Reklama

Amerykańskie La Salette

Niedziela w Chicago 48/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącym roku mija 159. rocznica objawienia się Matki Bożej w La Salette. Pamiętali o tym Polacy mieszkający w Chicago i na jego przedmieściach - choć nie tylko oni. Wszyscy licznie przybyli do Twin Lakes w stanie Wisconsin na wspólną modlitwę.
Objawienie miało miejsce 19 września 1846 r. w La Salette, miejscowości w Alpach francuskich. Świadkami objawienia były dzieci: 15-letnia Melania Mathieu i 11-letni Maksymin Giraud. To one ujrzały „Piękną Panią”, która przestrzegała narody przed grzechem, zachęcała do oddawaniu Bogu należnej czci i przestrzegania Dekalogu. Prosiła dzieci, aby Jej przesłanie przekazały „całemu Jej ludowi”. Prośbę tę powtórzyła dwukrotnie, a po chwili uniosła się w górę i zniknęła sprzed oczu dzieci.
Pamiątką po tej niezwykłej wizycie pozostało niezwykłe źródło, z którego woda przywróciła już zdrowie wielu chorym. W La Salette dzieją się więc cuda, chociaż największą „specjalnością” tego miejsca są cudowne nawrócenia.
Po pięciu latach wnikliwych badań wydarzenie z La Salette zostało uznane (1851 r.) przez Kościół za autentyczne objawienie. Od tej pory pod stałą opiekę duszpasterską nad pielgrzymami przybywającymi na górę objawienia pełnił zespół specjalnie wybranych kapłanów diecezjalnych. I właśnie to grono dało początek Zgromadzeniu Misjonarzy Matki Bożej Saletyńskiej. Pierwsi misjonarze zorganizowali w miejscu objawienia nowicjat oraz seminarium w Corps. Dzięki temu zaczęło powoli przybywać saletynów francuskich. I to oni jako pierwsi przybyli do Stanów Zjednoczonych w 1892 r. Przywędrowali tutaj - jeśli można użyć takiego określenia - z konieczności. Otóż w tym czasie rząd francuski, wrogo usposobiony do religii katolickiej, zakazał działalności we Francji wszystkim seminariom duchownym. Na ziemi amerykańskiej największą życzliwość okazał saletynom bp Lawrence McMahon z Hartford w stanie Connecticut. Powierzył im prowadzenie parafii francuskich emigrantów i pozwolił ponadto otworzyć seminarium duchowne.
Z czasem saletyni poszerzyli teren swej pracy o takie stany, jak Massachusetts, New Hampshire, Louisiana, i Texas. Udali się do Kanady, na Madagascar, do Argentyny, Brazylii, Birmy, na Filipiny, do Wielkiej Brytanii i Indii.
W 1934 r. Zgromadzenie Księży Saletynów w Ameryce zostało podzielone na trzy niezależne prowincje, z głównymi ośrodkami w Hartford, CT., Attleboro, Mass. i w St. Louis, MO.
Ordynariusz diecezji Hartford zwrócił się do misjonarzy z prośbą o roztoczenie opieki duszpasterskiej także nad imigrantami z Polski. W odpowiedzi Zgromadzenie wysłało w 1902 r. do Krakowa na naukę języka polskiego pięciu Szwajcarów. Dwóch z nich - ks. Józef Fux i Oswald Loretan - już w 1904 r. wróciło do Stanów Zjednoczonych i rozpoczęło duszpasterstwo wśród 2700 Polaków mieszkających w miasteczku Ware w stanie Massachusetts. Trzech natomiast pozostało w Polsce, kładąc podwaliny pod polską gałąź Zgromadzenia.
Pierwsi polscy saletyni przybyli do Ameryki w 1923 r. W 1942 r., po zakupieniu posiadłości w Olivet, otwarto polskie seminarium saletyńskie. Miało ono dostarczyć misjonarzy wywodzących się z polskich rodzin. Wspólnota w Olivet wkrótce stała się tak liczna, że w 1956 r. utworzyła własną prowincję i poszerzyła swoje placówki m.in. o Twin Lakes w stanie Wisconsin.
Aktu kupna posiadłości w Twin Lakes dokonano w 1966 r. Początki były niełatwe. W tym trudnym okresie dużo serca, zrozumienia i pomocy okazały im polonijne parafie Chicago. Grupy te bowiem odwiedzały często Olivet.
To, co było najpilniejsze, zostało wykonane. Największa jednak praca wciąż jeszcze nie została rozpoczęta, choć Zgromadzenie przygotowuje się do niej. Jest nią budowa prawdziwego domu zakonnego, by zwłaszcza chorzy i starsi wiekiem misjonarze mogli mieszkać w przyzwoitych warunkach.
Plany przewidują również wybudowanie domu rekolekcyjnego dla ludzi świeckich. Chętnych na odbycie kilkudniowych rekolekcji nie brakuje, lecz na razie misjonarze nie przyjmują takich zgłoszeń do Twin Lakes, ponieważ brak na to warunków. Zgromadzenie myśli też o wybudowaniu większej, wygodniejszej kaplicy na potrzeby pielgrzymek przybywających dość licznie nie tylko w Chicago, lecz również z innych miejscowości w stanie Illinois i Wisconsin. Pielgrzymów przyciąga prostota i swego rodzaju pokutny charakter miejsca, stanowiący istotny element objawienia w La Salette.
Wszystkie jednak plany o tyle mogą być zrealizowane, o ile wesprze je swymi ofiarami zarówno Polonia, jak i Amerykanie. Wiedząc, jak wiele dzieł Kościół katolicki w USA zrealizował w przeszłości i wciąż realizuje dzięki ofiarności wiernych - wspomnieć należy choćby szkolnictwo, czy służbę zdrowia - misjonarze saletyni ufają, że również w kwestii dotyczącej sanktuarium Matki Bożej Saletynskiej w Twin Lakes, nadzieja zostanie spełniona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pożar dwóch bloków mieszkalnych w Ząbkach

2025-07-03 22:24

PAP

W czwartek o godzinie 19.27 wpłynęło do straży pożarnej zgłoszenie o pożarze poddasza i czwartej kondygnacji w 4-kondygnacyjnym bloku mieszkalnym w Ząbkach - poinformował PAP rzecznik PSP Karol Kierzkowski. Policja poinformowała natomiast w mediach społecznościowych, że zabezpiecza teren objęty pożarem.

Więcej ...

Śląskie/ Zginął 18-letni motocyklista; policja ogłosiła „czarny alert drogowy”

2025-07-02 21:07

Adobe Stock

18-letni motocyklista zginął w środę po południu na ul. Wiejskiej w Czeladzi (Śląskie). Policja w związku z jego śmiercią ogłosiła „czarny alert drogowy”. Podała równocześnie, że w woj. śląskim wzrasta liczba wypadków z udziałem motocyklistów i użytkowników lżejszych jednośladów.

Więcej ...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji ochrony stworzenia

2025-07-03 18:07
Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Vatican Media

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...