Reklama

Lekarze weterynarii zaprosili księdza profesora, żeby opowiedział o zakonie

Cystersi byli wielcy

Klasztor w Trzebnicy założył 25 miejscowości, a lubiąski 30. Cystersi stworzyli na Śląsku istną machinę gospodarczą, dzięki czemu wyrosły wielkie i bogate zabudowania klasztorne, m.in. w Henrykowie, Lubiążu, Kszeszowie. Byłe opactwo w Lubiążu jest tak wielkie, że dotąd nie wiadomo, jak je sensownie wykorzystać.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- A cystersi wiedzieli - mówi ks. prof. Józef Pater, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który 19 listopada wygłosił wykład o roli cystersów w rozwoju gospodarczym Śląska na wrocławskiej Akademii Rolniczej, podczas sesji z okazji 60-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.
Na Śląsku istniało sześć opactw cysterskich, w tym jedno żeńskie - w Trzebnicy. Ziemię klasztorną uprawiali konwersi - członkowie zakonu, którzy przeznaczeni byli tylko do prac gospodarczych. Nie mieli oni pełnych praw zakonnych. Przeciętne gospodarstwo zakonne miało od 70 do 120 ha. Uprawiano w nim m.in. zioła - potrzebne w zakonnych aptekach, bo cystersi zajmowali się też leczeniem. To prekursorzy farmacji na Śląsku. Potrzebowali ziół również w kuchni - zastępowali nimi tak drogie wtedy przyprawy jak cynamon i pieprz, bo ich użytku zakazywały przepisy zakonne. Zakładali stawy - spożywali wiele ryb, gdyż rygorystycznie przestrzegali postów. A dni postnych mieli wiele. W ich dobrach wyrastały też winnice - to ze względu na przepisy liturgiczne: do Mszy św. potrzebne jest wino. Nie stronili od piwa, które sami warzyli. To też była konieczność: wody do picia właściwie nie używano, bo była podłej jakości. Potrafili wykorzystać znakomicie bogactwa naturalne znajdujące się na ich ziemi. Założyli na Śląsku 30 hut i zakładów metalurgiczych.
Benedyktyni osiedlali się na wyżynach, cystersi obierali zaś doliny i równiny, które karczowali i meliorowali. Wszędzie, gdzie osiedlali się, kultura agrarna była dzięki nim na bardzo wysokim poziomie. Dzięki temu, że w klasztorach mieli skryptoria, ogromne biblioteki i prowadzili szkoły przyklasztorne potrafili wiedzę przekazać innym - były to więc prężne ośrodki nauki, kultury i sztuki. Nie szczędzili grosza na budowę, rozbudowę i upiększanie świątyń, zwłaszcza w okresie kontrreformacji. Pozostawili po sobie takie wspaniałości architektury, jak kościoły w Henrykowie, Krzeszowie i Kamieńcu Ząbkowickim.
Szczególny cios dotknął klasztor i kościoły na terenie opactwa w Lubiążu - kościół zakonny po 1945 r. został rozgrabiony do cna. Ale upadek zaczął się wcześniej - w 1810 r., gdy władze pruskie skasowały na Śląsku 56 klasztorów męskich i 13 żeńskich. W większości przepadła spuścizna wieków i pokoleń zgromadzona za klauzurą. Dziś cystersi powrócili na Śląsk: są w Krzeszowie i Henrykowie. Ale prowadzą już tylko parafie.

MP

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli