Reklama

Dzień Jedności Służby Liturgicznej

Niedziela łódzka 50/2005

W sobotę, 19 listopada br., do bazyliki archikatedralnej w Łodzi przybyli wraz ze swoimi duszpasterzami ministranci i lektorzy, aby uczestniczyć w Dniu Jedności Służby Liturgicznej. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Ireneusz Pękalski, a koncelebrowali księża - opiekunowie ministrantów, na czele z ks. Piotrem May-Majewskim, archidiecezjalnym duszpasterzem ministrantów. W homilii Ksiądz Biskup mówił o spotkaniu z Chrystusem w Eucharystii oraz wezwał ministrantów, aby jako owoc Roku Eucharystii pamiętali o szczególnej modlitwie dziękczynnej po Mszy św. Po Eucharystii w Wyższym Seminarium Duchownym klerycy przedstawili program powołaniowy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Piotrem May-Majewskim archidiecezjalnym duszpasterzem ministrantów, rozmawia ks. Waldemar Kulbat

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Piotrze, jakie znaczenie dla Kościoła ma praca z zespołami liturgicznymi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Piotr May-Majewski: - Najcenniejszym skarbem Kościoła jest sprawowanie sakramentów, a ministranci i zespoły liturgiczne są w tej misji najbliższymi współpracownikami kapłanów, szafarzy tych tajemnic, a zatem w jakimś sensie współcelebrują „rzeczy” Najświętsze. Ta misja jest wyzwaniem dla kapłanów, a zatem i dla posługujących, którzy mogą z kolei pomóc innym w owocnym, pięknym i misteryjnym przeżyciu tych tajemnic, jednocześnie sami się uświęcając. Trzeba czuwać, aby ta posługa była świadoma, wolna od rutyny czy jakiejś „tresury” liturgicznej. Czytelność znaków, celebrowanie, a nie odprawianie, to wspólne zadanie, zależne nie tylko od kapłana, choć od niego w pierwszym rzędzie. Wychowanie do liturgii i przez liturgię jest wciąż aktualne dla formacji zespołów liturgicznych. Najbardziej intensywną przestrzenią spotkania człowieka z Bogiem są sakramenty. Zatem ci, którzy już są w świątyni i uczestniczą w Eucharystii, powinni doświadczyć piękna celebracji, sacrum, wydarzenia liturgicznego, a zespoły liturgiczne są tu niejako na pierwszej linii.

- Czy ta praca formacyjna przebiega pod jakimś hasłem, programem?

- Formacja liturgiczna powinna być przede wszystkim systematyczna. Dzisiaj propozycji całościowych i wieloletnich programów jest niemało. Takim sprawdzonym, choć nie najmłodszym, jest Program Formacyjny Duszpasterstwa Służby Liturgicznej, tzw. krakowski, który można rozłożyć nawet na 10 lat. Jest wiele opracowań i tłumaczeń niemieckich autorów. Oczywiście, formacja ta proponowana jest dla współczesnych młodych ludzi, można znaleźć wiele gotowych propozycji na wielu stronach internetowych o tej tematyce. Nie można też zaniedbać wymiaru wspólnotowego i rekreacyjnego oraz zdrowej rywalizacji i motywacji w pracy z ministrantami czy innymi grupami liturgicznymi. Tematyka formacji powinna uwzględniać te hasła czy programy, którymi żyje Kościół na bieżąco w pracy duszpasterskiej, np. w minionym Roku Eucharystii.

Reklama

- Czy współczesne przemiany kulturowe utrudniają pracę z młodzieżą? Jaki mają wpływ na rekrutację do liturgicznej służby ołtarza?

- Wszyscy jesteśmy zagrożeni takimi wpływami, a szczególnie rodzina, dlatego potrzebna jest czujność i współpraca z domem, rodziną. Wychowanie do odpowiedzialności, sumienności, wymagania, dyscypliny, służby to wartości ewangeliczne, które są dzisiaj niemodne. Ministranci i lektorzy żyją w różnych środowiskach, w szkołach, na uczelniach, i albo ulegną modelowi rozmywającemu to, co niosą wartości i staną się konformistami, albo staną się znakiem sprzeciwu i będą „wymagać od siebie nawet wtedy, gdy inni nie będą wymagali”. Współpraca z domem, kontakt z rodzicami i tworzenie autentycznych środowisk dla tych zespołów liturgicznych, rekolekcje, wspólne wyjazdy mogą stanowić jakieś antidotum na wpływy laicyzacji. Trzeba jednak unikać izolacji, bo ministranci mogą być we wspomnianych środowiskach jakimś dobrym zaczynem i „znakiem sprzeciwu”.

- Dziękuję za rozmowę.

Dzień Jedności jest kulminacyjnym punktem w pracy formacyjnej, którą chłopcy przechodzą w swoich parafiach pod kierunkiem duszpasterzy. W ramach tej formacji przechodzą kolejne stopnie: kandydat - kl. III, choralista - kl. IV, ministrant światła - kl. V, ministrant księgi - kl. VI, ministrant ołtarza - kl. I gimnazjum, ceremoniarz posług liturgicznych - kl. II gimnazjum. Ministranci z III klas gimnazjów mogą uczestniczyć w kursie przygotowującym do stopnia lektora.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj