Reklama

„Jan Paweł II - apostoł Słowa”

Tegoroczny XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Lubaczowie odbywał się od 6 do 13 listopada i przebiegał pod hasłem „Jan Paweł II - apostoł Słowa”. Patronat nad nim sprawował bp prof. Jan Śrutwa, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Chylę czoło przed Klubem Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, który już 19. rok organizuje prelekcje i wykłady, imprezy kulturalne, by ubogacić duchowo lubaczowian i gości. Do tej kultury wyrywa się serce i dusza człowieka, ponieważ niesie wartości materialne i duchowe, jak piękno, dobro, miłość. Ojciec Święty w UNESCO w Paryżu powiedział: »Naród jest wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko - kultura. Naród istnieje z kultury i dla kultury«, a w kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie w 1987 r. dopowiedział: »Kultura jest największą wartością, ponieważ stanowi o wartości człowieka, a człowiek stanowi o swojej wartości wtedy, kiedy kocha. Kultura uczy takiej miłości«. Prymas Tysiąclecia Stefan Kardynał Wyszyński mówił: »Jeżeli naród traci kulturę, traci swoją tożsamość«. To nie kultura weszła do Kościoła, bo kultura w Kościele, w naszej Ojczyźnie, jest ponad tysiąc lat, ale potrzeba, byśmy w Kościele poprzez kulturę zaczęli forować umysły młodych pokoleń, by wiedziały, kim jest człowiek, jakie jest jego miejsce na ziemi i jaki jest jego ostateczny cel. Bo człowiek najpełniej wypowiada się przez miłość i kulturę” - powiedział w homilii podczas Mszy św. inaugurującej XIX Tydzień Kultury Chrześcijańskiej diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych ks. Józef Dudek.
Był on bohaterem tego dni, gdy w Miejskim Domu Kultury jego teatr „Arka Lwowska” zagrał sztukę Orlęta. Przed spektaklem ks. Józef Dudek przypomniał licznie zebranym widzom, że myśl o założeniu teatru zrodziła się w 1987 r. w gronie KIK-u, a wystawiony dramat Adama Asnyka Pod stopami krzyża, zintegrował założycieli. W 1990 r. powstał amatorski teatr „Arka Lwowska”. Już przez 15 lat gra wartościowe sztuki, nawiązuje i wskrzesza kulturę Lwowa, na której wyrośliśmy i wychowaliśmy się. Ks. Józef wyreżyserował spektakl Orlęta, w którym zagrał doktora Kościelskiego, wraz z 15 młodymi aktorami, którzy wcielili się w role młodych obrońców Lwowa z lat 1918-20. Jeszcze raz aktorzy przypomnieli historię tamtych lat, bohaterstwo, męstwo, patriotyzm młodych ludzi, dzielnych obrońców miasta Lwowa, by było wolne, radosne i jak zawsze wierne - Semper Fidelis. To dobrze, że przypomniano tę historię w roku 2005, w którym 24 czerwca prezydenci Polski i Ukrainy dokonali otwarcia cmentarza Orląt Lwowskich. 34 lata temu, 25 sierpnia 1971 r., przez ten cmentarz, na którym leżało 2859 osób, przejechały radzieckie czołgi i buldożery, by wymazać go z pamięci. Polska firma Energopol odbudowała go. Dobrze też się stało, że młodzi aktorzy teatru „Arki Lwowskiej” wskrzesili naszą pamięć o tamtych czasach.
W kolejnych dniach, po wieczornej Mszy św., w sali konkatedry odbywały się wykłady.
7 listopada o. red. Krzysztof Ołdakowski z Warszawy, wieloletni szef Redakcji Katolickiej TVP, wygłosił wykład pt. Jan Paweł II - pielgrzym na drogach świata. We wtorek ks. dr Janusz Podlaszczak z Instytutu Jana Pawła II w Rzeszowie referował temat Jan Paweł II - orędownik prawdy. W kolejnym dniu ks. Józef Dudek mówił o trosce o polską wieś w nauce Jana Pawła II. Czwartkowy wieczór poświęcony był poezji „Słowa gorejące” w duchowej łączności z Papieżem Poetą. Było spotkanie z poetą z ks. prof. Krzysztofem Guzowskim z KUL-u. Aktorzy z Teatru Małych Form prowadzonego przez Grażynę Bielec recytowali wiersze o Ojcu Świętym. W dniu Święta Niepodległości w kościele pw. św. Mikołaja była wspólna modlitwa o pokój na świecie proboszczów i parafian z parafii pw. św. Stanisława BM, pw. św. Karola Boromeusza, pw. św. Mikołaja zakończona koncertem chóru „Lileja” z parafii pw. Świętych Piotra i Pawła z Nowojaworowska. W sobotnie popołudnie w hali sportowej Zespołu Szkół w Lubaczowie odbyło się spotkanie Młodych Chrześcijan Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Zajęcia prowadzili: ks. Julian Brzeziński - diecezjalny asystent KSM-u, ks. Jerzy Sopel - proboszcz parafii z Załuża i członek Diecezjalnej Komisji Organistowskiej, ks. Zbigniew Czuchra - misjonarz saletyn z Rzeszowa. W programie była medytacja nad Słowem Bożym, adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania w grupach. Punktem kulminacyjnym była Msza św. koncelebrowana przez bp. Jana Śrutwę - ordynariusza diecezji, z jego piękną homilią o roli Mszy św. i Komunii św. w życiu młodych.
Na zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 13 listopada Mszę św. odprawił ks. prał. Franciszek Nucia, a oprawę liturgiczną wykonał zespól wokalno-instrumentalny z Miejskiego Domu Kultury. Wieczorem jeszcze raz doszło do spotkania z aktorami teatru „Arka Lwowska”, tym razem w spektaklu Wybór mniejszego zła, osnutym na kanwie dramatu W. Łysiaka pt. Cena. Aktorzy tego teatru dostarczyli nam wiele refleksji i przemyśleń na temat zła, jego pochodzenia, istoty i skutków. W tej zadumie pożegnaliśmy tegoroczny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, a czas na dyskusję mamy do przyszłorocznego, jubileuszowego spotkania z twórcami kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...