Reklama

15 lat Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących

Wypełnić świat ciszy

Niedziela kielecka 44/2005

Piękni, młodzi, wzruszająco prawdziwi w świątecznej gali, ale zamknięci w świecie ciszy, który tak trudno sobie wyobrazić. Msza św. w języku migowym też nie jest czymś codziennym, ale właśnie od takiej Eucharystii w bazylice katedralnej 7 października rozpoczęło się święto jubileuszowe Ośrodka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był to akurat dzień Matki Bożej Różańcowej. Ks. bp Kazimiearz Ryczan polecając uczniów, wychowanków i nauczycieli Jej opiece, przypomniał historię uroczystości i „wielką teologię” tajemnic tworzących modlitwę różańcową. Kosz pełen owoców niesiony w darze do ołtarza miał być symbolem efektów pracy Ośrodka.
Na uroczyste spotkanie w pałacyku T. Zielińskiego przybyli reprezentanci podobnych placówek niemal z całej Polski, prezes świętokrzyskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, świętokrzyski kurator oświaty, przedstawiciele urzędu miejskiego i wojewódzkiego, poradni specjalistycznych, „Solidarności”, sponsorzy, klerycy WSD. Był to czas podsumowań, wspomnień i radości - z bycia razem, z wypracowania podobnej koncepcji przygotowania młodych niesłyszących ludzi do dorosłego życia.
- Z niekłamanym wzruszeniem wspominam minione 15 lat i zaskakującą propozycję Andrzeja Syguta, ówczesnego kuratora oświaty, abym utworzył ośrodek dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją słuchu - mówił dyr. Eugeniusz Marek Cichoński.
Początkowo były to 4 grupy wychowawcze utworzone przy bursie szkolnej, potem kolejno powstawały: szkoła podstawowa, zasadnicza o kierunku krawieckim, gimnazjum, technikum - jako „wyraz poszukiwania rozwiązań dla ciągłości kształcenia”. Była mowa o kwalifikacjach nauczycieli, nie liczeniu przez nich prywatnego czasu w trosce o rozwój emocjonalny i społeczny podopiecznych, o internacie (nazywanym „bez przesady - drugim domem”). Zdaniem Dyrektora, szkoła potrafiła „wypełnić świat ciszy różnymi głosami, dobra, prawdy, piękna”.
Wicedyrektor Marta Jagniątkowska scharakteryzowała funkcjonowanie Ośrodka w chwili obecnej. 109 uczniów korzysta ze wszystkich etapów edukacji, tzn. szkoły podstawowej, gimnazjum, zawodowej (o specjalności krawiec lub kucharz małej gastronomii), technikum. Uczniowie są w wieku 6-20 lat, uczą się w 6-8 osobowych klasach. Całodobową opiekę zapewnia internat. Oprócz podstaw programowych kształcenia, obowiązujących w całym kraju, w Ośrodku realizowane są zajęcia dodatkowe (np. w ramach drużyny harcerskiej, zespołu tanecznego, kół zainteresowań, kursów języka migowego, prawa jazdy). Indywidualne metody nauczania, wszechstronna i profesjonalna opieka pozwalają realizować cel, jakim jest ukształtowanie pełnowartościowych członków społeczeństwa.
Dla uświetnienia jubileuszu wychowankowie Ośrodka przygotowali krótki program artystyczny. Jednym z jego elementów był bardzo dobry spektakl taneczny w wykonaniu zespołu „Disco Mim”, którym opiekują się: Z. Zakrzewska i A. Domagała, a choreografem jest M. Kardasińska-Kolasa. Zespół istnieje od 14 lat i z powodzeniem występuje na wielu scenach, promując kulturę i dorobek artystyczny niesłyszących, poprawiając wizerunek środowiska w społeczeństwie. Zespół uczestniczył w ponad 50 imprezach poza swoim środowiskiem, w kilku ogólnopolskich i międzynarodowych, odnosząc sukcesy. W spektaklu wystąpił gościnnie nauczyciel Sławomir Forma, niegdyś lider zespołu.
Finał jubileuszu miał miejsce w siedzibie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej 30, gdzie gospodarze zapraszali do zwiedzania sal i pracowni, udziału w pokazach - m.in. w pokazie mody, przygotowanym przez klasy krawieckie.
Powiedzieli nam:
Ks. Marcin Kałuża, prefekt Ośrodka i diecezjalny duszpasterz niesłyszących: - Niesłyszący i niedosłyszący odznaczają się wielką wrażliwością i otwartością na sprawy Boże. Pan Bóg ma na pewno do ich serc specjalny klucz. Czasami brakuje odpowiednich słów na wszelkie niuanse i odcienie uczuć, ale wiem, że jest to rekompensowane na wiele różnych sposobów. Ta młodzież, te dzieci, potrzebują bliskiego kontaktu, zainteresowania ich życiem duchowym. Gorąco zachęcam do udziału w niedzielnych Mszach św. dla niesłyszących w kieleckim kościele pw. św. Stanisława na Barwinku, o godz. 15.00.
Stanisława Zakrzewska, surdologopeda z Ośrodka: - Nie można mówić o jakichś nadzwyczajnych trudnościach w tej pracy, gdyż - wierzę - wszyscy surdologopedzi podchodzą do niej z pasją i sercem. Oczywiście istotne jest odnalezienie własnej metody kształcenia i rozwijania ich zdolności, ale mogę ręczyć za profesjonalizm specjalistów. Ta praca daje nieporównywalnie większą satysfakcję niż w typowej placówce szkolnej. Największa troska, która nas nie opuszcza, dotyczy przyszłości tych dzieci, szczególnie w kontekście odnalezienia się na rynku pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili sobie uczniowie?

2025-07-04 09:06

Adobe Stock

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 64 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 50 proc. – poinformowała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej ...

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów przybędą na Wielki Odpust

2025-07-02 14:08

br. Grzegorz Pruś CSsR oraz p. Krzysztof Jasiński

Tysiące pielgrzymów przybędą w tych dniach do Tuchowa, gdzie rozpoczął się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Dziś 2 lipca w liturgii przypada święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej. Obraz Matki Bożej ma ok. 500 lat.

Więcej ...

Leon XIV dał impuls, wierni odkrywają chorał gregoriański

2025-07-04 11:09

Vatican Media

Papież Leon rozbudził na nowo zainteresowanie chorałem gregoriańskim. Inicjatywa „Śpiewajmy z Papieżem” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem na całym świecie. Okazało się, że łacińska liturgia łączy wiernych różnych kultur i języków – mówi Radiu Watykańskiemu o. Robert Mehlhart OP, dyrektor Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...