Reklama

Kapliczka na Winnicy

Młodzież „adoptuje” zabytki

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2006

Podczas zeszłorocznych rekolekcji wielkopostnych ks. Grzegorz Słapek z parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Zielonej Górze opowiadał o zielonogórskiej kapliczce pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny jako o „perle ukrytej w drzewach”. Na historię tego miejsca zwrócili uwagę uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze. Pomysły dojrzewały cały semestr. W sierpniu ub. r. dowiedzieli się o programie „Ślady przeszłości”. - Eureka! Przecież u nas również są niesamowite miejsca, które można upamiętnić na projekcie - zawołali młodzi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, a całość finansuje Instytut im. Adam Mickiewicza i Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga. Mijane obojętnie stare cmentarze, ukryte we wnętrzu kościołów epitafia, zaniedbane budynki, które niegdyś były nowatorskim przykładem sztuki architektonicznej, porzucone na strychu przedmioty codziennego użytku, stare podania i legendy - takie przykłady zapomnianych przez współczesnych, materialnych i niematerialnych zabytków przeszłości można mnożyć bez końca. Pamięć o nich przywraca im znaczenie, pozwala zrozumieć i docenić własne dziedzictwo kulturowe. Rzetelna wiedza historyczna oraz poznawanie lokalnej tradycji budują trwałe więzy z miejscem urodzenia i zamieszkania. Jest jeszcze drugi cel - wartość religijna naszej kapliczki, bo przecież jest to miejsce święte, miejsce skupienia, modlitwy, wiary, miejsce sacrum. Program umożliwi poznawanie przez uczniów przeszłości swego kościoła przez spotkanie z historią bliską, która oddziałuje na wyobraźnię o wiele silniej niż najlepiej przeprowadzony wykład. Uczniowie poszukiwać będą materialnych śladów przeszłości a następnie ustalą szczegóły dotyczące ich powstania oraz późniejszych losów. Pierwszym krokiem będzie wybór, a następnie symboliczne „adoptowanie” przez młodzież kapliczki, by udział w programie nie był jednorazową mobilizacją. Akt „adopcji” może mieć charakter uroczystości religijnej, Mszy św. z udziałem lokalnych władz i mediów. Planowane są również konkursy plastyczne i literackie na temat tego zabytku skierowane do młodzieży parafii pw. Podwyższenia Krzyża oraz dorosłych. Przygotowana zostanie także inscenizacja przedstawiająca historię kapliczki. Praca młodzieży może przynieść trwały rezultat w postaci przygotowanego wspólnym wysiłkiem folderu na temat kapliczki. Kapliczka w przyszłości stanie się miejscem modlitwy w ramach lekcji katechezy, znajduje się bowiem blisko szkoły. Chodzi także o to, aby inni mieszkańcy Zielonej Góry więcej wiedzieli o historii zabytku. Będzie to zatem jeden z podstawowych celów projektu.
Duchowym opiekunem grupy jest proboszcz ks. Jan Pawlak, a skarbnicą wiedzy historycznej książka pt. Winnica Pańska ks. Jerzego Nowaczyka. Obecnie kapliczka jest wyremontowana z okazji obchodzonej we wrześniu ub. r. 35. rocznicy powstania parafii pw. Podwyższenia Krzyża. Jest jednym ze starszych zabytków w Zielonej Górze i częścią winnicy Pańskiej budowanej na wzgórzach przez długie lata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Pamięci pomordowanych na Kresach Południowo - Wschodnich

2025-07-11 13:26

ks. Łukasz Romańczuk

11 lipca, o godzinie 10.00 na skwerze Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu, z okazji Narodowego Dnia Pamięci o Polakach – Ofiarach ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej, przy Pomniku-Mauzoleum ludności polskiej pomordowanej przez OUN i UPA odbyły się obchody upamiętniające.

Więcej ...

Kolejny dzień początku końca

2025-07-12 07:23
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Minęło sześć tygodni od przegranej obozu rządzącego w wyborach prezydenckich. Sześć tygodni politycznego bezruchu, gorączkowego przeczesywania własnych szeregów i tępego wpatrywania się w sufit w poszukiwaniu „planu B”. Miało być nowe otwarcie. „Jeszcze tylko Pałac” – mówili. A tymczasem Pałac przejęty, prezydent Karol Nawrocki za niecały miesiąc zostanie zaprzysiężony, a Koalicja 13 grudnia stanęła – nie w miejscu, ale w martwym punkcie. Zacięcie, brak pomysłu, brak wizji, brak przyszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...