Reklama

Wystawy z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji lubelskiej

W poczuciu wspólnoty korzeni

Niedziela lubelska 44/2005

Diecezja lubelska, powołana do istnienia 23 września 1805 r. przez papieża Piusa VII na mocy bulli „Quemadmodum Romanorum Pontificum”, a w 1992 r. przez Papieża Jana Pawła II podniesiona do godności archidiecezji, w tym roku obchodzi jubileusz 200-lecia istnienia. Jej dzieje i bogaty dorobek dokumentują różnorodne wystawy, spośród których warto zwrócić uwagę na wystawy przygotowane przez Bibliotekę Uniwersytecką KUL-u i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Kościół lubelski 1805 - 2005”

Reklama

„Dziękuję twórcom wystawy, którzy przewidzieli, wyprzedzili, pomyśleli, by także nasza wspólnota mogła uczestniczyć w upamiętnianiu tych ważnych zdarzeń dotyczących jubileuszu archidiecezji. Przyjmijmy z wdzięcznością ten dar” - podkreślał abp Józef Życiński, otwierając 5 października wystawę pt. Kościół lubelski 1805 - 2005, umieszczonej na IV piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej KUL-u. Na wystawie wykonanej przez pracowników Biblioteki Uniwersyteckiej KUL-u został przedstawiony materiał ilustratorski dotyczący 200 lat diecezji lubelskiej. Udało się zgromadzić portrety wszystkich 11 biskupów diecezjalnych. Są to fotografie wykonane z dzieł malarskich, znajdujących się w Kurii biskupiej, w archikatedrze czy w parafiach, bądź z epitafiów. Zgromadzono wykonane różną techniką artystyczną (olej, pastele, kredka, rysunek) i przez różnych twórców wizerunki wybranych kościołów diecezji. Dyrektor biblioteki ks. dr Tadeusz Stolz zwrócił uwagę także na bardzo nowoczesne, wykonane z okazji jubileuszu archidiecezji, wielkie malowidło mieszczące się na ścianie po prawej stronie przy głównym wejściu do biblioteki. Druga część wystawy obejmuje pozycje książkowe dotyczące historii diecezji: m.in. informatory, kalendarze liturgiczne, listy pasterskie biskupów, publikacje o zakonach i sanktuariach. Wśród nich znajduje się m.in. kronika parafii archikatedralnej od 1947 r. oraz księgi łask z sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Lublinie oraz Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Ważną i cenną część wystawy stanowią mapy ilustrujące przemiany terytorialne diecezji. W ekspozycji książkowej znajduje się również ok. 100 pozycji Wydawnictwa Archidiecezjalnego „Gaudium”.

„200 lat diecezji lubelskiej”

Uroczyste otwarcie wystawy, zorganizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w hołdzie archidiecezji lubelskiej na okoliczność jubileuszu 200-lecia jej powstania, miało miejsce 6 października. Jak podkreślił Metropolita Lubelski, wystawa stała się płaszczyzną spotkania „w poczuciu wspólnoty korzeni z tymi, którzy są dla nas pięknym wspomnieniem, którzy żyli, działali, marzyli i cierpieli, a my, włączeni w tę sztafetę pokoleń, dołączamy do tamtych, którzy wyprzedzili nas w świadectwie wiary i szacunku do człowieka”. Bogactwem wystawy wykonanej przez pracowników Biblioteki (koncepcja wystawy: Joanna Chapska, Ewa Hadrian i Justyna Samojluk; aranżacja plastyczna: Jacek J. Waldowski i Paweł D. Znamierowski) są zbiory poświęcone Kościołowi na Lubelszczyźnie. Prezentowane dokumenty obrazują barwne dzieje archidiecezji, pokazując je poprzez sylwetki biskupów i administratorów diecezji, którzy ukazani są nie tylko jako osoby duchowne, ale również z perspektywy ich pasji i zainteresowań oraz warunków życia, z którymi przyszło im się zmierzyć. Na wystawie można zobaczyć także dokumenty poświęcone katedrze i KUL-owi, prasę parafialną i diecezjalną, media katolickie działające na terenie diecezji, sanktuaria Lubelszczyzny oraz sylwetki świętych i błogosławionych pochodzących z diecezji. Ciekawostką wystawy są dokumenty życia społecznego - plakaty dotyczące uroczystości religijnych w katedrze oraz sztandary wypożyczone z lubelskich świątyń: bazyliki Ojców Dominikanów, kościoła Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej i kościoła Nawrócenia św. Pawła.

Wystawę w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL-u można oglądać do 20 listopada br. w poniedziałki w godz. 11.00-19.00, wtorek-piątek w godz. 8.00-20.00 i w soboty w godz. 8.00-15.00.
Wystawa w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej czynna jest do 31 października br. w godz. 10.00-18.00 (poniedziałek, wtorek, środa, piątek) oraz w godz. 10.00-14.00 (czwartek i sobota). Zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Karol Nawrocki o aborcji, związkach partnerskich i swoim urlopie

2025-01-08 22:33

PAP/Radek Pietruszka

Kandydat na prezydenta i prezes IPN Karol Nawrocki zapowiedział w środę, że od 15 stycznia weźmie urlop. Zadeklarował też, że jako prezydent nie podpisałby ani ustawy o powrocie do kompromisu aborcyjnego, ani o związkach partnerskich

Więcej ...

Nagie obrazki w austriackim przedszkolu. Ukarano… skarżących się rodziców

2025-01-09 20:13

Adobe Stock

Plakat z rysunkami nagich osób, w tym osób transpłciowych, wisiał w przedszkolu zakładowym publicznego nadawcy ORF w Wiedniu - informuje kath.net. Rodzice jednego dziecka złożyli skargę do kierownictwa. W rezultacie dzieci tej rodziny straciły miejsce w przedszkolu. Stowarzyszenie KIWI („Dzieci w Wiedniu”) uzasadnia się argumentem, że angażuje się we wczesną edukację.

Więcej ...

Z powodu pożarów w Los Angeles, Biden odwołał wizytę w Rzymie

2025-01-09 16:23

PAP/EPA/ALLISON DINNER

Z powodu katastrofalnych pożarów w Los Angeles prezydent USA Joe Biden odwołał zaplanowaną wizytę w stolicy Włoch, Rzymie. Biały Dom poinformował 8 stycznia, że prezydent chce się całkowicie skoncentrować na koordynacji działań mających na celu opanowanie pożarów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Kościół

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Wiara

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Karol Nawrocki o aborcji, związkach partnerskich i swoim...

Wiadomości

Karol Nawrocki o aborcji, związkach partnerskich i swoim...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...