Reklama

„Joannes Paulus II - Papa Sacra Paginae”

W dniach 20-22 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu odbyło się 43. Sympozjum Biblistów Polskich. Na temat jego przebiegu z ks. dr. Adamem Domańskim, członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich, rozmawia ks. dr Paweł Staniszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Paweł Staniszewski: - Księże Doktorze, do Łowicza przyjechało ok. 150 biblistów z całej Polski. Jak to się stało, że nasze Seminarium mogło gościć tak szacowne gremium? Kto był organizatorem takiego zjazdu?

Ks. Adam Domański: - Każdego roku spotkania biblistów odbywają się w różnych ośrodkach, przeważnie seminariach duchownych, w Polsce. Dla uczestników sympozjum jest to także okazja do poznania Kościoła w wielu miejsjach naszego kraju. Gdy chodzi o gości przybyłych na spotkanie, rzeczywiście było to szacowne gremium. Tworzyły je osoby, których imiona znamy z tytułów książek artykułów, a także z tłumaczeń ksiąg biblijnych na język polski.

- Wiadomo, że w czasie sympozjum miało miejsce Drugie Walne Zebranie Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Czy może nam Ksiądz przybliżyć to Stowarzyszenie, jego historię, cele? Kto może zostać członkiem SBP?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Stowarzyszenie Biblistów Polskich zostało powołane 5 grudnia 2003 r., na bazie statutu zatwierdzonego przez Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Celem Stowarzyszenia jest pogłębianie znajomości Pisma Świętego przez badania naukowe i rozpowszechnianie Słowa Bożego zgodnie ze wskazaniami Kościoła, wyrażonymi w sposób szczególny przez Sobór Watykański II (Statut SBP, art. 6). Członkami zwyczajnymi SBP mogą zostać wykładowcy Pisma Świętego, którzy posiadają co najmniej stopień licencjata teologii biblijnej lub analogiczny tytuł naukowy w pokrewnej dziedzinie.

- Czy można mówić o jakichś szczególnych inicjatywach, jakie podjęło lub podejmuje SBP?

- Zgodnie z założeniami statutowymi, Stowarzyszenie „podejmuje zadania popierające badania biblijne poprzez publikacje, sympozja i tygodnie biblijne, organizowane na szczeblu lokalnym i krajowym”. Bieżące informacje nt. działalności SBP można znaleźć na stronie interntowej www.sbp.net.pl.

Reklama

- Czy polskim biblistom zgromadzonym w Łowiczu towarzyszyła jakaś myśl przewodnia, wokół której koncentrowały się obrady, referaty, dyskusje?

- Wszystkich wierzących bardzo głęboko dotknęła śmierć Papieża Jana Pawła II. Słyszymy o wielu spotkaniach, symopozjach, wydarzeniach kulturalnych itp., które są niejako okrzykiem: „Zostań z nami”. Sympozjum biblistów wpisuje się w ten cykl wydarzeń, przez które chcemy oddać hołd Wielkiemu Papieżowi i Bożemu Człowiekowi, a jednocześnie uczyć się od niego dojrzałej wiary w Boga, wchodzić w głębię jego myśli. Mottem łowickiego spotkania biblistów były słowa: Joannes Paulus II - Papa Sacra Paginae, czyli „Jan Paweł II - Papież Świętej Stronicy”. Oczywiście, mamy tu odniesienie do stronic Pisma Świętego. Powyższy tytuł można też przetłumaczyć słowami: „Jan Paweł II - Papież Pisma Świętego” - w sensie znajomości i życia zgodnego z treścią Słowa Bożego.

- Zapewne w kuluarach obrad bibliści polscy dyskutowali na temat najnowszego wydania Pisma Świętego Nowego Testamentu i Psalmów, dokonanego przez Wydawnictwo św. Pawła. Jak Ksiądz, jako biblista, ocenia tę nową edycję Biblii?

- Można się zastanawiać, dlaczego istnieje potrzeba nowych przekładów Biblii. Odpowiedzi jest wiele. Tekst Pisma Świętego był formuowany w innym czasie i w innej kulturze. Nasz sposób myślenia i pojmowania rzeczywistości jest nieco inny, dlatego nowy przekład ma za zadanie lepiej wyrazić i jaśniej przekazać przesłanie Pisma Świętego. Człowiek zakochany chce mieć jak najwięcej zdjęć osoby ukochanej. Ale każde zdjęcie przedstawia tę osobę nieco inaczej, mówi o niej nieco więcej. Pododnie jest z tłumaczeniem Pisma Świętego. Ponadto każdy tłumacz zdaje sobie sprawę z tego, że język oryginalny jest o wiele bogatszy niż przekład, który nie jest w stanie oddać pełni bogactwa treści. Przekłady Pisma pozwalają więc poznać tekst z innej strony i głębiej wniknąć w jego sens. Nowy przekład ma tę wielką zaletę, że pracowało nad nim wielu wybitnych specjalistów.

- To sympozjum było jakby promocją naszej diecezji, naszego Seminarium wobec biblistów całej Polski. Wiem, że wszyscy goście zostali oprowadzeni po naszej bazylice katedralnej. Jakie wrażenia wynieśli księża bibliści z pobytu w Łowiczu?

- Chyba wszyscy zabrali z sobą bardzo miłe wspomnienia z Łowicza. Istotnie, wielkie wrażenie wywarła na zwiedzających katedra z grobami 12 prymasów Polski. Ks. dr Stanisław Poniatowski z właściwą sobie erudycją ukazywał piękno i znaczenie naszego miasta, zarówno w historii polskiego Kościoła, jak i dziejów naszej ojczyzny.
Wiele osób starało się, aby jak najlepiej przyjąć uczestników sympozjum. Wielki wkład pracy wnieśli również klerycy naszego Seminarium, okazując serdeczność i gościnę wszystkim przybyłym. Łowickie spotkanie biblistów było z pewnością ważnym wydarzeniem naukowym, ale także nasze miasto pozostało wielu osobom we wdzięcznej pamięci.

- Dziękuję bardzo za rozmowę

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj