Reklama

Wizyta Biskupa Legnickiego w zakładzie karnym

Przywracać nadzieję

Niedziela legnicka 18/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z panującym w diecezji legnickiej zwyczajem, w Wielki Poniedziałek, w dniu modlitw za skazanych, biskupi z Legnicy odwiedzają jedyne na terenie diecezji więzienie w Zarębie koło Lubania. W tym roku 10 kwietnia po raz pierwszy więzienie odwiedził biskup legnicki Stefan Cichy.
To pierwsza wizyta nowego biskupa legnickiego w zakładzie karnym w Zarębie, ale - jak sam mówi - nie pierwsza wizyta w więzieniu. Kilkakrotnie odwiedzał już więźniów i służył im posługą duszpasterską. Dzięki dyrektorowi Piotrowi Kopocińskiemu i gronu jego współpracowników. Ksiądz Biskup miał okazję zapoznać się z warunkami panującymi w tym zakładzie karnym. Obok spotkania z dyrekcją i pracownikami więzienia, Ksiądz Biskup poświęcił nowo otwartą po remoncie kapitalnym kuchnię i jadalnię więzienną, odwiedził osadzonych w miejscach ich pracy na terenie zakładu: w bibliotece, introligatorni, kotłowni. Przez chwilę znalazł się na samokształceniowym kursie języka niemieckiego prowadzonym przez jednego z więźniów z podwójnym obywatelstwem - niemieckim i polskim. Zaskoczył uczestników kursu, podejmując rozmowę z nimi po niemiecku. Odwiedził także więźniów leżących w więziennym szpitalu i na tzw. oddziale zamkniętym. Dostojnemu Gościowi zaprezentował się więzienny zespół muzyczny z montażem słowno-muzycznym.
Kulminacyjnym punktem była Msza św. sprawowana w więziennej kaplicy, transmitowana przez istniejący tu radiowęzeł, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 16 przygotowanym przez więziennego kapelana kandydatom.
Prosząc o udzielenie sakramentu, kapelan ks. Franciszek Molski, prosił także o umocnienie i wlanie daru nadziei w serca tu osadzonych. Mówił: „Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem. W dziejach ludzkości największą Nadzieją, która przyszła do człowieka, był Jezus Chrystus. Dzisiaj człowiekiem, który przynosi nam w tym środowisku nadzieję, jesteś ty, nasz drogi Ojcze Księże Biskupie. Witając Ciebie dzisiaj wśród nas, dziękuję za przyniesienie nam tej człowieczej, ludzkiej i Chrystusowej nadziei, którą przez obecność, modlitwę i sprawowane sakramenty chcesz przywrócić zwłaszcza tym, którzy poprzez kręte ścieżki swojego życia mogli ją zagubić”.
Do tych słów nawiązał Ksiądz Biskup w swojej homilii, wychodząc od stwierdzenia, że jednym z uczynków miłosierdzia jest: więźniów pocieszać. „Przychodzę dziś do Was ze słowami pociechy i nadziei - mówił w homilii Biskup Legnicki - a także by udzielić sakramentu bierzmowania przygotowanym do tego sakramentu”. Przywołał postacie Świętych Piotra i Pawła, którzy również spędzili jakiś czas w więzieniu, a także kard. St. Wyszyńskiego. „Więzienia są zapisane nie tylko zgłoskami ludzkich tragedii, ale także jasnymi promieniami życia ludzkiego. Także za kratami więzienia można przeżyć wielkie rzeczy… Ksiądz Prymas Wyszyński przygotował podczas swego odosobnienia m.in. tekst Ślubów Jasnogórskich i uroczystości związane z 1000-leciem Chrztu Polski. Znane są zdjęcia, na których Jan Paweł II odwiedza w więzieniu Ali Agcę, zamachowca, który chciał pozbawić go życia. Oby ten czas spędzony przez Was w zamknięciu nie był czasem zbyt trudnym - bo trudnym dla każdego na pewno jest. Oby ten czas spędzony tutaj był przeżyty właściwie. Przeżywajmy go w łączności z Chrystusem. Idźmy z nadzieją w przyszłość. O własnych siłach tego uczynić nie możemy. Nadzieja jest potrzebna każdemu. Trzeba ją w sobie budzić. Trzeba ją nieść innym. Przez każdy dobry czyn, słowo, uśmiech niesiemy nadzieję innym. Obyśmy byli zawsze ludźmi pełnymi nadziei!”.
Więźniowie w podziękowaniu ofiarowali dostojnemu Gościowi prawie metrowej wielkości polichromowane popiersie Papieża Jana Pawła II, wykonane ze styropianu i gipsu z napisem „Przywracać nadzieję…”. W czasie Mszy św. jeden z wychowawców przyniósł także i przekazał Księdzu Biskupowi grafikę przedstawiającą Chrystusa i Jana Pawła II, wykonaną podczas Mszy św. przez więźnia z oddziału zamkniętego.
„Cieszę się, że mogłem zobaczyć ten jedyny w diecezji zakład karny. Modlę się za wszystkich tu przebywających, aby czas pobytu był czasem odzyskiwania utraconej nadziei, przygotowania się do powrotu do normalnego życia” - mówił Ksiądz Biskup, podsumowując swoją wizytę.

W Zakładzie Karnym w Zarębie przebywa obecnie 506 więźniów, w wieku od 17 do 65 lat, odsiadujących wyroki za przestępstwa pospolite, jak również za morderstwa. Większą część stanowią młodociani. Warto podkreślić, że poprzez działalność duszpasterską księdza kapelana najczęściej spośród młodych ludzi zgłaszają się kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ukraina/ Szef MSZ: dzieci nie powinny ginąć w wyniku nalotów we współczesnej Europie

2024-04-19 16:17
Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

PAP/ARTEM BAIDALA

Ukraińscy ratownicy pracują na miejscu ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze, w obwodzie dniepropietrowskim 19 kwietnia 2024 r.

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił w piątek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous