Reklama

Niedziela 20/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Spadkobiercy

Ks. Jarosław Grabowski

Jaki wniosek możemy wyciągnąć z bitwy o Monte Cassino po 80 latach? Dla mnie jest nim heroiczne poświęcenie żołnierzy 2. Korpusu Polskiego i ich dowódcy.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redaguje: Zespół Biura Prasowego @JasnaGóraNews

Nie tylko samochody, busy i rowery, ale nawet skutery śnieżne czy pływająca przychodnia zdrowia otrzymały misje od kierowców i ludzi dobrej woli. Na Jasnej Górze odbywała się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców pod hasłem: „Na drogach jesteśmy z bliźnimi”. Uczestnicy modlili się w intencji wszystkich użytkowników dróg, prosząc o łaskę bezpiecznych podróży, a także za polskich misjonarzy i misjonarki posługujących w 99 krajach świata.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

„Wracaj do domu” – to wspólne hasło, które będzie towarzyszyć dwóm największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce: Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku.

Obserwator
8-9

Obserwator

Powódź na południowym Uralu w Rosji zalała niebezpieczne obiekty, takie jak stare złoża uranu czy składowiska odpadów przemysłowych – alarmują ekolodzy.

treści wiary
16-20

Maryja – lustro Kościoła

Wincenty Łaszewski

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Dwunastu z mocą Ducha

Michał Wojciechowski

Na początku nosili miano uczniów Jezusa. Po Jego odejściu przyszło im odegrać znaczną rolę. Kim byli Apostołowie?

Czytamy Franciszka

Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch” (1 Kor 12, 4). Tak pisze Apostoł Paweł do Koryntian.

Dlaczego oddajemy cześć Maryi?

Ks. Janusz Królikowski

Czcząc Maryję, w gruncie rzeczy oddajemy cześć niezwykłemu dziełu Bożemu, które w Niej się spełniło.

liturgia tygodnia
21-23

Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Słowa Ewangelii według św. Jana J 15, 26-27; 16, 12-15

Jak działa Duch Święty?

Ks. Mariusz Frukacz

Bez Ducha Świętego i Jego darów trudno wyobrazić sobie życie chrześcijanina. Jak naucza papież Franciszek, Duch Święty „jest towarzyszem życia, stałą obecnością. Pozostaje, ponieważ naprawdę nas miłuje: nie udaje, że nas kocha, żeby nas potem pozostawić samych w trudnościach”. Ponieważ Ducha Świętego nie widzimy, musimy rozpoznać Jego obecność, którą sygnalizuje On w formie znaków, symboli, takich jak: woda, namaszczenie, ogień, obłok i światło, pieczęć, ręka, palec, gołębica, powiew wiatru. Te symbole Ducha Świętego znajdujemy na kartach Pisma Świętego.

Postępujcie według Ducha

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Dzisiejsze drugie czytanie zaczerpnięte jest z Listu św. Pawła do Galatów. To jedno z najdonioślejszych teologicznie pism Apostoła, w którym zawarta jest wykładnia fundamentalnych punktów doktryny Nowego Testamentu: kwestia powołania apostolskiego i prawdziwości głoszonej Ewangelii oraz problem odniesienia do Prawa Starego Testamentu i miejsca pogan we wspólnocie Kościoła. Pierwsza część listu ma charakter doktrynalny, druga zaś – etyczny.

Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Papież reformator

Ks. Mariusz Frukacz

Jako papież wypowiedział walkę symonii, inwestyturze oraz niezachowywaniu celibatu.

moim zdaniem
25

Uczmy się od dzieci

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Dzieci są radością nie tylko dla swoich rodziców, ale także dla Kościoła i całej ludzkości.

warte uwagi
26

Walczymy o życie

Caritas Polska

Prawie 2,2 mln wewnętrznie przesiedlonych ludzi, zbombardowane miasta, nieustające ataki, umierający ranni, głód. Mimo że w Strefie Gazy życie ludzkie jest zagrożone, dostęp konwojów pomocowych jest wciąż częściowo blokowany

życie Kościoła
27-29

Trzeba bić na alarm!

Włodzimierz Rędzioch

Zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci niemal nie da się obecnie kontrolować, tym większe zatem muszą być wysiłki skierowane na ochronę najmłodszych.

Bobola działa z rozmachem

Magda Nowak

Kiedy jest tak źle, że proboszcz rozmyśla o zamknięciu kościoła, do akcji wkracza św. Andrzej Bobola...

Szczęśliwa rodzina
30-33

Słona cena migracji

Anna Gębalska-Berekets

Większe bezpieczeństwo i perspektywy rozwoju zawodowego, możliwość szybszego dorobienia się, stabilna sytuacja finansowa oraz różnorodne programy rozwojowe dla młodych ludzi z dziećmi – to najczęstsze przyczyny emigracji zarobkowej. Migracja ma jednak także negatywne konsekwencje – zwłaszcza dla najmłodszych, bo ma znaczący wpływ na ich funkcjonowanie, wychowanie i poczucie bezpieczeństwa.

Dziecko a rozwód

Anna Gębalska-Berekets

Blisko 81 tys. pozwów rozwodowych wpłynęło w 2023 r. do sądów okręgowych w całej Polsce. To o 3% więcej niż w 2022 r. Bardzo często decyzję o rozstaniu poprzedzają kryzysy, kłótnie, napięte sytuacje, a także zmieniające się wartości oraz priorytety. W konfliktach dorosłych najbardziej jednak cierpią dzieci.

punkt widzenia
34-35

Zdrada polskiego sędziego

Artur Stelmasiak

Sprawa sędziego Tomasza Szmydta dobitnie pokazuje, jak słabym i mało odpornym państwem jest Polska, ale także jak bardzo podatna na manipulacje Moskwy jest nasza scena polityczna i medialna. Czy z tej największej afery szpiegowskiej w III RP wyciągniemy odpowiednie wnioski?

moim zdaniem
36-37

Z politowaniem patrzył na Bismarcka

Grzegorz Polak

Tylko tacy ludzie jak Roman Komierowski, świadomi i znakomicie wykształceni, mogli osłabić siłę uderzenia pruskiej machiny.

Polska jest głucha i ślepa

Witold Gadowski

W Polsce swobodnie działają agenci BND, CIA, Mosadu, służb rosyjskich i białoruskich, ukraińskiego SBU, agenci wpływu chińskich służb...

świat pod lupą
38-39

Czas posprzątać… kosmos

Ireneusz Korpyś

Amerykanie nałożyli pierwszy mandat za zaśmiecanie kosmosu. Brzmi absurdalnie? Nie powinniśmy się jednak śmiać. Kosmiczne śmieci już stanowią realne zagrożenie.

zaproszenie
41

Wyzwanie męskości

Ignacy Tarnobrzeski

Czy współcześnie mężczyzna to rodzaj męski czy nijaki? Skąd można czerpać inspirację do duchowej formacji mężczyzn?

polecamy
42

Świat snów stygmatyka

Ireneusz Korpyś

Święty Ojciec Pio nie pozwala o sobie zapomnieć – z racji cudów za jego przyczyną, a także z powodu poświęconych mu książek.

niedziela z kulturą
44

Na różne sposoby

W.D.

Cztery bitwy

W.D.

Skryte tajemnice

J.K.

Na jazzowo

J.K.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-61

Czasy się zmieniają a my wraz z nimi

Tomasz Łabonarski

Tempora mutantur et nos mutamur in illis – fraza cesarza Lotara (wnuka Karola Wielkiego) jest równie aktualna dzisiaj, jak w IX wieku. I świetnie pasuje do sytuacji Teatru Telewizji, któremu po raz kolejny przyszło dożyć zmian programowych i światopoglądowych. Co nas może nowego czekać na największej teatralnej scenie świata? I czy to definitywny koniec pewnych wartości i idei?

Program telewizyjny

Mistrzowska Dziewiątka

Piotr Iwicki

7 maja minęło 200 lat od prapremiery IX Symfonii Ludwiga van Beethovena – ot, popularnej Dziewiątki.

nasz rozmowa
56-58

Ślůnsko godka język czy dialekt?

śląszczyźnie i jej zawiłościach rozmawiamy z prof. Haliną Karaś.

opowiadanie
59-61

Zielone Świątki

Wikary Makary

Podkusiło mnie, bo przecież nie musiałem, pojechać z kościelnym po tatarak i sitowie. Trzeba solidnie umaić kościół, bramę i plac na święta. Najpierw, nieświadom wszystkiego, podpowiadam, że na proboszczowskim stawie są ze dwie kępy dorodnego tataraku. Kościelny się tylko uśmiechnął, tak jakoś chytrze, a proboszcz od razu zdenerwował.

dobre rady
62-63

Jan, Józef, Henryk...

Anna Wyszyńska

Wymienić można jeszcze wiele imion i nazw, które nadano mineralnym wodom leczniczym z polskich uzdrowisk.

Aneks do testamentu?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Czy można sporządzić aneks do umowy darowizny mieszkania dla młodszej córki, aby starsza córka i jej dzieci nie miały prawa do zachowku?

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

Fastryga

Mikołaj Wierzchlejski

Tytułowa fastryga to rodzaj tymczasowego ściegu, który łączy warstwy materiału i jego części w planowaną całość. Złapane nitką są np. łączenie rękawa z korpusem czy też przodu z tyłem, dajmy na to, marynarki. Fastryga jest bardzo przydatna do przymiarek i korekty, bo od razu widać, czy ubiór dobrze leży, podkreśla przymioty, a ukrywa braki, dzięki niej można zobaczyć, gdzie trzeba podciąć, a gdzie podłożyć.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości ma sens

Rozmawia: Angelika Kawecka

On jest wokalistą, niegdyś otwarcie mówiącym o sobie: agnostyk. Ona – pisarką, która wierzy w Boga i Jego plan na życie. Spotkali się, by założyć rodzinę i swoim świadectwem udowodnić młodym ludziom, że życie w czystości ma sens.

Święta od spraw beznadziejnych

Ignacy Tarnobrzeski, Ks. Sławomir Sznurkowski, paulista

Święta Rita jest wzorem pokory i poświęcenia. Ludzie na całym świecie proszą ją o wstawiennictwo w sprawach – wydawałoby się – bez wyjścia. Jej modlitwy są zawsze wysłuchane.

Czy da się wyleczyć cukrzycę?

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Szacuje się, że ok. 2 mln Polaków choruje na cukrzycę, z czego około 1/4 o tym nie wie. Prognozy przewidują, że liczba chorych będzie rosła, a w ciągu 15-20 lat się podwoi.

Na poprawę cery

Kwiaty czarnego bzu są naturalnym kosmetykiem, który doskonale radzi sobie z problematyczną skórą.

Porządki w łazience

KJK

To miejsce, w którym czystość i porządek wydają się czymś oczywistym, a jednak bardzo łatwo je zabałaganić. Pomóc tu może właściwa organizacja.

Wiosenne ziele

Karolina Szostkiewicz-Jaros dietetyk kliniczny

Czosnek niedźwiedzi ma właściwości takie jak pospolity, ale jest mniej intensywny i lepiej tolerowany przez organizm.

W świecie herbaty

eMKa

Czarna, zielona, a może biała? Herbata to zaraz po wodzie najpopularniejszy napój. Nie wyobrażamy sobie bez niej posiłku. Gdzie rośnie jej najwięcej?

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, w jakim mieście…

I.C.

... każdy dzień maja rozpoczyna muzyczny poranek maryjny?

Promotor czytelnictwa

Łukasz Piotrowski

Wrodzona dociekliwość uczyniła z niego znakomitego historyka oraz badacza dziejów nie tylko społeczności lokalnej, ale również dziejopisarza w odniesieniu do całego narodu. O kim mowa?

Papież jest z nami

Maria Fortuna - Sudor

To pierwsza i jak na razie jedyna w diecezji tarnowskiej parafia, której patronuje św. Jan Paweł II – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Zbigniew Biernat

Dom na Kopiej Górce

Mateusz Góra

„Mamy swój dom” – mówią członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem, gdzie zostało otwarte centrum rekolekcyjno-formacyjne Krucjaty.

Zabawy z rycerzami

Oprac. za: sanktuarium-jemielnica.pl

W Jemielnicy kolejny raz odbyło się Diecezjalne Święto Rodziny połączone z Jarmarkiem Cysterskim

Dzielą się z rówieśnikami

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Stacja dzieci

Oprac. za: diecezjaelk.pl

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej odbędzie się Stacja Dziecięca Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej pod hasłem: „Ja Jestem z Wami”.

Zawsze mama

Oprac. za: cef.bydgoszcz.pl

Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. Błogosławionego Biskupa Michała Kozala zaprasza uczniów z diecezji do udziału w konkursie recytatorskim „Zawsze mama” z okazji Dnia Matki.

Niedziela bielsko-żywiecka

Św. Jan Kanty inspiracją dla diakonów

Ks. Piotr Bączek

Potrzebujecie takiego wzoru, skoro od pierwszych chwil posługiwania diakońskiego będziecie nauczać i wyjaśniać zasady wiary oraz ich bronić – mówił bp Roman Pindel do dwóch kleryków, którzy 8 maja przyjęli święcenia diakonatu.

Wtuleni w Matkę Miłosierdzia

Ks. Piotr Bączek

Po raz dwunasty odbyła się diecezjalna piesza pielgrzymka do Łagiewnik. Pod hasłem: „Tulmy się do Matki Miłosierdzia” w drogę wyruszyło ponad 1200 pątników.

We dwoje z Jezusem

Monika Jaworska

Święta Rodzina żyła w szczęściu i harmonii, ponieważ była ludźmi modlitwy i głębokiej wiary, pokładała ufność w Bogu we wszystkich trudnościach – mówił ks. Łukasz Kubas do małżonków z różnych stron diecezji.

Niedziela częstochowska

Ci, którzy służą

Ks. Mariusz Frukacz, Karol Porwich

Dzisiaj, w takim rozbitym, relatywnym świecie, bardzo potrzeba mądrych diakonów. Bądźcie mądrzy mądrością Boga, mądrością Bożych przykazań, a nie mądrością tego świata. Bądźcie mądrzy mądrością Kościoła, a nie jakąś własną mądrością – powiedział bp Andrzej Przybylski.

Była, jest i będzie z nami

Maciej Orman

Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Parafia z cudownym źródłem

Maciej Orman

Mogę mieć wielkie plany, ale myślę, że Matka Boża ma większe. Jej łaska zdziała więcej niż moja praca i moje słowa – przyznaje ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie.

Niedziela rzeszowska

Posługują od 125 lat

Ks. Jakub Oczkowicz

W bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny 21 kwietnia odprawiono dziękczynną Mszę św. z okazji 125-lecia pobytu na ziemi gorlickiej Sióstr Felicjanek. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski.

Spotkania z Maryją

Irena Markowicz

Pobożność skierowaną ku Matce Bożej widzimy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Świadectwo o ks. Jerzym

Alina Ziętek-Salwik

Siostra Krystyna Włodarska była naocznym świadkiem kapłańskiego życia i posługi duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki, dzisiaj już błogosławionego, kapelana „Solidarności” i męczennika za wiarę.

Reklama

Najpopularniejsze

Słowami dzisiejszej Ewangelii Jezus dotyka głębi naszych...

Wiara

Słowami dzisiejszej Ewangelii Jezus dotyka głębi naszych...

Największy kameduła

Święci i błogosławieni

Największy kameduła

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD...

Kościół

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...