„Dziękuję Panu Bogu za 10 lat Akcji Katolickiej w naszej diecezji. Pamiętam, jak w roku 1993, kiedy byliśmy z wizytą Ad limina apostolorum w Rzymie, Ojciec Święty Jan Paweł II skierował do biskupów apel, byśmy reaktywowali, względnie utworzyli struktuty Akcji Katolckiej. Wiadać było, że Ojcu Świętemu bardzo zależało, by wprowadzić wiernych świeckich w posługę Kościoła, by jak najwięcej ludzi było świadomych swojej współodpowiedzialności za Kościół. Dziś dziękuję Bogu za członków Akcji i ich opiekunów - księży proboszczów, za Instytut AK, za Zeszyty AK i za nowe czasopismo »Sól Ziemi«. Modlę sie także za zmarłych, którzy przynależeli do stowarzyszenia” - podkreślił w czasie homilii bp Śmigielski.
Ordyanriusz przypomniał, że świeccy nie są dodatkiem do Kościoła. „Ludzie świeccy, kapłani, biskupi i papież stanowią jeden Kościół. A świeccy mają specjalną i tylko im właściwą misję do spełnienia. Jan Paweł II w adhortacji Christi fideles laici wskazał na potrójną rolę ludzi świeckich: na posłannictwo prorockie, kapłańskie i królewskie. Nie tylko papież, biskupi i kapłani mają takie posłannictwo, ale każdy człowiek w zakresie swojego powołania” - tłumaczył Ksiądz Biskup. Każdy człowiek wierzący jest więc powołany do tego, by utwierdzać nie tylko swoją wiarę, ale poprzez przykład swojego życia utwierdzać w wierze tych wszystkich, których spotyka.
Akacja Katolicka zaczynała w naszej diecezji działalność od podstaw. Nie była to reaktywacja, tak jak w przypadku innych diecezji, ale tworzenie od poczatku. Dlatego grupa inicjatywna z polecenia bp. Adama Śmigielskiego rozpoczęła od informowania duszpasterzy i zbierania ludzi, którzy czuli powołanie do tego typu działalności. Następnie przyszedł czas na kształcenie członków AK w Studium Społeczno-Pastoralnym. Kolejnym etapem była, i ciagle jest, formacja struktur parafialnych oddzałów. „Minione 10 lat to przede wszystkim dzieła Akcji Katolickiej realizowane przez bisko 600 członków stowarzyszenia, którzy w parafiach naszej diecezji ścisle współpracują z duszpasterzami, realizując misję ewangelizacyjną Kościoła” - powiedział w rozmowie z „Niedzielą” ks. dr. Grzegorz Noszczyk, diecezjalny asystent kościelny AK. „A przedsięwzięć było wiele. Wystarczy wspomnieć akcję Pomocy Dzieciom Bośni, organizację Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Sosnowieckiej, budowę krzyża na placu Papieskim w Sosnowcu czy dzieło „Pomagamy dźwigać krzyż bezrobocia”. To także działalność wydawnicza znajdująca odzwierciedlenie w książkach, programach duszpasterskich czy 10 tomach „Zeszytów pastoralnych”. W ciagu ostatnich 3 lat Instytut AK, wspólnie z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zaangażował się również w organizację konferencji naukowych w Zamku Sieleckim w Sosnowcu” - powiedził ks. dr Grzegorz Noszczyk.
Ta wielokierunkowa działalność Akcji Katolickiej wynika nie tyle z różnorodności pomysłów jej członków, ale z istoty stowarzyszenia, które przecież jest urzędem katolików świeckich starających się odczytywać znaki czasów. Miejmy nadzieję, że kolejne lata przyniosą jeszcze więcej inicjatyw oraz zwiększenie liczby członków POAK w diecezji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu