Reklama

„Pomóż dzieciom przetrwać zimę”

Dajemy cząstkę serca...

Niedziela lubelska 48/2005

W październiku 1993 r. do programu radiowego dla dzieci pt. „Jasiek - dobranocka dla najmłodszych” przyszło kilkoro dzieci z lubelskiej Starówki. Ewa Dados, autorka programu, zapytała je o wrażenia z wycieczki za miasto. Okazało się, że to była ich pierwsza wycieczka na prawdziwą wieś. Dzieci z rodzin wielodzietnych z zachwytem opowiadały o lesie, miłych ludziach i smacznych pączkach, jakimi poczęstowali ich gospodarze we wsi Dąbrówka. Po programie „ciocia Ewa” zaprosiła gości na mały poczęstunek. Drożdżówki i ciastka zniknęły w okamgnieniu. Jeden z chłopców - dziesięcioletni Przemek - z pewnym zakłopotaniem podszedł do pani Ewy i powiedział, że ma wielką prośbę. Nie prosił jednak o pieniądze, ale o pracę. W jego rodzinie, oprócz chorej mamy, było jeszcze sześcioro rodzeństwa... Przemek miał wielu przyjaciół z podobnymi problemami. To oni odwiedzali niemal codziennie Radio Lublin, bądź do nich pracownicy radia zawozili paczki, bo dzieci będących w trudnej sytuacji życiowej, z rodzin wielodzietnych, niepełnych, patologicznych i zwyczajnie biednych było i wciąż jest wiele. Wówczas Ewa Dados pojechała do domu Przemka z paczką dla dzieci. W skromnym, czystym mieszkaniu zobaczyła głodne dzieci, których mama była w szpitalu. Ojciec ze starszym synem prali ubranka dla rodzeństwa, Przemek kołysał w wózku maleńką siostrzyczkę, kilkuletnia siostra przygotowywała kaszkę. „Przydałyby się odżywki, nie mówiąc o czekoladzie czy zabawkach - pomyślała pani Ewa, a przecież zbliża się Święty Mikołaj, Boże Narodzenie, Nowy Rok”. To skłoniło do ogłoszenia w Radiu Lublin zbiórki darów pod hasłem „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”.
W 1993 r. wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej Radio Lublin i Telewizja Lublin w ramach ogłoszonej akcji obdarowały 2000 rodzin z lubelskiej Starówki i innych dzielnic miasta. W ubiegłym roku wolontariusze akcji zanieśli paczki do 18 tys. rodzin i 110 domów dziecka! 12 lat temu w radiowym studio - skąd popłynęły w eter nie tylko prośby o pomoc, ale i podziękowania dla ludzi o wielkich sercach - podjęto decyzję: nie zbieramy pieniędzy, lecz dzielimy się tym, co mamy - dajemy cząstkę serca nieznanemu przyjacielowi w potrzebie. I tak, gdy zbliża się zima, każdy dzieli się tym, co ma: radio i telewizja udostępniają antenę, prasa - strony, duże firmy - magazyny, samochody, sale koncertowe, swoje wyroby - cukier, mąkę, owoce, cukierki, zabawki, ubrania, a hojni mieszkańcy Lubelszczyzny i innych regionów Polski (w kolejnych latach akcja objęła cały region południowo-wschodni) przynoszą to, czym mogą się podzielić. Z zebranych darów wolontariusze i pracownicy ośrodków pomocy społecznej, którzy najlepiej wiedzą, komu należy pomóc, przygotowują paczki, które trafiają do potrzebujących przed świętami Bożego Narodzenia.
Główny sztab ogólnopolskiej akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę” mieści się w Radiu Lublin S. A., a zbiórki odbywają się w wielu miastach i wioskach - tam, gdzie na pomoc czekają dzieci i gdzie są ludzie, którzy chcą im pomóc. Głównym organizatorem akcji jest Społeczny Komitet Organizacyjny Akcji przy Polskim Radio Lublin S.A. i Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Lublinie, wspierany przez wiele instytucji i rzeszę ludzi o gorących sercach. Sztaby akcji mieszczą się w szkołach, przedszkolach, parafiach, redakcjach, instytucjach... Dary mogą zbierać jedynie pełnoletni wolontariusze, posiadający imienny, umieszczony w widocznym miejscu identyfikator. Organizatorzy nie zajmują się magazynowaniem, rozdzielaniem i wydawaniem zebranych darów - są one kierowane do współorganizatorów, posiadających uprawnienia i rozeznanie społeczne. Kluczową rolę w akcji pełnią media, wspierające idee akcji oraz informujące społeczeństwo o zasadach, organizacji i przebiegu zbiórek.

Oprac. na podstawie materiałów zawartych na stronie www.pdpz.pl.

Reklama

Zbiórki w sztabach lokalnych rozpoczęły się 21 listopada 2005 r. (wyłącznie po dokonaniu rejestracji w głównym biurze; druk zgłoszenia sztabu do akcji można pobrać ze stron internetowych). Wielka Uliczna Zbiórka Darów (na mocy decyzji wydanej przez MSWiA nr 140/05) odbędzie się 4 grudnia 2005 r. w godz. 9.00-15.00 we wszystkich miejscach, w których zarejestrowano sztaby. 6 grudnia br. w lubelskiej hali MOSiR zaplanowany jest „Mecz Słodkich Serc”, podczas którego biletem wstępu są słodycze.

Wszelkie informacje udzielane są w głównym biurze akcji przy:
ul. Obrońców Pokoju 2
(siedziba Radia Lublin):
tel. (0-81) 536-42-60,
(0-81) 536-42-71,
fax (0-81) 536-43-21,
e-mail: biuro@pdpz.pl,
strona internetowa: www.pdpz.pl

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować

2021-09-19 09:19
Prezydent Andrzej Duda

źródło: prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda

Należy dążyć do tego, by rodzinne gospodarstwa rolne mogły funkcjonować, bo to tam jest wytwarzana żywność wysokiej jakości - mówił w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla TVP prezydent Andrzej Duda. Jako szansę dla polskiego rolnictwa wymienił m.in. ekologiczne uprawy.

Więcej ...

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Więcej ...

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

- Chcemy przygotować się do 20. rocznicy tego wydarzenia, dlatego też zawsze w niedzielę po 17. dniu miesiąca o godzinie 15.20 w czasie tej Mszy św. będziemy rozważać poszczególne fragmenty Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – powiedział do zebranych rektor łagiewnickiego sanktuarium ks. Zbigniew Bielas.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Wiara

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Chrystus wciąż aktualny

Chrystus wciąż aktualny

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Polska

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Od hrabianki do franciszkanki

Święci i błogosławieni

Od hrabianki do franciszkanki

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę