Reklama

Rozmowy z bratem Stanisławem

Beatus, qui prodest, quibus potest

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Red. Lidia Dudkiewicz: - Nikt nie jest samotną wyspą. „Jedni od drugich nawzajem zależą, odpowiadając każdy za wszystkich, za każdego wszyscy” (Adam Asnyk, „Nad głębiami”).

Br. Stanisław Rybicki FSC: - Stąd konieczność wzajemnej pomocy. Odrzucając egoizm, aprobujemy postawę altruistyczną. Oto sedno wciąż aktualnej solidarności. Być solidarnym to podejmować działania pomocnicze w myśl hasła: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Najjaskrawiej to zjawisko dotyczy katastrof na morzu, kiedy zagrożeni wzywają pomocy telegraficznie: „S. O. S.” - save our souls (ratujcie nasze dusze). Technika apeli alarmujących została udoskonalona, ale liczba zagrożeń, kataklizmów, wypadków jest wciąż - dobrze wiemy - olbrzymia.

- Można by bez końca przypominać ludzkie nieszczęścia, spróbujmy tu jednak, zamiast tych pesymistycznych akcentów, zgodnie z naszym tematem: „Beatus, qui prodest, quibus potest”, wskazać optymistyczne fakty - bardzo liczne dzieła charytatywne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- „Błogosławiony, kto pomaga” jak św. Wincenty à Paulo, wielkoduszny organizator dzieł charytatywnych sam osobiście i przez siostry szarytki. Błogosławiony, kto pomaga jak Matka Teresa z Kalkuty, sama osobiście i przez jej siostry Misjonarki Miłości. Błogosławiony, kto pomaga jak o. Beyzym, opiekun trędowatych, jak o. Damian de Veuster, misjonarz i opiekun trędowatych na Hawajach. To tylko niektóre przykłady ludzi Kościoła zaangażowanych charytatywnie. Jeszcze bardziej wzruszają nas przykłady świętych działaczy spieszących z pomocą chorym, głodnym, bezdomnym, osamotnionym. Postacią reprezentatywną pod tym względem jest artysta teatralny, który zrezygnował z działalności scenicznej, by nieść pomoc trędowatym, głodnym, osamotnionym. Do tej służby umiejętnie angażował tysiące ludzie zwłaszcza młodzież, w myśl hasła: „Nikt nie ma prawa być szczęśliwym w oderwaniu od innych”. Mowa tu o pomocy, jaką niósł skutecznie Raoul Follereau (1903-1977). W 95 krajach głosił prawdę o miłosierdziu Bożym ocalającym świat.

- Geograficznie i historycznie jest nam bliższy św. Brat Albert (1845-1916).

- Jan Paweł II słusznie nazwał go „Bratem naszego Boga”. Ten artysta malarz, były powstaniec, jest wzorem heroicznej służby tym, co potrzebują naszej pomocy „tu i teraz”.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ania Golędzinowska: Pustka w sercu glamour. Od kariery modelki do opętania i egzorcyzmów

2026-02-24 21:34
Ania Golędzinowska

Mat.prasowa/Esprit

Ania Golędzinowska

Żyła w blasku fleszy. Mediolan był sceną jej kariery: czerwone dywany, okładki gazet, narzeczony – siostrzeniec Berlusconiego. A jednak za pozorem sukcesu kryła się samotność, której nie goił żaden aplauz. Zanim trafiła do świata mody, Ania Golędzinowska padła ofiarą handlu ludźmi – uwięziona, zmuszana do pracy w nocnym klubie, upokorzona. Uciekła. Lecz prawdziwe wyzwolenie przyszło dopiero później.

Więcej ...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

40 pytań Jezusa: "Czy chcesz stać się zdrowym?"

2026-02-24 20:57

pixabay.com

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

84-letni kapłan z Polski wystartował w zawodach...

Kościół

84-letni kapłan z Polski wystartował w zawodach...

Archidiecezja gnieźnieńska: Oświadczenie w sprawie...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska: Oświadczenie w sprawie...

„Ojcze nasz” otwiera modlitwę w liczbie mnogiej

Wiara

„Ojcze nasz” otwiera modlitwę w liczbie mnogiej

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Wiara

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Wiara

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

Wiadomości

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

Polska premiera filmu „Najświętsze Serce”

W wolnej chwili

Polska premiera filmu „Najświętsze Serce”

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"