Reklama

Żołnierskie serca w hołdzie Janowi Pawłowi II

X Festiwal Pieśni Patriotycznej w Hrubieszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 4 do 6 listopada odbył się X Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Hasłem festiwalu były słowa Żołnierskie serca w hołdzie Janowi Pawłowi II. Organizatorem festiwalu był Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, Dziekan dekanatu Hrubieszów-Północ, Departament Promocji i Obronności MON, 2. Korpus Zmechanizowany w Krakowie oraz Dowódca 2. Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.
Festiwal w Hrubieszowie jest dużą imprezą kulturalną. W tym roku do Hrubieszowa przyjechało ponad 400 osób, aby wyśpiewać najpiękniejsze pieśni o Bogu i Ojczyźnie. Do konkursu przystąpiło 39 solistów i 16 zespołów wokalno-instrumentalnych. 4 listopada o godz. 18.00 hymnem festiwalowym Młodość Kolumbów odśpiewanym przez Zespół „Lechici” z Hrubieszowa uroczyście otwarto festiwal. Otwarcia dokonali: burmistrz Hrubieszowa Andrzej Wołowski, dowódca 2. Pułku Rozpoznawczego płk Andrzej Niekrasz i dziekan dekanatu Hrubieszów-Północ ks. płk Andrzej Puzon, który powiedział m.in.: „10 lat temu zaistniał w Hrubieszowie Ogólnopolski Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego. Na sztandarach wojskowych napisane są słowa: Bóg + Honor + Ojczyzna. Dziś, kiedy na zegarze festiwalu ukazała się cyfra 10, dziękujemy za 10 lat wspaniałego śpiewu. Dziękujemy organizatorom, sponsorom, a nade wszystko wykonawcom. Można by wyliczyć, jak wielu solistów i zespołów przewinęło się przez hrubieszowską scenę. Tym wszystkim wykonawcom, na czele z tymi, którzy przyjechali na X Festiwal, z serca dziękujemy. Wam, drodzy mieszkańcy Hrubieszowa, należą się dziś ogromne brawa, bo jesteście sercem festiwalu. Pieśń patriotyczna i religijna jest barometrem naszego patriotyzmu i religijności. Wasza obecność jest wspaniałym dowodem, iż kochamy Boga, Ojczyznę, kochamy swój kraj. Życzymy artystom dobrego samopoczucia i wspaniałych wyników festiwalowych. Wam, drodzy mieszkańcy Hrubieszowa, życzymy wspaniałej lekcji patriotyzmu i odnowienia wiary w Boga. Sądzę, iż Ojciec Święty, któremu ofiarujemy w hołdzie żołnierskie serca, mówi do was słowa: »Szukałem Was, a Wy przyszliście do mnie«. Ojcze Święty, błogosław nam z wysokości nieba. Szczęść Boże”.
Na rozpoczęcie festiwalu wystąpił z koncertem Centralny Artystyczny Zespół Wojska Polskiego. W sobotę gościnnie z recitalem wystąpiła Antonina Krzysztoń. Na zakończenie festiwalu przybył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski, który celebrował Mszę św. w kościele garnizonowym. Księdza Biskupa powitała orkiestra wojskowa, dzieci i rodziny wojskowe, Burmistrz miasta oraz ks. płk Andrzej Puzon. Oprawę wokalną zapewnili soliści oraz zespoły muzyczne biorące udział w festiwalu. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do niedzielnej Ewangelii mówiącej o 10 pannach czekających na przyjście Oblubieńca: „To Ojciec Święty Jan Paweł II swój duchowy testament rozpoczął słowami: »czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy wasz Pan zakołacze«. Jego ziemskie życie było ciągłym czuwaniem. Od lat młodzieńczych musiał zachować czujność, by żadne wydarzenie nie przysłoniło mu celu życia, którym było, dzisiaj możemy to już śmiało powiedzieć, spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym w wieczności. Tak jak czuwamy, żeby nie spóźnić się do pracy, jak matka czuwa przy łóżeczku chorego dziecka, jak żołnierz czuwa na warcie, tak i w naszym wewnętrznym życiu potrzebne jest czuwanie. Chrześcijaństwo nie jest religią statyczną, ale bogatą w dynamikę życia. Myślę, że takim przykładem chrześcijańskiego dynamizmu jest ks. płk Andrzej Puzon. Popatrzcie: zawsze radosny, uśmiechnięty, niosący pomoc potrzebującym tutaj w kraju, ale również za wschodnią granicą. Ma również zapał, żeby organizować ten festiwal. To jest postawa ucznia Chrystusa, który pamięta nie tylko o sobie, ale również o innych. Życie i pieśń zawsze wymagają od człowieka zaangażowania”. Wierni oklaskami wyrazili wdzięczność Księdzu Biskupowi za pełne głębi słowa wypowiedziane w homilii. Modlitwę wiernych, procesję z darami oraz inne funkcje przy ołtarzu pełnili żołnierze. Na zakończenie Mszy św. żołnierze i Ksiądz Dziekan podziękowali Księdzu Biskupowi za celebrę Mszy św., za modlitwę w intencji wojska.
O godz. 16.00 w HDK-u rozpoczął się koncert galowy. Alicja Saturska jako przewodnicząca jury odczytała werdykt komisji artystycznej. W kategorii zespołów przyznano: I miejsce dla zespołu „Jedno z nas” z Żagania, II miejsce dla zespołu „Bastet” z Wrocławia, III miejsce dla zespołów „Akwarium” z Przemyśla oraz „Jedna chwila” z Rzeszowa, IV miejsce dla zespołu „Inwencja” z Brzegu.
W kategorii solistów przyznano: I miejsce dla Iwony Machowskiej z Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni, II miejsce dla Magdaleny Goliasz z Przasnysza, Waldemara Kleina z Klubu Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Katarzyny Kuraś z Podkarpackiego Związku Piłsudczyków w Rzeszowie, III miejsce dla Agnieszki Podubny z Przemyśla, IV miejsce dla Agnieszki Cząstki z Rzeszowa, Izabeli Stoczkowskiej z Zamościa oraz Katarzyny Kozak z Wrocławia.
Grand prix - nagrodę Biskupa Polowego Wojska Polskiego - otrzymała Ewelina Babiarz z Rzeszowa. Specjalne wyróżnienie i nagrodę otrzymał Zespół „Lechici” z Hrubieszowa pod kierunkiem Leszka Opały.
Na zakończenie dziekan ks. Andrzej Puzon podziękował organizatorom, wykonawcom, opiekunom, gościom za udział w festiwalu i pomoc w organizacji tej imprezy. Ksiądz Kapelan powiedział m.in.: „Za kilka dni będziemy obchodzić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Pokolenie tamtych lat, żyjąc w niewoli, pragnęło wolności, niepodległości, pokoju. Festiwal pięknie się wplótł w ogniwo obchodów tej rocznicy. Za wszystko Bogu dziękujmy, ducha nie gaśmy. Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji festiwalu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Działacze Opozycji Antykomunistycznej i Osoby Represjonowane pielgrzymowali do Rokitna

2024-05-20 11:38
W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Marek Budniak

W pielgrzymce do Rokitna wzięło udział ok. 200 osób z naszego województwa

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z przyczyn politycznych województwa lubuskiego 19 maja odbyli swoją III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Więcej ...

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11
Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...