Reklama

Trudne pytania

Z łamania przepisów też trzeba się spowiadać

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubię szybką jazdę, po to mam samochód, żeby nim jeździć a nie spacerować. Moja żona jest mniej zachwycona tempem naszego podróżowania i ciągle robi mi wymówki z tego powodu. Ostatnio znalazła nowy argument - nasz sąsiad po pijanemu potrącił przechodnia. Moja żona twierdzi, że jazda po pijanemu to grzech i porównuje jego przypadek z moją szybką jazdą. Ale to przecież nie to samo, ja tylko czasem łamię przepisy drogowe, nie miałem jednak jeszcze wypadku, nikogo nie skrzywdziłem i nie jeździłem po pijanemu. Moja żona upiera się jednak, że to też grzech. Czy to prawda?
Marek z Zielonki

Odpowiada: ks. Marian Midura, krajowy duszpasterz kierowców
Katechizm Kościoła Katolickiego mówiąc o cnocie umiarkowania, wspomina o winie prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwym i o nadmiernym upodobaniu do prędkości. Jeśli ktoś naraża bezpieczeństwo swoje lub innych na drogach, na morzu lub w powietrzu, ponosi winę.
W powszechnym mniemaniu traktuje się jako grzech tylko zabicie lub zranienie człowieka. Ale grzechem jest także narażanie życia. Tak np. jest przy przebieganiu przez jezdnię na czerwonym świetle, przy wsiadaniu za kierownicę po pijanemu czy jeżdżeniu z nadmierną prędkością. W tych przypadkach także popełniamy grzech. Świadomość tego zależy od dobrze ukształtowanego sumienia człowieka.
Do niedawna ludzie nie zastanawiali się czy przepisy ruchu drogowego mają jakiś związek z przykazaniami Bożymi. W MIVA Polska, organizacji kościelnej, która zajmuje się zbieraniem pieniędzy na środki transportu dla misjonarzy, staramy się uświadamiać kierowcom, że ich zachowanie na drogach ma znaczenie także jako zachowanie chrześcijan. Łamanie przepisów to łamanie przykazania o poszanowaniu życia. Po to jest np. akcja „Krzyś”, która promuje trzeźwość wśród kierowców. Staramy się nakłonić ludzi, by wybierając się większą grupą na imprezę, wesele lub imieniny, oznaczali jedną osobę znaczkiem zaprojektowanym przez Andrzeja Mleczkę. Przedstawia on mężczyznę z kaskiem na głowie, kask ma kształt samochodu. To symbol ochrony przed namowami ze strony innych uczestników imprezy, by napił się z nimi alkoholu. Jego funkcja kierowcy tego wieczoru ma oznaczać abstynencję. Ta właśnie wybrana osoba ma potem bezpiecznie rozwieźć swoich znajomych do domów. Umownie nazwaliśmy znaczek, całą akcję i tego wybieranego kierowcę-abstynenta „Krzysiem”, od imienia patrona podróżujących św. Krzysztofa. Co roku też rozdajemy „Złotą kierownicę św. Krzysztofa” dla kierowców, którzy odznaczają się kulturą na drogach.
Musimy pamiętać, że niebezpieczne sytuacje, których jesteśmy sprawcami na drodze, obciążają nasze sumienia i powinniśmy się z nich spowiadać.

(not. Izabela Matjasik)

Ks. Marian Midura jest pierwszym krajowym duszpasterzem kierowców, od lat jest także dyrektorem MIVA Polska, organizacji zbierającej fundusze na środki transportu dla misjonarzy.

Drodzy Czytelnicy, czekamy na Wasze pytania do duszpasterzy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

2025-02-07 22:30

ratujzycie.pl

Ksiądz Mirosław Matuszny wygrał prawomocnie w sądzie z Katarzyną Kotulą. Sąd Okręgowy w Lublinie cofnął wyrok skazujący z sądu I instancji i umorzył sprawę. Proces, do którego nigdy nie powinno dojść, toczył się z wyłączeniem jawności. Był wynikiem prywatnego aktu oskarżenia złożonego przez minister rządu Donalda Tuska. A trwał niemal 2 lata.

Więcej ...

Józefina Bakhita – święta patronka ofiar handlu ludźmi

flickr.com

W kalendarzu liturgicznym przypada 8 lutego wspomnienie św. Józefiny Bakhity, sudańskiej zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich (kanosjanek). Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji na temat walki z handlem ludźmi.

Więcej ...

USA: niedzielna frekwencja Mszy św. na poziomie sprzed COVID-u

2025-02-08 11:08

BP KEP

Frekwencja na niedzielnych Mszach św. w Stanach Zjednoczonych powróciła do poziomu sprzed pandemii COVID. Oznacza to, że tylko jedna czwarta katolików w USA regularnie uczestniczy w niedzielnej Eucharystii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Wiadomości

Katarzyna Kotula przegrała w sądzie z księdzem

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?