Reklama

Miejcie wyobraźnię Miłosierdzia

Niedziela rzeszowska 50/2005

Trzeba mieć wyobraźnię Miłosierdzia, tak jak w 1646 r. miał ją ks. Wojciech Borowiusz, gdy pośród innych fundacji dla Cmolasu uczynił również fundację „Domu dla ubogich”. Albo jak ks. prał. Kazimierz Szkaradek i wszyscy, którzy przyczynili się do wskrzeszenia dzieła fundacyjnego i ciągłej jego rozbudowy - obecnie już pod nazwą Domu Pomocy Społecznej im. ks. W. Borowiusza. 22 listopada br. bp Kazimierz Górny dokonał poświęcenia i otwarcia nowej części kompleksu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akt ten poprzedziła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ojca diecezji, sprawowana w cmolaskim sanktuarium Przemienienia Pańskiego. Na początku nabożeństwa ks. prał. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, odczytał błogosławieństwo Ojca Świętego Benedykta XVI, w którym czytamy m.in.: „(...) udzielam całym sercem błogosławieństwa Dobroczyńcom, Parafianom, Pensjonariuszom i Pracownikom Domu Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Rzeszowskiej im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie (...). Wyrażam radość, że parafia podjęła tak wspaniałe dzieło miłosierdzia (...)”.
W homilii bp K. Górny nawiązał do odczytanych słów Ewangelii: „Zaprawdę powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40). Kaznodzieja podkreślił, że Jezus Przemieniony i Miłosierny w sposób doskonały utożsamiał się ze wszystkimi, którzy potrzebują pomocy, m.in. osobami chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi. Dla chrześcijan czynienie dobra przez niesienie pomocy innym to droga do spotkania z Jezusem, droga do Królestwa Bożego.
W Cmolasie dokonuje się to m.in. poprzez Dom Pomocy Społecznej. Ksiądz Biskup wspomniał postać ks. Borowiusza i wyraził radość z prężnego rozwoju dzieła, którego ks. Borowiusz był założycielem. Wskazał na zaangażowanie wielu osób i instytucji jako odpowiedź na słowa Chrystusa: „Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; (...) byłem chory, a odwiedziliście Mnie” (Mt 25, 35-36).
Jak to się stało, że fundacja dobroczynna najsłynniejszego z cmolaskich rodaków doczekała się kontynuacji. Jeszcze do 1950 r. ludzie znajdujący się w potrzebie mieszkali w historycznym, drewnianym „Domu dla ubogich”, ale w 1962 r. go rozebrano. Przełomowa była decyzja ks. K. Szkaradka i cmolaskiej rady parafialnej, by wyremontować starą plebanię i przeznaczyć ją dla osób znajdujących się w potrzebie. Prace remontowe prowadzono w latach 1992-94, a 14 czerwca 1994 r. bp K. Górny powołał do istnienia „Dom dla ubogich” Caritas Diecezji Rzeszowskiej - z piętnastoma 1- i 2-osobowymi pokojami, 6 łazienkami, jadalnią i pralnią. Pierwsi mieszkańcy przybyli do „Domu...” w sierpniu, ostatecznie zamieszkało w nim 25 osób.
Kolejną znaczącą datą był 28 lutego 1996 r., gdy „Dom dla ubogich” przekształcono w Dom Pomocy Społecznej realizujący takie same zadania jak podobne jednostki państwowe. W 1998 r. w wyremontowanym dawnym spichlerzu urządzono budynek rehabilitacyjny, a w 2000 r,. po prawie 3-letniej budowie, ukończono budynek terapii zajęciowej. W sierpniu 2001 r. zdecydowano, by budynek ten przeznaczyć dla 15 nowych pensjonariuszy DPS-u.
Wcześniej podjęto decyzje o rozbudowie głównego budynku DPS-u. W 1999 r. wykonano stosowny projekt. Prace budowlane rozpoczęto w sierpniu 2001 r. Po rozbudowie w Domu zamieszka 50, a docelowo 70 osób w 27 pokojach. Do dyspozycji mieszkańców będą: kaplica, obszerna jadalnia, kuchnia z zapleczem magazynowym, pralnia, świetlica, dyżurka pielęgniarek, winda.
Uroczystość z 22 listopada br. była ukoronowaniem działań związanych z realizacją całej inwestycji. Przybyli na nią m.in. parlamentarzyści, duchowieństwo, przedstawiciele władz województwa, powiatu i gminy. Spotkanie uświetnił minispektakl pt. Taki jest Cmolas autorstwa ks. Tymoteusza (bp. J. Zawitkowskiego), przygotowany przez młodzież LO w Kolbuszowej pod kierunkiem M. Stygi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Skłonić do refleksji

2024-05-20 22:09

Mateusz Góra

– Zaczęło się od tego, że otworzyłam Biblię i trafiłam na Mądrość Syraha, dokładnie na fragment, który otwiera całą sztukę – wspomina proces tworzenia autorka scenariusza.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj