Reklama

Diecezjalna pielgrzymka kobiet

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 sierpnia do bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przybyły z doroczną pielgrzymką kobiety z różnych części diecezji sosnowieckiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp ordynariusz Adam Śmigielski SDB. Nabożeństwo zgromadziło 3 tysiące wiernych.

"Od kobiet zależy kształt rodziny, one są jej sercem, od nich w decydującej mierze zależy formacja nowego pokolenia, dlatego powinny być otoczone szczególną troską duszpasterską - powiedział Niedzieli ks. Kazimierz Rapacz, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. W diecezji działa Stowarzyszenie Kobiet Katolickich, które broni godności i roli kobiety. Co roku 8 marca kobiety mają swoje dni skupienia, podczas których spotykają się w wyznaczonych świątyniach diecezji". "Pragniemy ustrzec kobiety przed zgubnym działaniem ruchów feministycznych, które niszczą macierzyństwo, zasadniczy geniusz kobiety - uzupełnił ks. Jan Szkoc, diecezjalny duszpasterz kobiet. Przybył on do dąbrowskiej świątyni pieszo z katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu wraz z grupą 150 niewiast.

Uroczystość w bazylice Matki Bożej Anielskiej rozpoczęła prelekcja ks. Pawła Sobierajskiego na temat macierzyństwa kobiet. Po niej Ordynariusz celebrował, wraz z licznie przybyłymi kapłanami, Eucharystię. Pielgrzymkę zakończył różaniec w intencji polskich kobiet. Witając przybyłych kapłanów i wiernych, ks. Jan Leks - proboszcz parafii, przypomniał, że lud Zagłębia już od ponad 100 lat czci w świątyni swoją matkę, patronkę, wspomożycielkę wiernych - Matkę Boską Anielską".

"Żyjemy w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, dlatego szczególnie mocno wspominamy moment, kiedy Słowo stało się ciałem" - mówił w czasie homilii bp Śmigielski SDB. W czasie, o którym mówi Ewangelia świętego Łukasza, kiedy Maryja otrzymała od Boga wzniosłe posłannictwo stania się matką, ufnie je przyjęła. Ten moment dla jej życia i życia Kościoła jest momentem niezwykle ważnym - podkreślił Ksiądz Biskup. Ojciec Święty Jan Paweł II do całego Kościoła skierował pismo, w którym przypomina, że radość jubileuszowa nie byłaby pełna, gdybyśmy nie kierowali spojrzenia ku tej, która okazując pełne posłuszeństwo Bogu, zrodziła dla nas Syna Bożego. "Było to kluczowe wydarzenie w historii ludzkości, wydarzenie, o którym nikt nie mógł nawet marzyć, a które dokonało się za przyzwoleniem tej skromnej kobiety, która otworzyła się na działanie łaski Bożej. "Ona od samego początku była ściśle zjednoczona z Chrystusem. Nie miała łatwego życia, jednak mężnie znosiła trudności, jakie na nią spadały, nieraz cierpiała głód i niezrozumienie" - mówił Kaznodzieja. "Jakaż była jej boleść, gdy stała obok krzyża, na którym zawisł jej syn. Jednak już wtedy była świadoma, że to zbawca całego świata. Wpatrujmy się w przykład Matki Bożej, wędrującej, cierpiącej, ale cały czas otwartej na głos Boga" - radził Ordynariusz.

Zdaniem ks. Jana Szkoca, jest wielu obrońców godności kobiety, wśród nich powstają także krzykliwe ruchy feministyczne, które czynią się rzecznikami spraw wszystkich niewiast. Czy można zaakceptować proponowany przez nich model, który polega na tym, by kobieta zignorowała własną płeć, a ze swojego ciała uczyniła wartość rynkową i w konsekwencji powiedziała "nie" macierzyństwu i swojej ludzkiej wolności - niepokoił się duszpasterz kobiet. Ogromną skazą na obliczu współczesnego wieku jest zanik szacunku dla kobiety, zamiast tego pojawia się luźny, liberalny stosunek, niby demokratyczny, ale w zasadzie pozbawiony szacunku. "Daje się także zauważyć, że wszędzie tam, gdzie do tej pory utrzymuje się pogaństwo, kobieta nie odbiera należytego szacunku, podobnie dzieje się tam, gdzie pogaństwo wraca, w tych rodzinach, gdzie od nowa zapuszcza korzenie, zanika szacunek dla kobiety - przekonywał w czasie prelekcji ks. Paweł Sobierajski. Kobieta to tajemnicze źródło ludzkiego życia, uosobienie naturalnej wstydliwości i piękna macierzyństwa. A polityka, tradycja i obyczaje przez wiele wieków redukowały rolę kobiety do rodzenia potomstwa i życia w zaciszu ogniska domowego. W przeszłych wiekach odmawiano kobiecie prawa do wiecznego zbawienia, w starożytności niewiasty uważane były za przedmiot, który można było nabyć. Kobiety używały różnych sposobów, by walczyć o swoją godność, przypomniał ks. Sobierajski. Te czasy już mamy za sobą i miejmy nadzieję, już nie wrócą" - mówił.

Chrześcijaństwo od pierwszych wieków swego istnienia akcentuje szczególnie godność kobiety. Podkreśla, że kobieta tak samo jak mężczyzna ma duszę nieśmiertelną, jest zdolna do miłości, tworzenia kultury świata. Nie może więc być kobieta zredukowana do roli przedmiotu. Św. Paweł pisze o niewiastach jako o siostrach, diakonisach, a więc osobach odgrywających niezwykle istotną rolę. Największym przymiotem kobiety jest dar macierzyństwa. Autentyczna kobiecość wyraża się właśnie w macierzyństwie. To nie jest tylko fizjologiczna sprawność kobiety, ale niezwykłe wyróżnienie dane od Boga. "Nie można jednak sprowadzać macierzyństwa do faktu biologicznego, jakim jest zrodzenie potomstwa, macierzyństwo w aspekcie duchowym sprowadza się do obrony innych, troski o innych, do modlitwy i cierpienia za innych" - przekonywał. Dzisiejsze życie wskazuje na to, że wiele kobiet postępuje w zgodzie ze swoim instynktem macierzyńskim, są jednak takie kobiety, które niszczą macierzyństwo w swoim łonie. Świat oczekuje na niewieścią duchową płodność, która by zmieniła oblicze współczesnego świata. W chrześcijaństwie cześć dla kobiety osiąga swój punkt szczytowy w kulcie Najświętszej Maryi Panny. Ostatnie słowa Chrystusa na krzyżu ukazały w Maryi matkę każdego z nas, co w perspektywie całego Pisma Świętego jest wyrazem najwyższego szacunku i miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

Więcej ...

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Ukraina/ Zełenski: szczegółowy plan zakończenia wojny będzie gotowy jeszcze w tym roku

2024-06-28 18:34
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

PAP/SERGEY DOLZHENKO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydent Słowenii

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w piątek, że jasny i szczegółowy plan zakończenia wojny z Rosją opierający się na punktach ogłoszonej przez niego tzw. formuły pokoju zostanie opracowany i przedstawiony jeszcze w tym roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024