Reklama

II Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie, Polsko”

Niedziela toruńska 50/2005

W Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbył się II Festiwal Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” pod honorowym patronatem bp. Andrzeja Suskiego, ordynariusza diecezji toruńskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kaplicy zamkowej, w pięknej scenerii zabytkowego wnętrza, przed ołtarzem, w którego dekoracji przeplatają się ze sobą wątki religijne i patriotyczne, rozbrzmiewały pieśni niepodległościowe, powstańcze, partyzanckie, tzw. zakazane z II wojny światowej. Były to pieśni o miłości do Ojczyzny i o pięknie naszego kraju. Publiczność, która licznie wypełniła kaplicę zamkową, wysłuchała programu w wykonaniu 14 zespołów i solistów, dzieci i młodzieży powiatu toruńskiego.
W konkursie festiwalowym wzięło udział 55 dzieci i młodzieży, wyłonionych w szkolnych eliminacjach, w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodszymi wykonawcami były dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Drugą kategorię stanowili uczniowie klas IV-VI, a najstarszą - uczniowie gimnazjów. Jury, w składzie Magdalena Cynk-Mikołajewska, Elżbieta Kobyłecka i Alina Seweryn, miało trudne zadanie. Jak podkreślano, wszyscy wykonawcy prezentowali wysoki poziom i solidne przygotowanie. Niektóre występy przybrały też formę małych inscenizacji, a dzieci ubrane były w żołnierskie mundury. Zaprezentowano także umiejętności instrumentalne.
Nagrodę główną, ufundowaną przez bp. Andrzeja Suskiego, za piosenkę My, pierwsza brygada, otrzymał zespół z Gimnazjum w Łubiance. Został on również uhonorowany wyróżnieniem. Zespół, przygotowany przez nauczycielkę muzyki Teresę Głębocką, wystąpił w składzie: Katarzyna Trędewicz - solistka oraz Marta Blachowska, Julita Skrobiszewska, Marta Rutkowska - chórek, Michał Guziewicz - akompaniator.
Puchary Wójta Gminy Łubianka za I miejsce otrzymali:
- w kategorii 7-9 lat, za piosenkę Hej chłopcy, bagnet na broń, przygotowani przez Teresę Głębocką, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łubiance: Wojciech Amtmański - solista, Mateusz Raciniewski, Mateusz Walter, Arkadiusz Jezierski - chórek, Paulina Młodzianowska - akompaniator;
- w kategorii 10-12 lat, za piosenkę To nasza Ojczyzna: Anita Sidor, Anna Ziółkowska, Agnieszka Sucharek, Daria Jaworska ze Szkoły Podstawowej w Łysomicach, przygotowane przez nauczycielkę Teresę Chłostę;
- w kategorii 13-16 lat, za piosenkę Rozkwitały pąki białych róż: Adelina Piątkowska, Magdalena Czuba, Karolina Maćkiewicz, Marta Pałucka, Weronika Wolska, Helena Cieślak, Anna Bruska z Gimnazjum w Unisławiu, prowadzone przez nauczyciela muzyki Mariusza Bartkowskiego.
Przyznano również nagrody specjalne. Dwie równorzędne nagrody ufundował radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ziemi Toruńskiej Piotr Całbecki. Jedną z nich, za piosenkę Nie żałujcie serca, dziewczyny, otrzymali: Adrian Kępski - solista, Marta Manerowska, Ewa Prokopczuk, Ewa Rusin - chórek, ze Szkoły Podstawowej w Warszewicach, przygotowani przez nauczycielkę Katarzynę Kępską. Tą samą nagrodą została uhonorowana Elwira Taglewska ze Szkoły Podstawowej w Wybczu, przygotowana przez nauczycielkę Krystynę Klimczak, za piosenkę Morze nasze, morze.
Nagrodę specjalną Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim otrzymał Maciej Kwiatkowski z
Oddziału Edukacyjno-Terapeutycznego w Zamku Bierzgłowskim, za piosenkę Przybyli ułani, którą dedykował wszystkim walczącym i poległym w obronie wolnej Polski.
W ramach festiwalu odbyło się również spotkanie z kombatantami II wojny światowej. Wspomnienia z czasów okupacji hitlerowskiej i bohaterstwo Polaków w obronie ojczyzny przypomnieli członkowie Armii Krajowej, zaproszeni jako honorowi goście: Aleksandra Teodorczyk, Jerzy Tomaszewski, Józef Musiał, Bolesław Burdach, Mieczysław Walter, a wraz z nimi Zbigniew Wojtczak - prezes Zarządu Okręgu Toruńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Wyrażono przekonanie, iż to spotkanie młodzieży z kombatantami, którzy niejednokrotnie będąc w ich wieku stawali w obronie ojczyzny i przelewali za nią krew, zaowocuje pięknymi postawami patriotycznymi, tak entuzjastycznie wyrażanymi w wykonywanych pieśniach. Wyrażono też nadzieję, że młode pokolenie Polaków poniesie w przyszłość najszczytniejsze ideały umiłowania ojczystego kraju, wyrosłe z chrześcijańskich zasad, i będzie wiernie stać na straży niepodległości Polski, za którą tak wielu oddało swe życie.
Organizatorzy festiwalu: Zespół Szkół w Łubiance, Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim, Akcja Katolicka w Bierzgłowie i Urząd Gminy Łubianka zapewnili wszystkim uczestnikom i zaproszonym gościom smaczny poczęstunek. Wśród honorowych gości obecni byli: ks. Rajmund Ponczek - proboszcz parafii Bierzgłowo, Jerzy Zająkała - wójt gminy Łubianka, Dariusz Zagórski - wizytator Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty Delegatury w Toruniu, wspomniany Piotr Całbecki - radny sejmiku, Bogdan Major - radny Rady Miasta Torunia i Renata Kozieł - radna Rady Gminy Łubianka.
Festiwal zakończył się występem laureatów. Całość została zarejestrowana przez Telewizję Trwam, która w dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, wyemitowała półgodzinny program o festiwalu. Dzieci i młodzież już teraz deklarują swój udział w przyszłorocznej edycji festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29
Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Raków Częstochowa: wiemy, kto zastąpi Dawida Szwargę na stanowisku trenera

2024-05-21 09:29
Dawid Szwarga

PAP/Łukasz Gągulski

Dawid Szwarga

Marek Papszun po rocznej przerwie ponownie będzie trenerem piłkarzy Rakowa Częstochowa - poinformował klub. Od nowego sezonu zastąpi Dawida Szwargę, który przejął po nim drużynę mistrza Polski przed rokiem.

Więcej ...

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj