary” z naszej strony, lecz jest gestem przyjmowania daru, który otrzymujemy od Boga. Idąc do kościoła, przyjmując Komunię św., musimy uświadomić sobie nasze miejsce w relacji do Boga. Nie robimy przecież czegoś dla Niego, nie poświęcamy się, nie czynimy ofiary, ale przyjmujemy Jego dar. Robimy coś dla siebie - nie dla Boga, bo to my potrzebujemy kontaktu z Nim, modlitwy, sakramentów świętych. To my przychodzimy do Niego, by, przyjmując Komunię św., odnowić i ubogacić swoje życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: czy ci, którzy nie są z nami, mogą prorokować?

2024-09-27 12:06

Adobe Stock

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Wincenty, czyli tam i z powrotem

wikipedia.org

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku.

Więcej ...

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

2024-09-27 18:53
Muriel Furrer ze Szwajcarii na trasie Mistrzostw Świata

PAP/MAXIME SCHMID

Muriel Furrer ze Szwajcarii na trasie Mistrzostw Świata

18-letnia Szwajcarka Muriel Furrer zmarła w szpitalu na skutek obrażeń, jakich doznała w czwartek podczas upadku na trasie wyścigu o mistrzostwo świata w kategorii juniorek w okolicach Zurychu. Zgodnie z wolą rodziny młodej zawodniczki mistrzostwa są kontynuowane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio