Reklama

Ekumeniczna modlitwa w Budapeszcie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchu Święty, choć każdy człowiek nosi w sobie jakąś ciemność, czasem większą, czasem mniejszą, to jednak w każdym z nas Ty jesteś obecny, a Twoja obecność jest wewnętrznym światłem.

W malowniczej Burgundii, na południu Francji znajduje się mała wioska - TaizeM. To właśnie w niej w 1940 r. brat Roger założył Wspólnotę ekumeniczną, która obecnie liczy ok. 100 braci z 25 krajów. Co więcej, jest to całoroczne "centrum modlitwy o pokój i pojednanie", które raz do roku, w ramach Europejskich Spotkań Młodych, przenosi się do kolejnych miast europejskich. W tym roku - do Budapesztu.

Rytm życia w TaizeM wyznacza dźwięk dzwonów, które trzykrotnie każdego dnia wzywają na modlitwę. A jest to modlitwa niezwykła... Kolorem, który dominuje w Kościele Pojednania, jest stonowany, ciepły pomarańcz, który przepięknie odbija płomienie wielu świec otaczających ołtarz. Zgromadzeni siadają lub klękają do modlitwy na ziemi. Zawsze w centrum zasiadają bracia ze Wspólnoty. Słychać śpiew kanonów, które tak bardzo kojarzą się nam z TaizeM, a które, dzięki uniwersalności tekstu i prostocie melodii, są doskonałym narzędziem wspólnej modlitwy młodych z tak wielu różnych części świata. Po czytaniach z Pisma Świętego (w kilku językach) następuje głęboka cisza umożliwiająca kontemplację, a tym samym osobiste przeżycie spotkania z Bogiem. Równie ważne są spotkania w międzynarodowych grupach, podczas których nikt nikogo nie stara się przekonywać, czy dowodzić swoich racji. Są one raczej dzieleniem się naszym przeżywaniem chrześcijaństwa. Wartym podkreślenia jest fakt, iż do TaizeM przybywają zarówno ludzie głęboko wierzący, uformowani i zaangażowani w życie religijne, jak i poszukujący, czy wręcz zagubieni. Dlatego też bracia w prowadzonych rozważaniach starają się zwracać uwagę przybyłych na to, co szczególnie istotne dla wszystkich chrześcijan: co nas łączy, a nie dzieli! Pobyt w TaizeM to również szansa na spotkania ludzi o podobnym systemie wartości oraz zawarcie trwałych i głębokich przyjaźni.

Zarówno wystrój świątyni, jak i rytm dnia będą niemal identyczne podczas zbliżającego się Europejskiego Spotkania, które na przełomie tego roku odbędzie się w Budapeszcie. "Nigdy nie zamierzaliśmy tworzyć wokół siebie ´ruchu´ - mówi brat Marek ze Wspólnoty ekumenicznej braci z TaizeM. - Młodzież zachęcamy, aby angażowała się w Kościołach lokalnych, we własnych parafiach, w swoich miejscowościach. Aby im w tym pomóc, TaizeM animuje Pielgrzymkę Zaufania przez Ziemię, której pierwszy etap miał miejsce w 1978 r.".

Od 28 grudnia 2001 r. do 1 stycznia 2002 r. dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Europy zostaną ugoszczone w Budapeszcie. Nad brzegiem Dunaju, w mieście, którego mosty są niejako symbolem więzi między Wschodem i Zachodem, rodziny i parafie będą gorąco przyjmować pielgrzymów zaufania, którzy przybędą z różnych kontynentów. Ten nowy etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię będzie XXIV Europejskim Spotkaniem Młodych, organizowanym przez TaizeM. Uczestnictwo w tym spotkaniu jest okazją, by przygotować się do bycia człowiekiem zaufania i pojednania w rodzinie ludzkiej, poczynając od pojednania z tymi, z którymi stykamy się na co dzień.

Reklama

Jak być zaczynem zaufania i pokoju?

"Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukać wraz z młodymi ludźmi ze wszystkich kontynentów - wyjaśnia Bernadeta Gierszewska, koordynator diecezjalny TaizeM w Budapeszcie. - Nie chodzi o to, by tylko wpisać się na ´listę´ do Budapesztu, ale by rozpocząć tę pielgrzymkę już teraz, aby w zabieganym świecie zatrzymać się i trwać we wspólnocie na modlitwie w komunii z Bogiem". I właśnie dlatego, aby dobrze przygotować się do udziału w spotkaniu, od września w różnych miejscowościach poszczególnych krajów europejskich, a więc także w Polsce, organizowane są spotkania modlitewne.

Także na Węgrzech trwają przygotowania. Już od kilku tygodni są już w Budapeszcie bracia ze Wspólnoty, siostry ze Zgromadzenia św. Andrzeja i młodzi wolontariusze z różnych krajów. Rozpoczęli odwiedziny wielu parafii i grup w stolicy Węgier, aby razem z nimi modlić się, wyjaśniać sens grudniowego spotkania, wesprzeć tych, którzy przygotowują się do przyjęcia uczestników spotkania i zastanowić się razem z nimi, jak umożliwić przyjęcie wszystkich gości. Aby dobrze przeżyć spotkanie europejskie, warto znaleźć czas na zastanowienie, na chwilę cichej modlitwy i po prostu na posłuchanie Pana Boga, aby lepiej odczytać, w jaki sposób Pielgrzymka Zaufania może wpisać się w moje codzienne życie.

Wspólnota braci swoją postawą ukazuje, że jedność chrześcijan jest możliwa, zaś tysiące ludzi przybywających co roku do TaizeM oraz na spotkanie młodych, aby razem modlić się i doświadczyć prawdziwej wspólnoty, pokazują, jak wielka jest ku temu tęsknota i potrzeba. To właśnie tam, podczas wspólnotowej modlitwy, kontemplacyjnej ciszy, słuchania oraz rozmów z innymi z różnych stron świata dokonuje się wspaniałe jednanie ludzi. Rodzi się jedność duchowa, o którą tak często apeluje Ojciec Święty.

Spotkania przed Budapesztem

W naszej archidiecezji prowadzone są one w parafiach: św. Mikołaja i Marcina w Bydgoszczy, ul. Farna 8 (spotkania odbywają się w kościele we wtorki o godz. 19.00); św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy, ul. Sikorskiego (wtorki o 19.00); Świętych Polskich Braci Męczenników, ul. Ks. Popiełuszki (piątki 18.30, salka); św. Mateusza w Bydgoszczy-Fordonie ( piątki, 19.00); św. Jadwigi Królowej we Wrześni (czwartki, 19.00); św. Jerzego w Gnieźnie (poniedziałki, 20.00).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

2024-04-24 10:27

Karol Porwich/Niedziela

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

Więcej ...

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

- Gospel jednoczy ludzi, wprowadza w dobry nastrój, a że jest to muzyka związana z Bogiem i modlitwą, to jest dla nas szczególnie bliska – zauważa uczestniczka warsztatów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Wiara

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...