Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył bp Stefan Regmunt w asyście kapłanów dekanatu Bogatynia. Wzięła w niej udział liczna grupa osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół i opiekunów oraz przedstawiciele władz samorządowych i gminnych oraz zakładów pracy i instytucji, które w szczególny sposób pamiętają o tych, dla których ważny jest każdy „okruch serca”.
Pierwszym charakterystycznym akcentem tej liturgii była lekcja mszalna odczytana z wielką ekspresją przez Marcina. W homilii Ksiądz Biskup powiedział: „Zawsze kochałem niepełnosprawnych. Są wśród nas nawet wtedy, kiedy udajemy, że ich nie widzimy”. Podkreślając powszechność doświadczenia niepełnosprawności, w różnym stopniu, utrudniającym swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie Ksiądz Biskup wskazał także na wielką rolę, zaszczyt i powinność spoczywającą na przyjaciołach osób niepełnosprawnych - także na płaszczyźnie chrześcijańskiej duchowości. „Tak jak zakończone niedawno liturgicznie Święta budzą w nas zadumę nad wyjątkową ich atmosferą, atmosferą miłości, otwarcia na siebie i zrozumienia, tak codzienność jest wołaniem o takie postawy, wołaniem, na które odpowiedzią jest także dzisiejsza wspólna modlitwa. (…) Dobrze, że tu jesteście”. Nawiązując do czytań mszalnych Ksiądz Biskup podkreślił także wielką rolę zawierzenia Bogu - ufności totalnej, nawet wtedy, kiedy nie zostanie ona zrozumiana i zaakceptowana przez innych. „Wielokrotnie na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi, którzy zawierzyli Bogu i zostali za to nagrodzeni przedziwnym uzdrowieniem - usłyszeliśmy - I wy, zawierzając Bogu swoje doświadczenie cierpienia i niepełnosprawności, stajecie przed zaproszeniem do konfrontacji z wszechogarniającą miłością Boga, owocującą uzdrowieniem, nie zawsze fizycznym, zawsze jednak duchowym”.
Przedstawiciele osób niepełnosprawnych odczytali wezwania modlitwy wiernych, a także przynieśli do ołtarza dary ofiarne oraz własnoręcznie wykonany dar dla Księdza Biskupa z okazji 11-lecia przyjęcia sakry biskupiej. Bardzo przejmującym momentem była Komunia św., przyjęta licznie przez niepełnosprawnych i ich opiekunów. Eucharystię zakończyło uroczyste pasterskie błogosławieństwo.
Druga część tego wieczoru - spotkanie opłatkowe odbyło się w hotelu „Hoker”. Rozpoczęła je Emilia Kurzątkowska, witając zebranych gości, którzy - jak to określiła - „obdarzają nas na co dzień sercem”. Dziekan ks. Maciej Wesołowski odczytał fragment Ewangelii o Narodzeniu, a zebrani zaśpiewali kolędę. W słowie życzeń Ksiądz Biskup podkreślił wielką wagę jedności i realizowanej na co dzień integracji. Życzył wszystkim obfitości Bożego błogosławieństwa i pełnego radości i ludzkiej dobroci Nowego Roku. Życzenia złożył też burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Gerard Świstulski. Po przełamano się opłatkiem zgromadzono się przy wigilijnym stole. Ksiądz Biskup, sięgając po akordeon, zaproponował wspólne kolędowanie.
Księdzu Biskupowi przypadł jeszcze jeden miły obowiązek - rozdanie niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży paczek przygotowanych przez wolontariuszy. Prezenty przygotowane własnoręcznie przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów otrzymali też „apostołowie miłości”. Szczególne wrażenie zrobił dar wdzięczności, wręczony Księdzu Biskupowi - szopka z włóczki, wykonana przez matkę dziecka niepełnosprawnego z Porajowa. Wreszcie dostojny Gość został uhonorowany wyróżnieniem bogatyńskiego Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Gorące serce”. Dziękując za statuetkę podkreślił, że będzie mu ona przypominała o tych, których kocha.
Myślę, że dobrą myślą podsumowującą ten wieczór są słowa św. Brata Alberta Chmielowskiego: „Bądź jak kromka chleba, do której może podejść każdy potrzebujący, ułamać kawałek i nasycony, pójść dalej”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu