Reklama

Wiadomości

Nigeria: potrzeba mentalnej rewolucji

youtube.com

Nigeryjczykom potrzeba jest rewolucji myślenia, aby w kraju mogło się cokolwiek zmienić na lepsze – uważa abp Ignatius Kaigama, były przewodniczący nigeryjskiego episkopatu. W obszernym wywiadzie dla krajowej gazety komentuje on trudną sytuację w jakiej znajduje się Nigeria.

Na każdym kroku spotykamy się z sytuacjami pokazującymi brak bezpieczeństwa. Widać to na wielu płaszczyznach – wskazuje arcybiskup koadiutor Abudży. „Nawet we własnym domu – mówi – gdzie powinieneś czuć się komfortowo ze swoją rodziną, ktoś może przyjść, wyciągnąć cię z mieszkania i zażądać okupu, jeżeli masz szczęście. Jeśli nie masz szczęścia, zabiją cię na miejscu”. Abp Kaigama dodaje, że taka atmosfera stwarza problem, dla ludzi chcących praktykować swoją wiarę, gdyż każde spotkanie naznaczone jest strachem, niepewnością i obawą, że coś może się stać.

Hierarcha przyznaje, że gdy wyjeżdża za granicę z wstydem wysłuchuje „litanii” przypadków pokazujących jak niebezpiecznym krajem jest Nigeria. Wyraża nadzieję, że rząd będzie w stanie przywrócić państwu utraconą godność. Niestety, jak zauważa, na chwilę obecną sytuacja wygląda dobrze tylko w oficjalnych policyjnych raportach. To o czym mówi rząd, twierdząc, że wszystko jest w porządku, różni się od tego co widzimy, czujemy i czego doświadczamy na co dzień – mówi abp Kaigama. Aby otrzymać wiarygodne i autentyczne informacje należy wyjść ponad tradycyjne struktury.

Reklama

Na pytanie o coraz częściej podnoszoną wśród młodych Nigeryjczyków kwestię przewrotu hierarcha zaznacza, że trzeba być ostrożnym kiedy mówi się o rewolucji. Chaos i anarchia w żaden sposób nie przysłużą się krajowi. Rewolucja natomiast powinna dokonać się na poziomie umysłów i ducha, prosząc Boga, by dał każdemu odwagę i siłę, aby być nigeryjskim patriotą, jako lepszy człowiek. „Nie wiem jak to zrobić, może będziemy potrzebować «transfuzji», aby usunąć złą krew i zastąpić ją czymś lepszym” – stwierdził abp Kaigama.

Nie jesteśmy jeszcze jednym krajem – przyznaje duchowny. Nigeria podzielona jest bowiem na część muzułmańską i chrześcijańską. Potrzeba wielkiej wrażliwości i poważnej świadomości, jak zrównoważyć pewne kwestie, w jaki sposób np. obsadzać urzędy czy siły zbrojne i agencje bezpieczeństwa. Temat islamizacji kraju – mówi abp Kaigama – pojawia się zawsze jak antyfona. Na spotkaniu z episkopatem, obecny prezydent twierdził, że absolutnie nie ma takich planów i uwierzyliśmy mu. Od niego zależy teraz utrzymanie równowagi.

2019-10-13 18:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Afrykańczycy zmieniają oblicze Kościoła w Chinach

2020-08-03 19:28

Adam Szewczyk

Na rosnącą i coraz bardziej zauważalną obecność młodych katolików afrykańskich w Kościele w Chinach zwrócił uwagę w swym najnowszym wydaniu dwutygodnik włoskich jezuitów „La Civiltà Cattolica”. O zjawisku tym, występującym w różnych regionach kraju, rozmawiał na przykładzie miasta Guangzhou z prowincji Guangdong w południowo-wschodnich Chinach dyrektor pisma o. Antonio Spadaro z francuskim teologiem-antropologiem Michelem Chambonem.

Więcej ...

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej był rolnikiem

2020-08-07 11:48

facebook.com/NowinyGliwickie

Pan Mieczysław pochodzi spod Elbląga, ma prawie 70 lat i od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce jak i całej Europie. Najdalej był w Paryżu. Jak sam o sobie mówi: Nawróciłem się. Chcę ludziom przybliżyć Jezusa, chcę im przekazać, żeby strzegli się grzechu, że człowiek, który przesiąknie grzechem jest stracony, ale może się zawsze od niego uwolnić – czytamy w Dzienniku Elbląskim.

Więcej ...

Młode Homilie #6

2020-08-09 07:35

aspekty.niedziela.pl

Zapraszamy na kolejny odcinek Młodych Homilii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kiedy jesteś, Panie?

Kiedy jesteś, Panie?

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory