Reklama

Jubileuszowy Kongres Mediów

Najważniejszy jest człowiek

„Człowiek drogą mediów” - pod takim hasłem odbył się Jubileuszowy Kongres Mediów Archidiecezji Lubelskiej. 26 listopada br. przedstawiciele mediów lokalnych i ogólnopolskich - zarówno świeckich, jak i katolickich - zastanawiali się, czy w mediach dominuje chęć znalezienia sensacji, czy ważniejszy jest człowiek? Kongres zorganizowany został przez lubelskie redakcje Tygodnika Katolickiego „Niedziela” i „Gościa Niedzielnego” we współpracy z Telewizją Lublin i Wydawnictwem Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której w Kościele Akademickim KUL przewodniczył abp Józef Życiński. W homilii Metropolita Lubelski powiedział, że w czasach komunistycznych „budowanie wspólnoty wartości” było łatwiejsze, mimo że prawda była zagrożona, gdyż, starając się uwzględnić reakcje cenzora, trzeba było ważyć każde słowo. Przynosiło to jednak pozytywne skutki, bowiem „każde zdanie było arcydziełem tego, co można było powiedzieć publicznie i tego, co chcieliśmy przekazać”. Na drugim biegunie Ksiądz Arcybiskup umieścił współczesne czasy, nazywając je „epoką nadużywanego słowa”, gdy „bezmyślne reklamy sąsiadują z prostym sloganem politycznym”. Taka sytuacja powoduje zagubienie „świadectwa sensu i prawdy”. W odpowiedzi na słowa homilii dziennikarze prasy, radia, telewizji, mediów elektronicznych i wydawnictw modlili się o odwagę głoszenia prawdy płynącej z Ewangelii.
Najwięcej emocji wzbudził panel dyskusyjny Człowiek czy sensacja?, prowadzony przez ks. red. Leszka Surmę z TVL, w którym uczestniczyli: abp Józef Życiński, red. Iwona Schymalla (TVP), red. Małgorzata Żurakowska (Radio Lublin), red. Janusz Knap (Gazeta Wyborcza), red. Marcin Jakimowicz (Gość Niedzielny) i red. Czesław Ryszka (Tygodnik Katolicki Niedziela). Podejmując główny temat dyskusji, redaktor naczelny lubelskiej edycji Gazety Wyborczej powiedział, że sensacja nie musi mieć jedynie negatywnego znaczenia - z czym się zazwyczaj kojarzy - ponieważ może być też sensacja pozytywna (np. naukowa). Red. J. Knap mówił również o wewnętrznym kodeksie etyki, jaki obowiązuje dziennikarzy Wyborczej, który zobowiązuje do mówienia językiem „zwykłej ludzkiej przyzwoitości”. Drugi prelegent - red. Ryszka - zastanawiał się, czy można mówić o grzechu i „grzesznych środkach przekazu”, skoro czasem epatują złem oraz „w sposób zaplanowany niszczą sumienia i uczą, że nie ma różnicy między dobrem a złem”. Niejako w odpowiedzi na to pytanie abp Życiński mówił, że „chrześcijańską odpowiedzią na grzech jest świętość”, a zadaniem dziennikarzy winno być ukazywanie dobra w taki sposób, by zafascynować nim odbiorcę. Tezy, mówiącej że „sensacja jest człowiekowi niezbędna do życia”, broniła red. Żurakowska, która uważa, że „negatywna informacja jest dla odbiorcy szczególnym rodzajem ostrzeżenia”. Ponadto dziennikarka Radia Lublin uważa, że w mediach regionalnych jest więcej czasu na refleksję oraz na szukanie sposobów, by „dobro pokazywać niesztampowo”. O tym, że tak naprawdę to sam człowiek jest sensacją, mówił red. Jakimowicz, przywołując wydarzenia z Pisma Świętego. „Na każdej stronie Biblii jest sensacja - mówił redaktor Gościa. - Przyzwyczailiśmy się do Ewangelii i myślimy, że to są takie grzeczne i pobożne rzeczy”. W odniesieniu do współczesności „pozytywną sensacją” może być postawa Małej Siostry Jezusa, która pracuje jako sprzątaczka. „W Kościele dzieje się wiele ciekawych rzeczy, chodzi tylko o to, by znaleźć sposób na ich pokazanie” - mówił red. Jakimowicz. Znana z ekranu red. Schymalla zwróciła szczególną uwagę na osobiste podejście dziennikarza, dla którego kluczowe słowo powinno brzmieć: odpowiedzialność. Jej zdaniem, praca dziennikarza wymaga nie tylko dobrego warsztatu, ale przede wszystkim wrażliwości na drugiego człowieka i solidnych fundamentów, zbudowanych z ponadczasowych wartości. Spotkanie w studio TVL zakończyła burzliwa dyskusja, która - mimo wielu różnic w poglądach - doprowadziła uczestników do stwierdzenia, że wiodące hasło winno brzmieć: „człowiek i sensacja”.
Popołudniowa część spotkania, odbywająca się w gościnnych salach Zamku Lubelskiego, rozpoczęła się promocją dwóch najnowszych książek abp. Józefa Życińskiego, wydanych nakładem Wydawnictwa Literackiego (Odyseusz czy playboy? Kulturowa odyseja człowieka) i Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” (Okruchy Słowa). Po przerwie, podczas której można było zobaczyć dwie wystawy (fotograficzną Katarzyny Link Zobaczyć więcej... Wybrane wydarzenia z Roku Jubileuszowego Archidiecezji Lubelskiej oraz prasy diecezjalnej i parafialnej, przygotowaną przez Bibliotekę Wojewódzką im. H. Łopacińskiego w Lublinie), przedstawiciele lokalnych mediów rozmawiali m.in. o stanie prasy parafialnej w archidiecezji lubelskiej i spojrzeniu mediów świeckich na Kościół. Popołudniową sesję prowadził ks. red. Krzysztof Podstawka (Gość Niedzielny), zachęcając uczestników do włączania się w dyskusję i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z dziennikarką Radia Zet Małgorzatą Piasecką, która mówiła o tym, w jaki sposób media świeckie ukazują życie Kościoła. Jej zdaniem, spojrzenie na Kościół i mówienie o sprawach wiary uległo całkowitemu przekształceniu po „kwietniowych rekolekcjach”, związanych z odchodzeniem Jana Pawła II do domu Ojca. Następnie uczestnicy Kongresu wysłuchali red. Agnieszki Przytuły (Gość Niedzielny) i red. Krzysztofa Hudzika (Radio eR), którzy zastanawiali się, czy w pracy dziennikarskiej ważniejszy jest dobry warsztat czy dobry temat? Niejako uzupełniając wypowiedzi kolegów, red. Barbara Pycel (Gość Niedzielny) oraz red. Agnieszka Strzępka (Tygodnik Katolicki Niedziela) odsłaniały tajniki gatunków dziennikarskich. Ostatnia część spotkania poświęcona była prasie parafialnej. Ks. red. Antoni Nadbrzeżny (Tygodnik Katolicki Niedziela) przekonywał, że prasa parafialna może stać się bogactwem całej wspólnoty, a red. Urszula Buglewicz (Tygodnik Katolicki Niedziela) na podstawie przeprowadzonych badań przedstawiła stan prasy parafialnej w archidiecezji lubelskiej. Spotkanie zakończyło się koncertem muzyki poważnej w wykonaniu młodych muzyków z Wrocławskiego Zespołu Solistów „Ricordanza”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny

2024-05-21 05:56
Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Ks. Krzysztof Czajka

Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...