Reklama

W wałbrzyskiej wspólnocie pw. Świętej Rodziny

W parafialnej rodzinie

- Kiedy w 1997 r. obejmowałem tworzącą się nową wałbrzyską wspólnotę - opowiada ks. kan. Mirosław Krasnowski - zastanawialiśmy się wraz z wieloma parafianami, pod jakim powinna być wezwaniem. Samo życie podpowiedziało, żeby na patronów obrać Świętą Rodzinę. Przeprowadzona bowiem na przełomie lat 1996/97 w Wałbrzychu reorganizacja całego przemysłu górniczego dotknęła przede wszystkim rodziny i to je trzeba otoczyć szczególną troską.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Na wysunięcie takiej propozycji wezwania parafii duży wpływ miały też formy pracy duszpasterskiej prowadzone w mojej rodzinnej parafii pw. Świętej Rodziny we Wrocławiu pod okiem wspaniałego proboszcza ks. prał. Eugeniusza Tomaszewskiego - przyznaje ks. Krasnowski. Ale związki ks. Mirosława z parafią Świętej Rodziny trwają wiele lat. Po studiach był wikariuszem w parafiach kierowanych także przez księży, którzy kiedyś pracowali we wrocławskiej Świętej Rodzinie: Aleksandra Stankiewicza i Józefa Adamowicza.
Na terenie wałbrzyskiej parafii mieszka ponad 4200 osób, z których przeszło 3600 przyznaje się do wiary katolickiej, a ok. 1200 rodzin przyjmuje duszpasterską wizytę kolędową. Obserwuje się także stały wzrost wiernych przystępujących do Komunii Świętej. Ponad 65 proc. parafian było pracownikami kopalń. Dziś wielu z nich jest po prostu bez pracy. Tak trudna sytuacja wynika m.in. z faktu, że osiedle to powstało jako zaplecze lokalowe kopalń. Do chwili obecnej znajdują się tutaj jeszcze pozostałości hoteli robotniczych, które teraz przechodzą pod własność wspólnot mieszkaniowych. Jest tutaj jednak sporo dramatów związanych nie tylko ze zlikwidowanymi kopalniami. Do nich ksiądz proboszcz zalicza przede wszystkim brak życia sakramentalnego; wiele rodzin żyje bez ślubu kościelnego, po rozwodach. Cieszę się - mówi ks. Krasnowski - że dzięki specjalnym rekolekcjom, spotkaniom udało się do tej pory doprowadzić do katolickiego zalegalizowania kilkunastu takich związków. Szereg małżeństw posiadających dzieci nie ma niestety ślubu kościelnego. W wałbrzyskiej Świętej Rodzinie udało się tak podejść do tego tematu, że kilkunastu rodzinom udzielono sakramentu małżeństwa, a potem od razu sakramentu chrztu św.
Tak jak w prawdziwej chrześcijańskiej rodzinie wszystkie parafialne działania realizowane są tutaj po prostu wspólnie. Pięknie pracuje Rada Parafialna, w której pod kierunkiem Andrzeja Welca aktywnie działają również państwo: Danuta i Marek Puwalscy, Lucyna i Stanisław Wlaźlakowie, Jadwiga Welc, Sylwia Cisło, Władysław Galas, Zdzisław Młynek, Michał Sokołowski, Elżbieta Szpytko-Janc i Edward Kowalski, wspierając księdza proboszcza w różnych działaniach gospodarczych i duszpasterskich nie tylko po prostu na co dzień, ale np. poprzez organizację dorocznych bali karnawałowych i festynów, z których dochód jest zawsze przeznaczany na budowę nowej świątyni parafialnej. Wśród wielu cennych inicjatyw podejmowanych przez m. in. Hannę Mniszek, Grażynę Biniakiewicz, Małgorzatę Matułę, Lidię Amelańczuk, Wandę i Bolesława Baciów, Alicję i Tadeusza Browków w ramach Stowarzyszenia Rodzin Katolickich warto podkreślić przede wszystkim działalność zespołu charytatywnego Caritas. Opiekuje się on 32 rodzinami, finansuje 10 obiadów dla uczniów osiedlowego gimnazjum (współpraca z dyrekcją i pedagogami tej szkoły jest zresztą także i na wielu innych odcinkach wzorowa), organizuje kolonie dla dzieci, a wspólnie z miejscową biblioteką realizuje specjalny program wychowawczy obejmujący okres wakacyjny i ferie zimowe. Żywy Różaniec tworzy pięć róż skupiających 100 osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn. W parafii działają także prężnie: Eucharystyczny Ruch Młodych, Ruch „Światło-Życie”, Grupa Odnowy w Duchu Świętym, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola dziecięca. Proboszcz z dumą podkreśla, że dużą frekwencją cieszą się nabożeństwa: różańcowe, majowe, czerwcowe, do Matki Bożej Fatimskiej, Gorzkie Żale, Droga Krzyżowa, a także Nowenna do św. Józefa.
Od 2001 r. wznoszona jest nowa świątynia parafialna. Nad sprawnym przebiegiem tej inwestycji czuwają wspólnie z księdzem proboszczem członkowie Rady budowy: Jacek Kramnik, Ryszard Strzelewicz, Stanisław Kuliński, Daniel Sip i Jacek Szynalski. Nieocenione zasługi w tym zakresie miał również zmarły w tym roku inspektor nadzoru Tadeusz Rojek. W prace budowlane angażuje się również wielu parafian. Wszyscy są przekonani, że mimo trudności finansowych zaplanowany termin całkowitego zakończenia realizacji kościoła - rok 2011 - będzie dotrzymany.
30 grudnia 2005 r. o godz. 17.00 Ksiądz Proboszcz i jego Parafianie zapraszają Czytelników „Niedzieli na Dolnym Śląsku” na doroczne uroczystości odpustowe, którym będzie przewodniczył dziekan Dekanatu Wałbrzych Północ ks. prał. Julian Źrałko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Więcej ...

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...