Reklama

W Bielsku zabrzmiał hymn „Gaudeamus”

Niedziela podlaska 45/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy w ponad 900-letniej historii Bielska Podlaskiego rozległ się w piątek 7 października hymn akademicki Gaudeamus igitur, obwieszczający rozpoczęcie nowego roku akademickiego w nowo powstałej Wyższej Szkole Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Zygmunta Glogera. Podczas uroczystej immatrykulacji ośmiu młodych żaków - na blisko stu przyjętych na pierwszy rok - otrzymało indeksy. Wśród zaproszonych gości obecny był bp Antoni Dydycz, należący do loży patronackiej uczelni.
„Tak jak nigdy nie wchodzi się do tej samej wody w rzece, tak uroczystość tę można nazwać niepowtarzalną - mówił Stanisław Zagórski, prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego «Stopka» w Łomży, inicjator i najważniejszy sponsor uczelni. - Założyliśmy, że będzie ona szkołą «pogranicza», która ma łączyć ludzi z wielu krajów i o różnych kulturach. Zawarto już umowy z uniwersytetami ukraińskimi w Łucku i Drohobyczu, a chęć współpracy zadeklarowały uczelnie z Białorusi, Litwy i obwodu kaliningradzkiego. Liczymy również na kilka wyższych szkół w Anglii, Niemczech i Austrii”.
Pierwszym rektorem bielskiej uczelni został prof. dr hab. Michał Gnatowski, rodem spod Drohiczyna, specjalista od najnowszej historii. „Z różnych powodów, głównie krótkiego czasu, nie udało nam się dokonać pełnego naboru studentów. Nie mamy też jeszcze studentów z zagranicy.
Te blisko sto osób, które dziś rozpoczynają naukę, pochodzi przede wszystkim z powiatu bielskiego i jego okolic. Będą się kształcić na dwóch kierunkach: ekonomii - 77 słuchaczy oraz filologii angielskiej - 20. Na razie nie będzie studiów stacjonarnych w trybie dziennym, a jedynie wieczorowym. Nauka jednak będzie odbywać się według nowoczesnych programów odpowiadających standardom europejskim” - oświadczył Rektor uczelni.
Dla młodych żaków nauka na WSWMiR będzie z pewnością pierwszym etapem do zdobycia tytułu magistra czy nawet doktora. Aneta Kruszewska, absolwentka bielskiego Liceum Ekonomicznego, zamierza pogłębiać wiedzę z dziedziny skarbowości i polityki finansowej. Wybrała bielską uczelnię, bo jest „pod bokiem”. Natomiast Marcin Fiedorczuk interesuje się kulturą oraz historią sąsiednich krajów. Liczy, iż uczelnia umożliwi mu kontakty z tymi krajami, aby mógł więcej się o nich dowiedzieć.
„Studia wyższe, nawet prowadzone na wysokim poziomie, nie dają jeszcze pełnej gwarancji zatrudnienia, dlatego chcemy przekazywać młodzieży nie tylko wiedzę, lecz również uczyć jej zaradności. Powinna temu sprzyjać dobra kadra nauczycieli akademickich - 10 profesorów, w tym 6 tytularnych, oraz 12 doktorów” - zapewnił prof. Gnatowski.
Bp Dydycz, gratulując Bielskowi wyższej uczelni, wyraził nadzieję, że spełni ona społeczne oczekiwania i dobrze wpisze się w koloryt miasta i regionu, tak jak niegdyś uczynił to jej patron - Zygmunt Gloger. Ten znakomity uczony, tak bardzo związany z Podlasiem, ofiarował polskiej nauce swój pracowity żywot i nader bogatą spuściznę literacką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Wierni podczas procesji w dniu

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Dziś 3 lipca obchodzone jest po raz drugi Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

Więcej ...

Ks. Wojtyła był na spływie kajakowym. Wtedy nadeszła informacja, że będzie biskupem

2025-07-04 10:02
Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Archidiecezja Krakowska

Ks. Karol Wojtyła na spływie kajakowym

Wakacje to czas, kiedy nie tylko świeccy, ale i kapłani wyjeżdżają na zasłużony odpoczynek. Nie inaczej było z przyszłym świętym Janem Pawłem II. Łączył on często przyjemne z pożytecznym, by nie tylko wypoczywać z młodzieżą, ale także towarzyszyć jej we wzrastaniu. Te wakacje dla ks. Karola Wojtyły zapewne były inne niż wszystkie.

Więcej ...

Huśtawki bocianie gniazdo – komfort wypoczynku na świeżym powietrzu

2025-07-04 12:35
Huśtawka typu bocianie gniazdo

Materiał sponsora

Huśtawka typu bocianie gniazdo

Huśtawki typu bocianie gniazdo to coraz popularniejszy model sprzętu służącego rekreacji. Ich nazwa nawiązuje do specyficznego wyglądu i okrągłego kształtu siedziska, nieco przypominającego gniazda bocianich piskląt, często budowane na kominach wiejskich domów i stanowiące nieodłączny element podmiejskiego krajobrazu. Konstrukcja huśtawki – niczym gniazdo dla ptaków świeżo wyklutych z jaj i pieczołowicie doglądanych przez bocianią mamę – gwarantuje komfort i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...