Reklama

„Pomóż dzieciom przetrwać zimę”

Dajemy cząstkę serca...

Niedziela lubelska 48/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W październiku 1993 r. do programu radiowego dla dzieci pt. „Jasiek - dobranocka dla najmłodszych” przyszło kilkoro dzieci z lubelskiej Starówki. Ewa Dados, autorka programu, zapytała je o wrażenia z wycieczki za miasto. Okazało się, że to była ich pierwsza wycieczka na prawdziwą wieś. Dzieci z rodzin wielodzietnych z zachwytem opowiadały o lesie, miłych ludziach i smacznych pączkach, jakimi poczęstowali ich gospodarze we wsi Dąbrówka. Po programie „ciocia Ewa” zaprosiła gości na mały poczęstunek. Drożdżówki i ciastka zniknęły w okamgnieniu. Jeden z chłopców - dziesięcioletni Przemek - z pewnym zakłopotaniem podszedł do pani Ewy i powiedział, że ma wielką prośbę. Nie prosił jednak o pieniądze, ale o pracę. W jego rodzinie, oprócz chorej mamy, było jeszcze sześcioro rodzeństwa... Przemek miał wielu przyjaciół z podobnymi problemami. To oni odwiedzali niemal codziennie Radio Lublin, bądź do nich pracownicy radia zawozili paczki, bo dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej, z rodzin wielodzietnych, niepełnych, patologicznych i zwyczajnie biednych było i wciąż jest wiele. Wówczas Ewa Dados pojechała do domu Przemka z paczką dla dzieci. W skromnym, czystym mieszkaniu zobaczyła głodne dzieci, których mama była w szpitalu. Ojciec ze starszym synem prali ubranka dla rodzeństwa, Przemek kołysał w wózku maleńką siostrzyczkę, kilkuletnia siostra przygotowywała kaszkę. „Przydałyby się odżywki, nie mówiąc o czekoladzie czy zabawkach - pomyślała pani Ewa, a przecież zbliża się Święty Mikołaj, Boże Narodzenie, Nowy Rok”. To skłoniło do ogłoszenia w Radiu Lublin zbiórki darów pod hasłem „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”.
W 1993 r. wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Radio Lublin i Telewizja Lublin w ramach ogłoszonej akcji obdarowały 2000 rodzin z lubelskiej Starówki i innych dzielnic miasta. W ubiegłym roku wolontariusze akcji zanieśli paczki do 18 tys. rodzin i 110 domów dziecka! 12 lat temu w radiowym studio - skąd popłynęły w eter nie tylko prośby o pomoc, ale i podziękowania dla ludzi o wielkich sercach - podjęto decyzję: nie zbieramy pieniędzy, lecz dzielimy się tym, co mamy - dajemy cząstkę serca nieznanemu przyjacielowi w potrzebie. I tak, gdy zbliża się zima, każdy dzieli się tym, co ma: radio i telewizja udostępniają antenę, prasa - strony, duże firmy - magazyny, samochody, sale koncertowe, swoje wyroby - cukier, mąkę, owoce, cukierki, zabawki, ubrania, a hojni mieszkańcy Lubelszczyzny i innych regionów Polski (w kolejnych latach akcja objęła cały region południowo-wschodni) przynoszą to, czym mogą się podzielić. Z zebranych darów wolontariusze i pracownicy ośrodków pomocy społecznej, którzy najlepiej wiedzą, komu należy pomóc, przygotowują paczki, które trafiają do potrzebujących przed świętami Bożego Narodzenia.
Główny sztab ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” mieści się w Radiu Lublin S. A., a zbiórki odbywają się w wielu miastach i wioskach - tam, gdzie na pomoc czekają dzieci i gdzie są ludzie, którzy chcą im pomóc. Głównym organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Organizacyjny Akcji przy Polskim Radio Lublin S.A. i Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Lublinie, wspierany przez wiele instytucji i rzeszę ludzi o gorących sercach. Sztaby akcji mieszczą się w szkołach, przedszkolach, parafiach, redakcjach, instytucjach... Dary mogą zbierać jedynie pełnoletni wolontariusze, posiadający imienny, umieszczony w widocznym miejscu identyfikator. Organizatorzy nie zajmują się magazynowaniem, rozdzielaniem i wydawaniem zebranych darów - są one kierowane do współorganizatorów, posiadających uprawnienia i rozeznanie społeczne. Kluczową rolę w akcji pełnią media, wspierające idee akcji oraz informujące społeczeństwo o zasadach, organizacji i przebiegu zbiórek.

Oprac. na podstawie materiałów zawartych na stronie www.pdpz.pl.

Zbiórki w sztabach lokalnych rozpoczęły się 21 listopada 2005 r. (wyłącznie po dokonaniu rejestracji w głównym biurze; druk zgłoszenia sztabu do akcji można pobrać ze stron internetowych). Wielka Uliczna Zbiórka Darów (na mocy decyzji wydanej przez MSWiA nr 140/05) odbędzie się 4 grudnia 2005 r. w godz. 9.00-15.00 we wszystkich miejscach, w których zarejestrowano sztaby. 6 grudnia br. w lubelskiej hali MOSiR zaplanowany jest „Mecz Słodkich Serc”, podczas którego biletem wstępu są słodycze.

Wszelkie informacje udzielane są w głównym biurze akcji przy:
ul. Obrońców Pokoju 2
(siedziba Radia Lublin):
tel. (0-81) 536-42-60,
(0-81) 536-42-71,
fax (0-81) 536-43-21,
e-mail: biuro@pdpz.pl,
strona internetowa: www.pdpz.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wykładowca „queer studies” nie odpowie za „katolskich bydlaków” i „zwalczanie katotalibów”?

2025-02-12 07:28

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris złożył zażalenie na umorzenie przez rzecznika dyscyplinarnego Uniwersytetu Warszawskiego postępowania wyjaśniającego w sprawie dr. hab. Jacka Kochanowskiego.

Więcej ...

Małopolskie/ 12-latka zaatakowana w drodze do szkoły w Rabce

2025-02-12 14:07

Adobe Stock

Policja w Rabce-Zdroju prowadzi zakrojone na szeroką skalę poszukiwania mężczyzny, który w środę zaatakował idącą do szkoły 12-latkę. Dziewczynka początkowo trafiła na obserwację do szpitala, ale jest już w domu – powiedział PAP rzecznik prasowy KPP w Nowym Targu st. asp. Łukasz Burek.

Więcej ...

Jasna Góra: nowy Konfrater Zakonu Paulinów

2025-02-12 18:41

BP Jasnej Góry

Na Jasnej Górze do zaszczytnego grona paulińskich konfratrów został dziś włączony prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała. W swoim życiu prywatnym i zawodowym szerzy kult Matki Bożej. Jest lekarzem okulistą, Kierownikiem Katedry i Kliniki Okulistyki, a także Prorektorem ds. Rozwoju i Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Konfraternia jest to nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie/ 12-latka zaatakowana w drodze do szkoły w...

Wiadomości

Małopolskie/ 12-latka zaatakowana w drodze do szkoły w...

Wykładowca „queer studies” nie odpowie za...

Wiadomości

Wykładowca „queer studies” nie odpowie za...

MRPiPS: od 1 marca 2025 r. waloryzacja rent i emerytur

Wiadomości

MRPiPS: od 1 marca 2025 r. waloryzacja rent i emerytur

Administrator budynku pozwany za prośbę o zdjęcie flagi...

Wiadomości

Administrator budynku pozwany za prośbę o zdjęcie flagi...

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca