Reklama

Biskupi legniccy o wizycie „Ad limina Apostolorum”

Wszystkie sprawy, które Ojciec Święty nam wskazał, będziemy wprowadzać w czyn

Niedziela legnicka 2/2006

W dniach 20-27 XI ub. r. biskupi z Legnicy przebywali z wizytą „Ad limina Apostolorum” w Rzymie. Poniżej zamieszczamy rozmowy z Księżmi Biskupami, których poprosiliśmy o podsumowanie jej przebiegu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Poręba: - Wrócił Ksiądz Biskup z Rzymu, gdzie wraz z pierwszą grupą polskich biskupów składał tradycyjną wizytę „ad limina Apostolorum”. Była to pierwsza wizyta Jego Ekscelencji jako biskupa legnickiego. Jakie są pierwsze wrażenia po powrocie do Legnicy?

Bp Stefan Cichy: - Była to nie tylko moja pierwsza wizyta jako biskupa legnickiego, ale w ogóle pierwsza wizyta jako biskupa ad limina, ponieważ mianowany zostałem biskupem, w 1998 r., już po poprzedniej wizycie biskupów polskich w Rzymie. Byłem w Rzymie kilkakrotnie, ale w tym charakterze po raz pierwszy. Wszyscy byliśmy urzeczeni spotkaniem z Ojcem Świętym. Ciekawe były też wizyty w kongregacjach i wspólna modlitwa w czterech Bazylikach Rzymu. Wrażenia i przeżycia były bardzo głębokie, płynące z odczucia jedności Episkopatu z Ojcem Świętym i jego najbliższymi współpracownikami i modlitwy w miejscach uświęconych szczególną tradycją chrześcijańską w Rzymie.

- W czwartek 21 listopada Ksiądz Biskup wraz z biskupem seniorem Tadeuszem Rybakiem, biskupem pomocniczym Stefanem Regmuntem i kilkoma innymi biskupami został przyjęty przez papieża Benedykta XVI na prywatnej audiencji. O czym Ksiądz Biskup rozmawiał z Papieżem?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W Pałacu Apostolskim byliśmy przyjęci przez Ojca Świętego o godz. 11.15. Najpierw było powitanie, a potem rozmowa. Ojciec Święty pytał o diecezję, o seminarium duchowne, ilu mamy kleryków. Powiedziałem, że w maju wyświęciłem 12 księży - pierwszych w swoim życiu biskupim. Potem pytał o młodzież, o duszpasterstwa rodzin. Mowa była również o powołaniach do kapłaństwa, wspomniałem wówczas o biskupie Regmuncie, którego w Kongregacji do Spraw Wychowania pochwalono za wieloletnią pracę na rzecz powołań w całej Polsce i w naszej diecezji. Wspomniałem również o bp. Tadeuszu Rybaku, który kładł podwaliny pod diecezję legnicką. Jestem biskupem tej diecezji ponad pół roku. Wszystko zastałem znakomicie przygotowane, teraz trzeba tylko pracować. Prywatnie natomiast Ojciec Święty pytał, gdzie się nauczyłem języka niemieckiego, ponieważ właśnie w tym języku z Papieżem rozmawiałem. Powiedziałem, że na Uniwersytecie w Wiedniu. Pytał, kto był promotorem mojej pracy doktorskiej. Wtedy okazało się, że zna mojego profesora, bo kiedyś razem pracowali na uczelni niemieckiej. Muszę powiedzieć, że było to miłe.

- W sobotę po raz drugi biskupi spotkali się z Ojcem Świętym. Wówczas Benedykt XVI wygłosił do nich przemówienie. Proszę powiedzieć, jakie wskazówki przekazał Papież polskim biskupom.

- Ojciec Święty zaczął swoje przemówienie w języku polskim, potem kontynuował po włosku i znowu zakończył po polsku. Na początku Ojciec Święty mówił o duszpasterstwie młodzieży, o wychowaniu młodzieży. Młodzi są nadzieją Kościoła, nadzieją papieża, nadzieją każdego biskupa. Wśród poruszonych zagadnień była mowa m.in. o udziale młodzieży w liturgii, o działalności młodzieży w ramach Ruchu Światło-Życie i zachęta, by biskupi zajmowali się tym ruchem. Potem Ojciec Święty poruszył sprawę współpracy z rodziną i innymi środowiskami ludzi świeckich w wychowaniu młodzieży, podkreślił także wagę katechezy dla dorosłych. Wreszcie zwrócił uwagę na szczególną formę duszpasterstwa młodzieży, jaką jest duszpasterstwo akademickie. Podkreślał także wagę duszpasterstwa świata kultury i środków masowego przekazu. Rola radia i pism religijnych w diecezjach zostały również zaakcentowane przez Ojca Świętego. Na zakończenie każdy z biskupów otrzymał krzyż biskupi jako dar Ojca Świętego i tekst jego przemówienia w języku polskim, by każdy z biskupów wiedział, co teraz czynić, jakie wskazówki realizować zaraz po przyjeździe do diecezji.

Reklama

- W jaki sposób zalecenia papieża Benedykta XVI będą wprowadzane w życie na terenie diecezji legnickiej?

- W najbliższym czasie zorganizujemy sesję, by wspólnie zastanowić się, jak zrealizować papieskie przesłanie, bo zawiera ono konkretne wskazania. Na wizytacjach kanonicznych w parafiach już akcentowaliśmy sprawy duszpasterstwa młodzieży, duszpasterstwa akademickiego, duszpasterstwa dorosłych, bo to jest ważne. Wszystkie sprawy, które Ojciec Święty nam wskazał, będziemy wprowadzać w czyn, to w konkretnych warunkach diecezji legnickiej.

- Co papież Benedykt XVI powiedział polskim biskupom, którzy kończyli wizytę „ad limina” i wyjeżdżali do swoich diecezji?

- Ojciec Świętu udzielił błogosławieństwa i w indywidualnych rozmowach życzył, aby realizować wskazania, które od czasów Soboru są myślą przewodnią dla każdego biskupa, by Wspólnotę Kościoła budować poprzez nauczanie i sakramenty.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Ruszyły zapisy na 44. Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górę

2024-06-26 11:17

Kamil Szyszka

Na 3 sierpnia planowane jest rozpoczęcie 44. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Ruszyły zapisy na pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?