Reklama

60-lecie nauki polskiej we Wrocławiu

Koryfeusze nauki

We wszystkich niemalże punktach bogatego programu tegorocznego Święta Nauki Wrocławskiej nawiązywano do posługi i działalności naukowej Ojca Świętego Jana Pawła II. W homilii mszalnej do jego słów odwoływał się ks. inf. Jan Krucina. Audytorium Wydziału Rolnictwa Akademii Rolniczej otrzymało imię Jana Pawła II. A laureat tegorocznej nagrody Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Wrocławia i Opola prof. Zbigniew Horbowy, dziękując za to zaszczytne wyróżnienie, wyznał, że największym wyzwaniem w ciągu jego dwóch kadencji rektorskich na Akademii Sztuk Pięknych było wykonanie i wręczenie Janowi Pawłowi II „Złotego Lauru Akademickiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat Święto Nauki Wrocławskiej obchodzone jest zawsze 15 listopada dla uczczenia wygłoszonego właśnie w tym dniu w 1945 r. pierwszego polskiego wykładu na Politechnice i Uniwersytecie Wrocławskim (była to wtedy jedna uczelnia). Tegoroczne święto z uwagi na 60. rocznicę tego wydarzenia miało szczególnie podniosły charakter. Oprócz przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, uczestniczyło w nim również kilkudziesięciu rektorów szkół wyższych zrzeszonych w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Obchody zainaugurowała Msza św. koncelebrowana w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza. W okolicznościowej homilii ks. inf. Jan Krucina nazwał pracowników szkół wyższych „arystokratami umysłu i ducha, koryfeuszami nauki”.
Po Eucharystii wszyscy jej uczestnicy udali się pod pomnik ku czci polskich profesorów lwowskich uczelni bestialsko zamordowanych przez hitlerowców. Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Luty przypomniał w swoim wystąpieniu, że pierwszym aresztowanym już 2 lipca 1941 r., a więc trzy dni po zajęciu Lwowa przez hitlerowców, był profesor Politechniki Lwowskiej Kazimierz Bartel. Zginął rozstrzelany o świcie 26 lipca 1941 r. 4 lipca tegoż roku hitlerowcy zamordowali 38 osób, w tym 21 profesorów i 17 członków ich rodzin.
Wrocławski pomnik odsłonięto 3 października 1974 r. Tę tragedię przypomina także specjalna tablica znajdująca się w gmachu głównym Politechniki Lwowskiej umieszczona tam w czasie ubiegłorocznych obchodów 160-lecia istnienia tej uczelni.
Prof. Luty zapewnił również w swoim wystąpieniu uczestniczącego we wrocławskich uroczystościach rektora Politechniki Lwowskiej prof. Jurija Rudawskiego o poparciu KRASP-u i dolnośląskiego środowiska naukowego dla wysuniętej ostatnio przez lwowską uczelnię inicjatywy wzniesienia również we Lwowie podobnego pomnika.
W asyście Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego pomnik pokryły później liczne wieńce i wiązanki kwiatów. Złożyła je również delegacja PWT z rektorem ks. prof. Józefem Paterem.
Jubileuszowe Święto Nauki Wrocławskiej stało się dla Akademii Rolniczej okazją do oddania nowego centrum dydaktyczno-naukowego przeznaczonego dla Wydziału Rolnictwa. Budynek ma 7 kondygnacji i 14 tys. m2 powierzchni. Obiekt pobłogosławił kard. Henryk Gulbinowicz. Znalazło się w nim również audytorium dla 500 studentów, któremu nadano imię Jana Pawła II. Poświęcił je ks. prof. Józef Pater.
Po południu w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego podczas uroczystego, otwartego posiedzenia Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Wrocławia i Opola byłemu rektorowi Akademii Sztuk Pięknych prof. Zbigniewowi Horbowemu wręczono doroczną nagrodę przyznawaną przez to gremium za wybitne zasługi dla integracji środowiska naukowego. Dziękując za wyróżnienie prof. Horbowy podkreślił, że największym wyzwaniem w ciągu jego dwóch rektorskich kadencji było wykonanie i wręczenie Ojcu Świętemu „Złotego Lauru Akademickiego” dla uczczenia 50-lecia pracy habilitacyjnej Jana Pawła II.
- Bardzo przeżywałem zarówno sam proces tworzenia, jak i moment wręczenia go Janowi Pawłowi II - wyznał prof. Horbowy.
Obchody 60. rocznicy nauki polskiej we Wrocławiu zakończyła prezentacja we wrocławskim kościele uniwersyteckim Missy pro paca, której wraz z gośćmi i melomanami wysłuchał sam jej kompozytor Wojciech Kilar.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

2024-05-19 19:30

materiał prasowy

Po co mi Pismo Święte? Czy da się nim modlić? Czego w kontakcie z Biblią uczy nas Maryja? Zapraszamy na dwudziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym zachowywaniu i rozważaniu Słowa w sercu.

Więcej ...

Kraków: Abp Marek Jędraszewski odebrał Platynowy Medal Polonia Minor

2024-05-21 08:07
Abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odebrał w poniedziałek w Krakowie Platynowy Medal Polonia Minor, przyznawany przez władze samorządu województwa małopolskiego za działalność na rzecz województwa.

Więcej ...

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25
Kard. Gérald Lacroix

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj