Reklama

Jak dzisiaj troszczyć się o Ojczyznę?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenia i partie zagłębiowskiej prawicy zorganizowały 16 listopada w Domu Katolickim przy bazylice katedralnej w Sosnowcu spotkanie, podczas którego bp Piotr Skucha wygłosił referat pt. " Jak dzisiaj troszczyć się o Ojczyznę?".

"Przez 123 lata państwo polskie było nieobecne na arenie międzynarodowej i na mapach świata, a Polacy na różne sposoby starali się służyć swojemu narodowi. Czasem, kiedy pojawiała się nadzieja zwycięstwa - podejmowali walkę zbrojną, częściej jednak służyli przez swoją zwyczajną pracę" - mówił podczas wykładu bp Piotr Skucha. Prelegent przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego: "Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej". Zdaniem Księdza Biskupa, słowa te odnoszą się zarówno do czasów niewoli, jak i niepodległości. " Dzisiaj na nowo powinniśmy przemyśleć nasze podejście do pracy. Przychodzi nam o tym mówić, kiedy wielu rodaków jest bez pracy. Każda praca, nauka ma służyć rozwojowi człowieka, ekonomia jest sprawą wtórną. Źle się stało, że produkcja, kapitał liczy się więcej niż człowiek. A przecież praca jest przyczyną sprawczą, podczas gdy kapitał tylko pozostaje instrumentem. Praca nie powinna być traktowana jako towar, bo człowiek nie może być towarem dla człowieka. Praca łączy się z Boskim nakazem tworzenia i budowania kultury, jest dobrem, które pomnaża godność człowieka. Dobrze rozumiana powinna być działaniem ukierunkowanym na innych" - przekonywał wykładowca.

Bp Skucha przypomniał, że Kościół w żaden sposób nie może być sprowadzony do wspólnoty politycznej, ponieważ jest znakiem i zarazem stróżem transcendentnego charakteru osoby ludzkiej. "Do zadań Kościoła należy natomiast wydawanie oceny moralnej nawet w kwestiach dotyczących spraw politycznych, kiedy domagają się tego podstawowe prawa osoby lub zbawienie dusz, stosując wszystkie i wyłącznie te środki, które zgodne są z Ewangelią i dobrem powszechnym według różnorodności czasu i warunków" - mówił.

Każdy człowiek powinien starać się o godne spełnianie obowiązków obywatelskich w życiu politycznym, gospodarczym, akademickim i zawodowym, przyjmując z odwagą wszelkie konsekwencje swoich wolnych decyzji. "Ta chrześcijańska mentalność pozwoli uciec przed wszelką nietolerancją, przed fanatyzmem, pozwoli nam współżyć w pokoju ze wszystkimi współobywatelami, jak również rozwijać współpracę z innymi, nawet niekatolikami, w różnych dziedzinach życia społecznego".

Ksiądz Biskup przypomniał, iż pierwsi chrześcijanie wielokrotnie napotykali przeszkody, jakie stawiali im poganie, a które w wielu wypadkach prowadziły do męczeństwa. "Nienawiść pogan pochodziła stąd - tłumaczył prelegent - że nie mogli znieść siły i blasku chrześcijańskiego życia. Nie może dziwić, że model społeczny, broniony przez chrześcijan, raził w porównaniu z nienaturalnymi, lecz głęboko zakorzenionymi zachowaniami charakteryzującymi społeczeństwo grecko-rzymskie tamtej epoki, gdzie niewolnictwo, poligamia, rozwód, a nawet aborcja znajdowały społeczną aprobatę. Ci, którzy przyjęli wiarę, mieli obowiązek nieuczestniczenia w bałwochwalczych obrzędach. Na skutek tego ten, kto przyjmował chrześcijaństwo, narażał się na cierpienie, niezrozumienie i oszczerstwa".

Bp Piotra Skuchę zaniepokoiła wystawa w Brukseli, gdzie wystawiono Ikonę Jasnogórską z domalowanymi czarnymi wąsami i obraz mężczyzn profanujących Chrystusa. Ksiądz Biskup postawił pytanie, czy taki prymitywizm, prostactwo i brak kultury jest jeszcze troską o Ojczyznę.

Na koniec dodał, by nie zapominać, że pośród zepsutego społeczeństwa, w którym żyli pierwsi chrześcijanie, Kościół rozwijał się z pociechą Ducha Świętego. "Bądźmy przekonani, że i teraz moc Boża nie zmniejszyła się" - pokreślił bp P. Skucha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Więcej ...

Warszawa: Klinikę Budzik dla dorosłych opuszcza dwoje pacjentów!

2024-04-18 14:19

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Kliniki Budzik dla dorosłych prof. Wojciech Maksymowicz przekazał w czwartek, że dwoje chorych, po ponad rocznym leczeniu i rehabilitacji, opuszcza klinikę. 18 kwietnia w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pacjenta w Śpiączce.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous