W pierwszej części zaprezentowano najnowsze raporty naukowe dotyczące zmian klimatu, dezertyfikacji, produkcji żywności, zrównoważonego gospodarowania ziemią i wpływu emisji gazów cieplarnianych na ekosystemy. Wskazywano, że brak optymistycznych danych w tych dziedzinach powoduje migracje klimatyczne milionów ludzi oraz zapowiada poważne problemy społeczne i międzynarodowe w przyszłości. Następnie dokonano analizy realizacji postulatów wypływających z katolickiej nauki społecznej w ramach Porozumienia Paryskiego i Deklaracji Katowickiej COP24.
Brak woli politycznej poszczególnych państw i szukania dobra wspólnego hamuje istotne decyzje mogące minimalizować skutki zmian klimatycznych - podkreślali uczestnicy obrad. Omawiając zaangażowanie Kościoła w ramach COP24 w Katowicach wskazano na konieczność nawrócenia ekologicznego i budzenia odpowiedzialności za kwestie ekologiczne we wspólnotach parafialnych. Warto w tym celu wykorzysta zarówno ambonę jak i media społecznościowe - podkreślano. Mówiono też o potrzebie dialogu i solidarności z różnymi grupami społecznymi, w tym z górnikami.
W perspektywie przygotowań do COP25 w Santiago de Chile ukazano specyficzne uwarunkowania społeczne Ameryki Łacińskiej. Będą one dyskutowane na rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę Synodzie poświęconym Amazonii. Kościół chce być obecny tam, gdzie jest człowiek również ten cierpiący z powodu zmian klimatycznych i niepohamowanej eksploatacji ziemi i jej zasobów. Wobec narastających na tym tle konfliktów społecznych i międzynarodowych zadaniem Kościoła jest zapraszanie do dialogu, porozumienia i budzenie nadziei.
Pomóż w rozwoju naszego portalu