Reklama

Włocławek

Niedziela włocławska 49/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Przegląd Twórczości Alumnów odbywał się w dniach 15-18 listopada br. i przebiegał pod hasłem "Tylko Bóg". Motto Przeglądu nawiązywało również do postaci Prymasa Tysiąclecia Kard. Stefana Wyszyńskiego, który przewodnim hasłem swojej pasterskiej posługi uczynił słowa "Soli Deo" ("Jedynemu Bogu"). Ponadto wszystkie koncerty odbywały się w auli nazwanej imieniem Księdza Prymasa. Przegląd kleryckiej twórczości od szeregu lat jest włączeniem się seminaryjnej wspólnoty w dzieło nowej ewangelizacji. Należy zauważyć, że w tym roku po raz pierwszy tej działalności Kościoła był poświęcony odrębny dzień, na który zaproszono grupy i stowarzyszenia katolickie diecezji włocławskiej.

Przegląd kleryckiej twórczości rozpoczął się tradycyjnie wieczorem teatru. Zostały wystawione cztery inscenizacje słowno-muzyczne. Jedną z nich była adaptacja fragmentu książki Carla Carretto Listy z pustyni, w której reżyser alumn Bartłomiej Wiśniewski postawił pytania o rolę i sens modlitwy w życiu człowieka. W dramach ewangelizacyjnych Nikt Cię tu nie chce i Marionetki klerycy przedstawili model współczesnego człowieka, pełnego egoizmu i relatywizmu, a zarazem niezdolnego do samodzielnego podejmowania decyzji. Wyzwoleniem dla takich ludzi może stać się Chrystus - pogardzany przez "mądrych" tego świata. Nie możemy również zapomnieć, że do Bożego Imienia należy miłosierdzie wobec grzeszników oraz wiara, potrafiąca ocalić od wiecznej zguby, o czym opowiadała scenka ewangeliczna Nawrócona jawnogrzesznica.

"Memu Bogu, Królowi, będę śpiewał tę pieśń teraz, zawsze, na wieki. Amen". Te słowa oddają atmosferę podniosłości, radości i spontaniczności, odczuwalnej od drugiego dnia, a szczególnie podczas Koncertu Galowego ( sobota) i Dnia Ewangelizacyjnego (niedziela). W repertuarze alumnów znalazły się utwory m.in. takich wykonawców, jak Ryszard Rynkowski czy Seweryn Krajewski, a także zespołów muzycznych: " Saruel", "Brązowi" i "Manitou". Aplauz publiczności wzbudziła piosenka Panie, wielbię Cię wykonana przez alumna Karola Skopińskiego wraz z "Grupą bez Nazwy", do której muzyka pochodzi z jednej z piosenek zespołu "The Police". Owacyjnie przyjęto "chórek" trzech kleryków, śpiewających i zachęcających publiczność do zabawy. Nie mniejszą owacją cieszył się występ alumna Zbigniewa Gmurczyka, wykonującego piosenkę Noe i zwierzęta.

Podczas Przeglądu miały miejsce debiuty muzyczne alumnów z pierwszego roku studiów - Pawła Koralewskiego i Mariusza Mecka. Wystąpiły też kleryckie zespoły muzyczno-wokalne: wspomniana już " Grupa bez Nazwy", zespół "Vocati", schola klerycka i zespół powołaniowy " Kerygma". Schola zaprezentowała nieco nową wersję utworu Alleluja Haendla oraz misteryjnie wykonane Shalom alechem. Ostrzejsze brzmienie na cześć Pana zaprezentowała "Grupa bez Nazwy". Klerycy potwierdzili słowa, że "granie i śpiewanie jest również ich powołaniem". Docenili to organizatorzy Przeglądu - klerycy: Piotr Ochociński, Łukasz Masłowski i Bartłomiej Wiśniewski. Podczas koncertu galowego wręczyli specjalne nagrody dla czterech wykonawców, ufundowane przez Magazyn Muzyczny Ruah.

Odbiorcami koncertu galowego

XVI Przeglądu Twórczości Alumnów byli zaproszeni przez kleryków goście - blisko pół tysiąca osób. Swoje słowo skierował do nich biskup włocławski Bronisław Dembowski.

W Dniu Ewangelizacyjnym, po części muzycznej zostały zaprezentowane dwie pantomimy: Tylko Bóg oraz Marionetki. Ukazywały one człowieka stojącego przed dylematem: Komu ma służyć? Ważnym elementem programu były świadectwa dwóch nawróconych osób. Pierwszy, Jerzy Stępkowski, 48-letni aktor i wykładowca w Policealnym Studium Aktorskim w Teatrze im. Jaracza w Warszawie, mówiłem o swoich dawnych problemach z alkoholizmem, który sprowadził go z wyżyn popularności i kariery politycznej do więzienia. Dopiero tam Chrystus wywiódł go z matni własnej pychy. Więzienie stało się dla niego czasem odzyskiwania wolności razem z Chrystusem.

Świadectwem podzielił się również Daniel Goebel, który - jak wyznał, - jest dopiero 5 lat we wspólnocie Kościoła. W swoim życiu przeszedł bardzo wiele. Drogą do wyzwolenia stała się dlań " przypadkiem" odbyta spowiedź, w której został uwolniony od wszystkich niepokojów i uzależnień. Obecnie wraz z żoną należą do Odnowy w Duchu Świętym i budują wspólne życie na fundamencie miłości Chrystusowej. Te dwa świadectwa zostały przyjęte z wielkim przejęciem i trzeba mieć nadzieję, że będą dla wielu zagubionych młodych ludzi zachętą do przemiany życia.

Po raz pierwszy w historii Przeglądu Twórczości Alumnów miało miejsce wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której wszyscy uczestnicy złożyli wyznanie, że "Jezus jest Panem, który daje nam zbawienie, pokój, który jest siłą i pieśnią naszego życia".

Przegląd zakończył koncert Tomka Kamińskiego, który wraz z zespołem przybył specjalnie na tę okazję do włocławskiego Seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Jezus kochał Judasza do końca

Wiara

Jezus kochał Judasza do końca

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...