Reklama

Franciszek

Papież do dziennikarzy: módlcie się za poszkodowanych na Bahamach

Grzegorz Gałązka

Do modlitw za ofiary i poszkodowanych mieszkańców Bahamów, w które uderzył huragan "Dorian" wezwał Franciszek ludzi mediów, lecących dziś wraz z nim do Mozambiku – pierwszego etapu jego podróży apostolskiej do Afryki. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, wprowadzonym jeszcze przez św. Jana Pawła II, Ojciec Święty spotkał się na pokładzie samolotu z dziennikarzami. W czasie powietrznej konferencji prasowej mówił zarówno o rozpoczynającej się wizycie, jak i o innych bieżących wydarzeniach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie papieża powitał w imieniu obecnych tam watykanistów nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni, który po raz pierwszy wystąpił w tej roli na pokładzie samolotu papieskiego.

Odnosząc się do najnowszych doniesień Franciszek zapewnił, że "cząstka jego serca jest tam, blisko najdalszej «peryferii», czyli ludzi Karaibów, dotkniętych katastrofą wywołaną przez huragan «Dorian»" i poprosił współpasażerów tego długiego lotu do Afryki Południowej o modlitwę osobistą w tej intencji. Wspomniał następnie o setkach tysięcy bezdomnych i ofiarach śmiertelnych oraz o wielkich zniszczeniach spowodowanych żywiołem. To "biedni ludzie, którzy z dnia na dzień stracili domy i wszystko, także życie" – dodał Franciszek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołanie obecnego ataku "Doriana" na niektóre wyspy karaibskie było też nawiązaniem do dwóch wcześniejszych podobnych klęsk żywiołowych – potężnych cyklonów “Idai” i “Kenneth”, które w marcu i kwietniu br. nawiedziły i spustoszyły wschodnie wybrzeże Mozambiku, a więc pierwszego kraju na trasie papieskiej pielgrzymki apostolskiej. “Mamy nadzieję, że podróż ta niezbyt odległego dnia wyda owoce" – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Dużą część rozmowy z mediami zajęły osobiste wspomnienia i pozdrowienia Franciszka dla tego środowiska. Zapewnił, że pragnie złożyć "hołd", a zatem przyznać "szczególne miejsce" koledze z hiszpańskiej agencji prasowej EFE, obchodzącej w tym roku 80-lecie istnienia. Jej przedstawiciel będzie miał okazję zadania papieżowi w czasie powrotu do Rzymu dodatkowych pytań.

Jednocześnie Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu braku na pokładzie "dziekanki" watykanistów, meksykańskiej dziennikarki Valentiny Azlaraki ze stacji “Televisa”, dla której byłaby to 153. podróż z papieżem (łącznie z poprzednimi pontyfikatami). Nazwał przy tym "perełką" jej najnowszą książkę nt. kobiet - ofiar przemocy (“Grecia e le altre”, napisana wspólnie z Luigim Ginamim), dodając, że pozwala ona zrozumieć “ból i wykorzystywanie kobiet w naszych czasach”.

Przypomniawszy postać nieobecnej dziennikarki papież z uśmiechem przywołał świadectwo Phila Pullelli – współdziekana watykanistów, znajdującego się na pokładzie, który opisał dziesiątki podróży papieskich dla brytyjskiej agencji Reuters.

Podziel się:

Oceń:

2019-09-04 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do Polaków: Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Żyjcie tak, by inni mogli rozpoznać w was uczniów Chrystusa – zaapelował papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Abp Jędraszewski na Międzynarodowym Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny: Potrzeba nowego, prawdziwie chrześcijańskiego humanizmu

2024-11-13 18:32

Archidiecezja Krakowska

- Potrzeba nowego, prawdziwie chrześcijańskiego humanizmu i w nowym kontekście współczesności odczytania wołania Jana Pawła II z Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 r.: „Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi” - mówił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w kościele księży misjonarzy na Stradomiu podczas III Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny, który w dniach 13-15 listopada odbywa się w Krakowie.

Więcej ...

Marco Rubio – katolik stanie na czele dyplomacji USA

2024-11-14 15:05
Flaga USA

Adobe Stock

Flaga USA

Decyzja prezydenta elekta Donalda Trumpa nowym szefem dyplomacji USA ma zostać w styczniu 2025 roku senator z Florydy Marco Rubio, który jest katolikiem. Katoliczką jest również desygnowana na ambasadorkę Stanów Zjednoczonych przy ONZ Elise Stefanik. Obserwatorzy traktują te nominacje jako spłatę przez Trumpa długu wobec katolickich wyborców, których większość (56 proc.) zagłosowała na niego w wyborach prezydenckich z 5 listopada.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Biskupi odpowiadają pokrzywdzonym w Kościele. Wkrótce...

Kościół

Biskupi odpowiadają pokrzywdzonym w Kościele. Wkrótce...

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Wiara

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...