Reklama

Ks. prof. Jan Związek honorowym członkiem Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

19 stycznia odbyło się zebranie Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego (WTN) w Wieluniu, podczas którego uroczyście wręczono ks. prof. zw. dr. hab. Janowi Związkowi dyplom honorowego członkostwa tegoż Towarzystwa. Salę obrad wypełnili członkowie Towarzystwa z prezesem prof. dr. hab. Tadeuszem Olejnikiem, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz wyższych uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza, Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Towarzystw Naukowych z Częstochowy, Kalisza, Łęczycy i Płocka. Na początku sesji Prezes Towarzystwa powitał uczestników, ze szczególnym wyróżnieniem Laureata.
Życiorys i dorobek naukowy ks. J. Związka przedstawił kustosz Muzeum Wieluńskiego Jan Książek. W swoim wystąpieniu podkreślił więzi łączące ks. Związka z ziemią wieluńską i WTN.
Ksiądz Profesor urodził się 6 grudnia 1937 r. w małej wiosce Młynki w pobliżu Działoszyna. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Załęczu Małym kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał jako eksternista w Liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Studiował filozofię i teologię w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. w katedrze częstochowskiej z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym KUL w Instytucie historii Kościoła w zakresie historii Kościoła odbył w latach 1961-1965. Rozprawy magisterską i doktorską napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Mieczysława Żywczyńskiego. Dysertację habilitacyjną na temat Dzieje diecezji częstochowskiej w okresie II Rzeczypospolitej przedstawił w 1984 r. także na Wydziale Teologicznym KUL. Po uzyskaniu magisterium pracował jako wychowawca i nauczyciel w Niższym Seminarium Duchownym. W 1967 r. został mianowany archiwariuszem w Archiwum Diecezjalnym oraz zastępcą redaktora naczelnego Częstochowskich Wiadomości Diecezjalnych. Po zakończeniu pracy dydaktycznej został mianowany wykładowcą metodologii nauk, patrologii i historii Kościoła w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Prowadził także wykłady z patrologii w zakonnych seminariach duchownych w Krakowie. W latach 1985-1992 był rektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego. Jednocześnie został zatrudniony na Papieskim Wydziale Teologicznym, a później w Papieskiej Akademii Teologicznej na Wydziale Historii Kościoła. Tu uzyskał wszystkie stanowiska uczelniane wraz ze stanowiskiem profesora zwyczajnego - 11 stycznia 2000 r. Od 1991 r. pracował jako samodzielny pracownik naukowy w Wyższej Szkole Pedagogicznej, a potem w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, w której uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego - 2 maja 2005 r.
Wypromował ok. 480 magistrów z zakresu historii i historii Kościoła oraz 12 doktorów. Był recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Opublikował 530 pozycji naukowych i popularnonaukowych, w tym 12 książek. Należy do wielu Towarzystw Naukowych: Towarzystwa Naukowego KUL, Komisji Historycznej PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Teologicznego, Częstochowskiego Towarzystwego Naukowego oraz Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Jest prezesem Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych w Polsce. Brał udział w wielu sympozjach i sesjach naukowych. W WTN wygłosił kilka referatów na temat kościelnej przeszłości ziemi wieluńskiej w XV i XVI w., o szkołach parafialnych i parafiach w świetle wizytacji abp. Jana Łaskiego, a nadto na temat martyrologii duchowieństwa w okresie okupacji hitlerowskiej, w tym o męczennikach - nauczycielach wieluńskich. Przedstawiony dorobek naukowy Księdza Profesora stał się powodem przyznania mu honorowego członkostwa Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego.
Po laudacji prof. dr hab. Tadeusz Olejnik wręczył akt nadania honorowego członkostwa. Przemówienia gratulacyjne wygłosili: dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. zw. dr hab. Andrzej J. Zakrzewski, kierownik zakładu historii nowożytnej, w której pracuje Laureat, prezes Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr hab. Marian Głowacki, przedstawiciele wieluńskich władz miejskich i powiatowych.
Następnie Ksiądz Profesor podziękował za przyznane mu członkostwo WTN Prezesowi, Zarządowi i członkom, a szczególnie Kustoszowi Muzeum. Zaznaczył jednocześnie, że z uwagą słuchał laudacji, i dowiedział się wielu szczegółów ze swojego życia, o których już nie pamiętał. Dziękując powiedział: „Pochodzimy z różnych środowisk społecznych, reprezentujemy różne stany i zawody, jesteśmy młodzi i w podeszłym wieku, ale łączy nas umiłowanie prawdy i pragnienie dojścia do prawdy. Tam, gdzie jest prawda, tam możemy się spotkać i spotykamy się. W WTN spotykamy w służbie prawdzie i poszukiwaniu prawdy, głównie o naszej ziemi wieluńskiej. W przeszłości na tej ziemi sprawy patriotyczne i kościelne łączyły się bardzo silnie. Wyrazem tej jedności były czasy okupacji hitlerowskiej, kiedy to za wierność Ojczyźnie i mieszkańcom tej ziemi wielu kapłanów oddało własne życie. Za zaszczytne wyróżnienie honorowym członkostwem WTN, które sobie bardzo cenię oraz za dzisiejszą uroczystość serdecznie dziękuję”.
W przyjacielskiej atmosferze, przy akompaniamencie artystów Filharmonii Częstochowskiej uroczystość dobiegła końca. Profesor A. Zakrzewski podkreślił z humorem, że trzeba przyjechać do Wielunia, żeby dowiedzieć się wielu nowych rzeczy o współpracowniku i przeżyć tak wzniosłe chwile.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z Manoppello powstało pod wpływem promieniowania

2024-11-22 21:18

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Przeprowadzone ostatnio przez niemieckiego lekarza-chemika Gosberta Wetha badania Chusty (Sudarionu) z Manoppello rzuciły nowe światło na widoczne na niej „jaśniejące Oblicze Chrystusa”. 26 września br. naukowiec wypowiedział się jako lekarz, że „ta osoba musiała być ciężko torturowana”.

Więcej ...

Watykan potwierdził papieską wizytę na Korsyce

2024-11-23 14:08

Adobe Stock

Odpowiadając na zaproszenie władz cywilnych i kościelnych kraju papież uda się z podróżą apostolską do Ajaccio 15 grudnia z okazji zakończenie akongresu „Pobożność ludowa w regionie Morza Śródziemnego” - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Krajowy Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza: bliskość ołtarza jest przywilejem, ale i zadaniem

2024-11-24 08:30

Karol Porwich/Niedziela

To czego zawsze najbardziej trzeba strzec w byciu ministrantem to radość płynąca z faktu, że realnie jestem zaangażowany w przebieg, oprawę Mszy św. - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Krzysztof Ora, Krajowy Moderator Liturgicznej Służby Ołtarza, której święto przeżywane jest w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Rozmówca wskazał na służbę przy ołtarzu jako przywilej, ale też zadanie zobowiązujące „do duchowego rozwoju, do troski o swoje czyste i prawe sumienie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Wiara

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Warszawa: Trwa walka o życie postrzelonego policjanta

Wiadomości

Warszawa: Trwa walka o życie postrzelonego policjanta

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...