Reklama

VIII Modlitewne Spotkanie Ekumeniczne na Świętym Krzyżu

Znak nadziei

Niedziela sandomierska 12/2006

Na Ogólnopolskie Modlitwy o Jedność Chrześcijan Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej - gospodarze sanktuarium na Świętym Krzyżu zapraszają już zwyczajowo w ostatni weekend lutego. W tym roku modlitwom ekumenicznym w dniach 24-25 lutego przyświecało motto: „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20). W dwudniowym spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. Włączyło się ono w cykl jubileuszowych obchodów 1000-lecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gościem honorowym był bp Kazimierz Gurda z Kielc, któremu przypadło rozpoczęcie spotkania od wspólnej modlitwy oraz błogosławieństwo relikwiami drzewa Krzyża Świętego na zakończenie pierwszego dnia. Bp Gurda podkreślił ważność dialogu w dzisiejszym świecie, wyraził radość ze wzrastania tej ekumenicznej inicjatywy w świętokrzyskim sanktuarium. Nabożeństwo Słowa Bożego w obrządku ewangelicko-metodystycznym poprowadził ks. Janusz Daszuta, pastor parafii Kościoła ewangelicko-metodystycznego w Kielcach. Nawiązał do roli krzyża na drodze osobistego nawrócenia, a wierni z jego parafii przedstawili sugestywną pantomimę akcentującą motyw krzyża, bólu, cierpienia.
Wieczorną konferencję wygłosił ks. dr Przemysław Kantyka (Katedra Teologii Pastoralnej KUL, wykładowca ekumenizmu w WSD w Kielcach). Ukazał w niej wybrane elementy z dziejów ekumenizmu, ze szczególnym uwzględnieniem znaczących w tym względzie czasów posoborowych i porządkujących całokształt problematyki dokumentów Kościoła. W pierwszym dniu spotkania ekumenicznego modlono się także w intencji ciężko chorego biskupa seniora Zdzisława Trandy, członka synodu Kościoła ewangelicko-reformowanego w RP, który ze względu na chorobę odwołał swój przyjazd.
Referaty i rozważania drugiego dnia zdominowała tematyka monastycyzmu (do czego impulsem są aktualne obchody 1000-lecia życia monastycznego na Świętym Krzyżu). I tak ks. prof. mitrat Janusz Czerski skoncentrował się na istocie modlitwy kontemplatywnej, mówił także o rozkwicie modlitwy Jezusowej, zakorzenionej przecież w prawosławiu, a przeżywającej „ogromne wzięcie” na Zachodzie. Dokonał wprowadzenia w misterium nieszporów prawosławnych, które sprawował ksiądz prawosławny W. Tyszuk, z towarzyszeniem kieleckiego zespołu „Oikumene” złożonego z katolików, ale z powodzeniem i znawstwem uprawiającego muzykę cerkiewną (ks. Tyszuk podkreślał swoje wzruszenie z możliwości celebry nieszporów prawosławnych, które po raz pierwszy w historii wybrzmiały w kaplicy Oleśnickich).
O podsumowanie świętokrzyskiego spotkania, jak i ostatnich dokonań ekumenicznych w skali kraju, Europy i świata, poproszono ks. prof. Michała Czajkowskiego, współprzewodniczącego Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Za czytelny dowód jedności uznał on międzywyznaniowe towarzyszenie w chorobie i śmierci Jana Pawła II oraz „wspólny ból” po zamordowaniu br. Rogera. Podał cały szereg przykładów organizowania konferencji naukowych, podpisywania dokumentów, wzajemnego przyjmowania delegacji czy wspólnego obchodzenia rocznic. Jednym z ważniejszych faktów jest wznowienie po 5 latach dialogu z prawosławiem (patriarcha Aleksy II uznał go w jednym z ostatnich wywiadów za „niezadowalający”, tym bardziej był on takim dla strony rzymskokatolickiej). Inicjatywy ekumeniczne mają charakter religijny, naukowy, społeczny, kulturalny. Zawsze ważne było i pozostaje szukanie tego, co łączy - takim jest dziedzictwo życia monastycznego, jako formy osobistego spotkania z tym samym Chrystusem.
Narastanie faktów ekumenicznych - dobry znak nadziei dla Kościołów ma wszak drugie dno i mniej nagłaśniany, ale może najbardziej rozwojowy wymiar: cichą pracę wciąż rozrastającej się grupy ludzi, zwyczajnych wiernych świeckich, głęboko przejętych ideą budowania jedności, którzy na Święty Krzyż w mroźnej zimowej aurze przyjadą zawsze z drugiego końca Polski. To chyba najbardziej czytelny znak nadziei.
Gospodarzem i niestrudzonym inspiratorem świętokrzyskich spotkań ekumenicznych pozostaje o. Karol Lipiński OMI, ekonom Zgromadzenia na Świętym Krzyżu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Gdy kardynał bramki strzela...

2024-04-15 14:11

Archidiecezja Łódzka

- Mecz zakończył się wynikiem 20:16 dla księży, a dwie spośród 20 bramek strzelił kardynał Grzegorz Ryś. – mówi kleryk Krystian Leśniewski, seminaryjny ceremoniarz

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny Kmieć

2024-04-14 14:19

Fundacja Heleny Kmieć

Ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej - czytamy w dokumencie podpisanym przez Metropolitę Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ...

O synodzie w Sali Sesyjnej Dworca PKP

2024-04-16 09:53

Materiały organizatorów

W ramach Wieczorów Polskich odbędzie się 184. spotkanie, w programie którego będzie Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...

Święci i błogosławieni

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której...