Reklama

Temat tygodnia

Plac Papieski w budowie

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że w połowie czerwca pierwszy etap zagospodarowania placu Jana Pawła II w Sosnowcu zostanie ukończony. Znaczy to, że na placu powstanie budowla w kształcie arki z krzyżem i pomnikiem Ojca Świętego. 7. rocznicę pobytu Jana Pawła II w diecezji będziemy świętować w nowych warunkach, na starym, historycznym miejscu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prace Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II są już bardzo zaawansowane. Po wstępnym zatwierdzeniu projektu przez bp. Adama Śmigielskiego SDB ruszyła kolejna kampania, tym razem dopracowująca projekt i zapraszająca do współpracy inne gminy. Już teraz władze Dąbrowy Górniczej zapowiedziały pomoc. Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski liczy na kolejne gminy.
Projekt placu opracowany przez Przemysława Wacławczyka z Pracowni Projektowo-Urbanistycznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zakłada nie tylko budowę pomnika, ale i adaptację terenu wokół niego. Trzon projektu stanowi okrąg o średnicy 100 m. W historycznym miejscu spotkania z Janem Pawłem II powstanie obiekt architektoniczny w kształcie łodzi czy barki o wymiarach 45 m długości, 7 m szerokości i 5 m wysokości. Na szczycie kilkumetrowego budynku umiejscowiony będzie centralnie krzyż i - z jednej strony pomnik Jana Pawła II, a z drugiej ołtarz. Za budowlą od strony ul. gen. Rydza-Śmigłego przewidziano posadzenie alei sosen. „Przed krzyżem przewidzieliśmy miejsce dla wiernych. Centrum placu będzie otoczone podświetlaną fosą z wodą, która będzie wypływać spod krzyża i płynąć wokół miejsca zgromadzenia wiernych do ołtarza. Obiekt będzie miał także kondygnację podziemną, w której przewidziano miejsce na zakrystię, garderoby, węzeł sanitarny, część magazynową i techniczną oraz pochylnię dla niepełnosprawnych” - opowiada autor projektu Przemysław Wacławczyk. W zależności od ostatecznych decyzji sam obiekt może mieć kilka poziomów. Na jednym może znaleźć się krzyż, na innym pomnik, jeszcze na innym ołtarz. Wszystko po to, by dostęp i funkcjonalność miejsca sprzyjała ludziom. W dalszej części placu znalazłyby się alejki dla mieszkańców, zaś pośrodku, naprzeciw krzyża, miałaby być umiejscowiona fontanna. Miejsce jest więc tak zaprojektowane, że swobodnie mogą się tam odbywać uroczystości religijne, jak i kulturalne. I taką właśnie mają nadzieję organizatorzy. „Poprzez odpowiednie i godne przygotowanie placu pragniemy oddać hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, ale także stworzyć miejsce, w którym jego nauczanie będzie przekazywane kolejnym pokoleniom czy to poprzez organizację imprez kulturalnych, czy poprzez celebracje liturgiczne” - powiedział Emilian Kocot, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II w Sosnowcu.
Po uporaniu się z pracami koncepcyjnymi przed komitetem kolejne trudne dni. Na tak ambitne dzieło potrzeba sporej sumy pieniędzy. Pierwsze 50 tys. zabezpieczyła już Rada Miasta Sosnowca, ale to tylko kropla w morzu potrzeb. Na pewno miasto wyasygnuje kolejną pulę pieniędzy, ale komitet już stara się o darczyńców i sponsorów. Z tej okazji został wydany kalendarz ścienny i kalendarze kieszonkowe. Dochód uzyskany z ich sprzedaży zasili konto komisji. Ponadto Emilian Kocot - przewodniczący komisji i ks. Jarosław Wolski - wiceprzewodniczący już rozpoczęli spotkania z potencjalnymi fundatorami. „Idea powołania komitetu zrodziła się wśród społeczeństwa, które zwracało się do kapłanów z pytaniem, czy można w jakiś sposób wspomóc dzieło Jana Pawła II. Na tych samych ludzi liczymy, organizując zbiórkę pieniędzy. I jestem całkowicie spokojny o fundusze na budowę pomnika” - powiedział ks. Wolski.
Zainteresowanym wsparciem dzieła budowy pomnika podajemy numer konta: Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II w Sosnowcu; 41-200 Sosnowiec, ul. Małachowskiego 3; 61 1050 1142 1000 0022 9792 8430 z dopiskiem „Budowa pomnika Jana Pawła II”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29
Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Katarzyna Dybeł

Ks. prałat Tadeusz Kasperek w czasie diecezjalnej pielgrzymki do Ziemi Świętej - 12 marca 2010, Góra Błogosławieństw

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

2024-05-20 20:44

Mat.prasowy

Co Komunia ma wspólnego z egoizmem? Czy można ją przyjmować „w czyjejś intencji”? Jaką rolę odgrywa w niej Matka Boża? Czym się różni kolejka od procesji? I co właściwie mają zrobić osoby, które aktualnie nie mogą przystępować do Komunii? Zapraszamy na dwudziesty pierwszy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o przyjmowaniu Ciała Chrystusa z Maryją i tak, jak Ona.

Więcej ...

„Ja Jestem” – uwielbienie Boga modlitwą i pieśnią

2024-05-21 13:55

Marian Florek

30 maja, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 19.30 na placu Caritas przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie odbędzie się koncert uwielbienia Boga modlitwą i pieśnią „Ja Jestem”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj