Reklama

Przyjaciele Będzina

Troszczą się o Będzin - jego historię, architekturę i mieszkańców. Pragną ocalić od zapomnienia czasy minione i dodać blasku chwili obecnej. Działania Towarzystwa Przyjaciół Będzina koncentrują się właśnie na pracy kulturalnej, artystycznej i społecznej na rzecz miasta. W tym roku członkowie Towarzystwa obchodzili 15. rocznicę pracy. Z tej okazji w kościele pw. Świętej Trójcy w Będzinie bp Adam Śmigielski celebrował Mszę św. w intencji ich działań. Wspólnie z Biskupem Sosnowieckim modlili się dziekan ks. Mieczysław Miarka i ks. kan. Andrzej Stepień, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Praca na rzecz małej ojczyzny jest niesłychanie szlachetnym przedsięwzięciem. Potrzebujemy jak najwięcej takich działań. Dlatego bardzo się cieszę, że mogę tu z wami modlić się o pomyślność przyszłych działań i dziękować Bogu za to, co już udało sie zrealizować. Tak się złożyło, że dziękczynną Eucharystię celebrujemy w zabytkowym, gotyckim kościele, nad którym swój patronat sprawowali królowie Polscy - mówił bp Adam Śmigielski - dlatego apeluję do władz wojewódzkich, do Prezydenta miasta i Starosty powiatowego, i do was, drodzy członkowie Towarzystwa Przyjaciół Będzina, o pomoc w remoncie tej pięknej świątyni, w której przez wieki modlili się nasi ojcowie. Kościół wymaga renowacji. Trzeba uratować wiele cennych i pięknych elementów wystroju wnętrza, by mógł służyć wiernym przez następnych kilkaset lat. Ufam, że wspólnym wysiłkiem parafii, władz samorządowych i ludzi dobrej woli uda się tego dokonać” - podkreślił bp Śmigielski.
I choć Toawarzystwo Przyjaciół Będzina świętowało jubileusz 15-lecia istnienia, to pierwsze wzmianki o ich poprzednikach można znaleźć już w 1923 r. Wówczas istniało Toawrzystwo Przyjaciół Góry Zamkowej. Tak się złożyło, że przez kolejne lata zawsze istniała w Będzinie jakaś organizacja mająca za honor promowanie - jakbyśmy dzisiaj powiedzieli - i troskę o miasto. Obecny kształt i założenia statutowe Towarzystwa Przyjaciół Będzina zaczęły się kształtować na początku 1989 r. 12 września tegoż roku po rejestracji statutu w Sądzie Rejonowym w Będzinie złożony został wniosek o wpisanie Towarzystwa Przyjaciół Będzina do rejestru stowarzyszeń. Stało sie to 9 kwietnia 1990 r. Obecnie towarzystwo skupia 135 członków. „Towarzystwo Przyjaciół Będzina jednoczy ludzi ponad podziałami. Nasi członkowie są różnych wyznań i narodowości, mają różne zapatrywania polityczne. Mimo to łączy nas wszystkich wspólny cel, którym jest służba miastu i jego mieszkańcom” - powiedział „Niedzieli” Waldemar Szydło, prezes Towarzystwa.
Jak działa stowarzyszenie? Pracuje powoli, ale konsekwentnie. Na tyle, na ile pozwalają możliwości finansowe i zasoby ludzkie. „Do stałego punktu działalności stowarzyszenia na pewno można zaliczyć comiesięczne spotkania klubowe, które odbywają się w ostatnie czwartki miesiąca w siedzibie Miejsko-Powiatowej Bibiloteki w Będzinie - mówił Waldemar Szydło. - Drugą formą działalności jest aktywność wydawnicza. W ciągu roku jest to zawsze kilka lub nawet kilkanaście publikacji promujących miasto lub ludzi związanych z miastem. Istotną kwestią, do której Towarzystwo podchodzi bardzo poważnie, jest odnowa zabytków i upamiętnianie miejsc historycznych. Większość pomników w mieście została wybudowana lub odrestaurowana ze składek Towarzystwa bądź z jego inicjatywy. Przykładem jest pomnik na miejscu spalonej przez hitlerowców synagogi, kolumna Jana III Sobieskiego, obelisk 11. Pułku Piechoty i 23. Pułku Artylerii Lekkiej, pomnik »Poległym za wolną Polskę« i ostatnio odrestaurowany grobowiec będzińskich górników” - wylicza Prezes.
Panadto członkowie stowarzyszenia przygotowali kilkadziesiąt spotkań z artystami połączynymi z wystawami prac plastycznych. Zorganizowali kilkanaście spotkań autorskich z zagłębiowskimi literatami czy kompozytorami. Ich zasługą są także lekcje w szkołach i konkursy dla dzieci i młodzieży o tematyce będzińskiej. Z biegiem czasu Towarzystwo stara się coraz bardzej wychodzić do mieszkańców. Nie tylko porzez promocję kultury i sztuki, ale i przez udział w wielu imprezach integracyjnych. Członkowie stowarzyszenia wzięli udział w sprzątaniu Góry Zamkowej i akcji sadzenia drzew. Tak powstała zielona Aleja Przyjaciół Będzina. W każdą pierwszą niedzielę miesiaca, od maja do października, u stóp zamku będzińskiego i wokół murów kościoła pw. Świętej Trójcy Towarzystwo organizuje „Galerię na murach” i targi staroci. W ubiegłym roku przygotowało również plenerową wigilię dla wszystkich mieszkańców miasta.
Jubileusz był okazją do uhonorowania Towarzystwa Przyjaciół Będzina i jego prezesesów „Złotą odznaką za zasługi dla województwa śląskiego” przyznawaną przez przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego. Otrzymali je byli prezesi: Władysław Śliwoń, Władysław Skarżyński i Roman Szenk. Z inicjatywy stowarzyszenia powołano do życia Galerię Honorowych Obywateli Miasta Będzina, którymi zostali: kard. Jean-Marie Lustiger, prof. Jan Świderski, dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie Sławomir Pietras i aktor Janusz Gajos.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: Są dziś ci, którzy pod pozorem nauczania o zdrowiu chcą wprowadzić deprawację dzieci

2025-01-07 06:39
Abp Marek Jędraszewski

BP Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

– Widać z Ewangelii, ale widać także w dziejach chrześcijaństwa, to ogromne zmaganie między Światłością, którą jest Jezus Chrystus, a siłami ciemności, które uderzają w Chrystusa, a w konsekwencji także w człowieka, nawet w niewinne, bezbronne dzieci – mówił abp Marek Jędraszewski w Uroczystość Objawienia Pańskiego w katedrze na Wawelu. Po Mszy św. tradycyjne Orszaki Trzech Króli z różnych stron miasta spotkały się na Rynku Głównym w Krakowie.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Między Światłością a siłami ciemności

2025-01-07 18:26

Biuro Prasowe AK

– Chrześcijaństwo jest głęboko zakorzenione w realizmie życiowym. Widać z Ewangelii, ale widać także w dziejach chrześcijaństwa, to ogromne zmaganie między Światłością, którą jest Jezus Chrystus, a siłami ciemności, które uderzają w Chrystusa, a w konsekwencji także w człowieka, nawet w niewinne, bezbronne dzieci – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?