Reklama

W drodze do VIII Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Częstochowie

Kongresowa Stacja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanalna Stacja Kongresu Eucharystycznego kończącego się Roku Eucharystii, miała miejsce w dniach 20-23 października br. w częstochowskim sanktuarium Krwi Chrystusa. Wpisała się ona również w VIII Archidiecezjalny Kongres Eucharystyczny i jubileuszowe obchody 80-lecia powstania diecezji częstochowskiej. Był to także czas duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych z racji przypadającego wspomnienia wielkiego czciciela Najświętszego Sakramentu i założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa - św. Kaspra del Bufalo. Warto zauważyć, że św. Kasper był niejako cichym patronem Roku Eucharystii, bowiem ubiegłoroczne obchody 50-lecia kanonizacji Świętego stanęły u progu Roku Eucharystii, a tegoroczne wspomnienie kończyło ten czas łaski, dany nam od Boga.
Wierni parafii prowadzonej przez Księży Misjonarzy, w której odbywał się kongres, gromadząc się na modlitwie każdego dnia, mieli możliwość zatopienie się w modlitwie u stóp Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Rozważając tajemnice Różańca, uczestnicząc we Mszy św. czy adoracji, którą kończył Apel Jasnogórski - upamiętniający godzinę odejścia Inicjatora Roku Eucharystii, Papieża Polaka. W poszczególnych dniach ks. dr Marian Szymonik (wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie) głosił konferencje. Podejmując tematykę eucharystyczną, ukazywał, jak przenika ona każdą płaszczyznę życia katolika. Rozważając temat Eucharystia a wspólnota Kościoła Kaznodzieja wskazywał na wzajemną zależność wiary i miłości Eucharystii: „Nasza wiara jest taka, jaka jest nasza miłość do Eucharystii i odwrotnie przez miłość do Eucharystii może rozwijać się wiara”. W kolejnym dniu rozważań Prelegent podjął problem Pragnienia sakramentu Eucharystii, który jest drogą do nawrócenia i komunii kościelnej. Podkreślił, że stanem normalnym człowieka jest stan łaski uświęcającej, czyli wolność od grzechu ciężkiego: „Mówi się, że dzisiejszy człowiek jest zestresowany, ale to nie stres, tylko nasze grzechy i słabości powodują, że nie potrafimy się w tym świecie odnaleźć. To panujący nieład moralny, brak przyzwoitości ciała, w 90% jest przyczyną rozbicia małżeństw. Duch zatruty przez choćby sączące truciznę programy TV, «to dopiero bólów ból»”. Następna konferencja poświęcona została Mszy św. jako centrum formacji rodzinnej. Prelegent wskazał na rodzinę, która jest najlepszą szkołą miłości Boga i człowieka. Zachęcał, aby pod płaszczem Matki Bożej, trwając przed Jezusem Eucharystycznym w rodzinie siać ziarno dobra, ziarno wartości, które odpowiednio pielęgnowane wyda dobre owoce. Całonocne czuwanie przy Chrystusie w Najświętszym Sakramencie poprzedziło zakończenie kongresu.
W ostatnim zamyśleniu ks. dr Marian Szymonik wskazał na Piękno niedzielnej eucharystycznej celebracji. W wygłoszonej konferencji podkreślał cnotę wdzięczności za otrzymane dary Roku Eucharystii, za kongres, który jest realizowaniem duchowego testamentu Jana Pawła II, w dziękczynieniu za dar Eucharystii, stanowiącej centrum życia człowieka wierzącego, bez której każdy dzień to dzień stracony.
W niedzielne przedpołudnie bp Antoni Długosz sprawował Mszę św. kończącą Kongres Eucharystyczny dekanatu w tej części miasta, a zarazem uroczystość odpustową. Ksiądz Biskup w wygłoszonej homilii podkreślał, że: „Charyzmat św. Kaspra wiąże się ściśle z Rokiem Eucharystii, nie tylko w kontekście przesłania Jana Pawła II, przypomina nam, że centrum życia każdego człowieka wierzącego w Chrystusa jest Jezus w Najświętszym Sakramencie”.
Ksiądz Biskup pod koniec Liturgii polecił wiernych parafii św. Kasprowi, którego sanktuarium otrzymało z Rzymu relikwie. Mszę św. kongresowo-odpustową zakończyło ucałowanie relikwii Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sekundy, które zmieniają życie

Z archiwum Dariusza Kowaluka

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Więcej ...

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30
Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Więcej ...

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych...

Kościół

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...