Reklama

Franciszek

Franciszek: Nie dajmy się przestraszyć tym, którzy nas zniesławiają

Grzegorz Gałązka

"Prośmy również i my Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, a wręcz nastają na nasze życie" - powiedział Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Papież kontynuował cykl katechez na temat Dziejów Apostolskich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież nawiązał do piątego rozdziału Dziejów Apostolskich, w którym św. Łukasz opisuje wspólnotę kościelną, która żyje wielkim bogactwem, doświadcza wzrostu liczbowego i tętni życiem, pomimo ataków zewnętrznych. Ukazuje się jako „szpital polowy” i podkreśla, że chorzy i cierpiący są uprzywilejowanymi adresatami zapowiedzi królestwa Bożego; są braćmi, w których Chrystus jest obecny w sposób szczególny, aby każdy mógł Go szukać i odnaleźć. "Święty Łukasz istotnie zwraca uwagę na znaki i cuda towarzyszące słowu apostołów oraz na szczególną opiekę nad chorymi, której się poświęcają" - powiedział Franciszek.

Reklama

Zwrócił uwagę, że wśród apostołów wybija się Piotr, który ma pierwszeństwo w grupie apostolskiej ze względu na prymat i misję otrzymaną od Zmartwychwstałego. Zajmuje się chorymi, tak jak to czynił Jezus, biorąc na siebie słabości i choroby. "Rybak z Galilei, powołany by nie gromadzić już sieci, lecz serca tych którzy decydują się na przyjęcie życia Chrystusowego, nie udaje najważniejszego. Przechodzi, ale pozwala, aby ktoś inny się ukazywał: żyjący i działający Chrystus!" - mówił Franciszek i zaznaczył, że świadek jest tym, który objawia Chrystusa, czy to słowem, czy też swoją obecnością cielesną, co pozwala mu nawiązywać relacje i być przedłużeniem Słowa, które stało się ciałem w dziejach. "Ciało osób wierzących nie jest dodatkiem obcym dla życia wiary, ale jest stworzone, by żyć w komunii z Bogiem i innymi, aby ukazywać piękno bycia dziećmi, stworzonymi na obraz i podobieństwo Ojca" - powiedział Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zaznaczył, że napełniony Duchem swego Pana, Piotr przechodzi i nic nie czyniąc, jego cień staje się uzdrawiającą „pieszczotą”, przekazem zdrowia, tchnieniem czułości Zmartwychwstałego, pochylającego się nad chorymi i przywracającego życie, zbawienie, godność.

Papież przypomniał, że uzdrawiające działanie Piotra rozbudza nienawiść saduceuszy, którzy uwięzili apostołów i zaniepokojeni ich tajemniczym uwolnieniem zabronili im nauczania na co wówczas Piotr odpowiedział dając klucz życia chrześcijańskiego: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” "Oznacza to słuchanie Boga bez zastrzeżeń, bez zwlekania, bez wyrachowania. Oznacza przyłączenie się do Niego, aby stać się zdolnymi do przymierza z Nim i z osobami, które spotykamy na naszej drodze" - wyjaśnił Franciszek.

Na zakończenie papież wezwał: "Prośmy również i my Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, a wręcz nastają na nasze życie. Prośmy Go, aby nas umocnił wewnętrznie, byśmy byli pewnymi życzliwej i pocieszającej obecności Pana obok nas".

Oto tekst papieskiej katechezy w tłumaczeniu na język polski:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Reklama

Wspólnota kościelna opisana w Księdze Dziejów Apostolskich żyje wielkim bogactwem, jakie Pan daje jej do dyspozycji. Pan jest hojny- doświadcza wzrostu liczbowego i tętni życiem, pomimo ataków zewnętrznych. Święty Łukasz w Księdze Dziejów Apostolskich, by ukazać nam tę żywotność, wskazuje także miejsca znaczące, na przykład portyk Salomona (por. Dz 5,12), będący miejscem spotkań wierzących. Portyk (stoà) to otwarta galeria służąca za schronienie, ale także miejsce spotkań i świadectwa. Święty Łukasz istotnie zwraca uwagę na znaki i cuda towarzyszące słowu apostołów oraz na szczególną opiekę nad chorymi, której się poświęcają.

W piątym rozdziale Dziejów rodzący się Kościół ukazuje się jako „szpital polowy”, przyjmujący ludzi najsłabszych, czyli chorych. Ich cierpienie przyciąga apostołów, którzy nie mają „ani srebra, ani złota” (Dz 3, 6), ale są mocni imieniem Jezusa. W ich oczach, podobnie jak w oczach chrześcijan wszystkich czasów, chorzy są uprzywilejowanymi adresatami zapowiedzi królestwa Bożego, są braćmi, w których Chrystus jest obecny w sposób szczególny, aby każdy mógł Go szukać i odnaleźć (por. Mt 25, 36.40). Osoby chore mają dla Kościoła pierwszeństwo, dla kapłańskiego serca, dla wszystkich wiernych. Nie wolno ich odrzucać – wręcz przeciwnie, należy ich leczyć, opiekować się nimi: są przedmiotem troski chrześcijańskiej.

Wśród apostołów wybija się Piotr, który ma pierwszeństwo w grupie apostolskiej ze względu na prymat (por. Mt 16, 18) i misję otrzymaną od Zmartwychwstałego (por. J 21, 15-17). To on rozpoczyna głoszenie kerygmy w dniu Pięćdziesiątnicy (por. Dz 2, 14-41) i będzie pełnił rolę kierowniczą na Soborze Jerozolimskim (por. Dz 15 i Ga 2, 10-10).

Piotr, rybak z Galilei przechodzi ale pozwala, aby ktoś inny się ukazywał: żyjący i działający Chrystus! Świadek jest bowiem tym, który objawia Chrystusa, czy to słowem, czy też swoją obecnością cielesną, co pozwala mu nawiązywać relacje i być przedłużeniem Słowa, które stało się ciałem w dziejach.

Reklama

Piotr jest tym, który wypełnia dzieła Nauczyciela (por. J 14,12): patrząc na Niego, widzimy samego Chrystusa. Napełniony Duchem swego Pana, Piotr przechodzi i nic nie czyniąc, jego cień staje się uzdrawiającą „pieszczotą”, przekazem zdrowia, tchnieniem czułości Zmartwychwstałego, pochylającego się nad chorymi i przywracającego życie, zbawienie, godność. W ten sposób Bóg manifestuje swoją bliskość i czyni z ran swoich dzieci „miejsce teologiczne swojej czułości” (Rozważanie poranne w Domu Świętej Marty, 14.12.2017). W ranach osób chorych, w chorobach, które są przeszkodami by iść naprzód w życiu, zawsze jest obecność Jezusa, rany Jezusa. To Jezus wzywa każdego z nas, abyśmy się nimi opiekowali, wspierali ich, uzdrawiali.

Uzdrawiające działanie Piotra rozbudza nienawiść i wrogość saduceuszy, którzy uwięzili apostołów i zaniepokojeni ich tajemniczym uwolnieniem zabronili im nauczania. Ludzie ci widzieli cuda, których dokonywali apostołowie nie magicznie, lecz w imię Jezusa. Nie chcieli jednak tego zaakceptować i wsadzili ich do więzienia, pobili ich. Następnie apostołowie zostali cudownie uwolnieni, ale serca saduceuszy były tak zatwardziałe, że nie chcieli uwierzyć w to, co zobaczyli.

Wówczas Piotr odpowiedział dając klucz życia chrześcijańskiego: „Trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi” (Dz 5,29). Ponieważ oni - saduceusze - mówili: „Nie wolno wam kontynuować tych rzeczy, nie możecie uzdrawiać” - „Bardziej słucham Boga niż ludzi”. To jest wspaniała odpowiedź chrześcijańska. Oznacza to słuchanie Boga bez zastrzeżeń, bez zwlekania, bez wyrachowania. Oznacza przyłączenie się do Niego, aby stać się zdolnymi do przymierza z Nim i z osobami, które spotykamy na naszej drodze.

Prośmy również i my Ducha Świętego o siłę, aby nie przestraszyć się tych, którzy każą nam milczeć, którzy nas zniesławiają, a wręcz nastają na nasze życie. Prośmy Go, aby nas umocnił wewnętrznie, byśmy byli pewnymi życzliwej i pocieszającej obecności Pana obok nas.

Podziel się:

Oceń:

2019-08-28 10:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: Módlmy się za chrześcijan, którzy cierpią prześladowanie

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

Więcej ...

Realizacja obecnej podstawy programowej to okaleczenie społeczeństwa

2024-10-19 08:44

Adobe Stock

- Nie chcę być złym prorokiem, ale widzę to w czarnych barwach. Realizacja obecnej podstawy programowej doprowadzi do okaleczenia społeczeństwa polskiego – powiedział w wywiadzie dla portalu niedziela.pl Andrzej Sosnowski, były mazowiecki wicekurator oświaty. To komentarz do odwołania przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty konkursu o bł. ks. kard. Stefanie Wyszyńskim.

Więcej ...

Nie tylko studia - to też wspólnota

2024-10-19 12:30
IFT

ks. Rafał Witkowski

IFT

Wykładowcy, studenci i słuchacze Instytutu Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze 19 października 2024 uczestniczyli w uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Wiadomości

Tragiczny karambol na S7. Zderzyło się ponad 20...

Nowenna do św. Jana Pawła II

Modlitwa

Nowenna do św. Jana Pawła II

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

Kościół

Tysiące ludzi na Marszu Papieskim

Duch Święty was umocni i pouczy, jak wytrwać

Wiara

Duch Święty was umocni i pouczy, jak wytrwać

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wiara

Nowenna do bł. ks. Jerzego Popiełuszki

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

Kościół

SDP domaga się natychmiastowego zwolnienia księdza...

To jej zwierzał się Jezus

Wiara

To jej zwierzał się Jezus

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Kościół

USA: wierni chcą zakończenia udzielania Komunii św. na...

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...

Wiadomości

Zwolnienia grupowe nabierają tempa: 20 tys. pracowników...