Reklama

W rocznicę Konstytucji 3 Maja

Wdzięczni za dziedzictwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeszłości nie można przywrócić, jednak człowiek do przeszłości wraca. Wraca myślą, wyobraźnią, uczuciem. Tak wracamy pamięcią do kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Możemy sobie zadać pytanie, czy jest to rocznica tylko o charakterze wspominkowym, czy też niesie jakieś ciągle aktualne przesłanie? Co kryje w sobie tamten czas zmagania się Polaków o wolność, gdy sprzysięgli się przeciw nam trzej zaborcy? Austria, Prusy i Rosja postanowiły unicestwić katolicką, ale i wielowyznaniową Rzeczpospolitą wielu narodów. Krok po kroku przebiegał proces likwidacji naszego liczącego osiem wieków państwa.
Wieczorem 2 maja 1791 r. zebrali się zwolennicy Konstytucji, którzy zadeklarowali marszałkowi Stanisławowi Małachowskiemu pisemne jej poparcie. Nazajutrz, 3 maja o godz. 11.00 rozpoczęła się historyczna sesja z udziałem Stanisława Augusta i 182 posłów, w tym 110 zwolenników Ustawy rządowej. Król, wezwany przez Ignacego Potockiego do zabrania głosu, kończył swą mowę wezwaniem: „Doprowadź więc, godny marszałku sejmowy, dzieło dzisiejsze do końca, abym wiedział, czy dzień dzisiejszy mam kłaść między szczęśliwymi, czy też zapłakać nad ojczyzną moją” (cytat za: Wielka Historia Polski, t. 5, s. 138).
W nastroju euforii oczekujący pod Zamkiem Królewskim tłum zaniósł na ramionach marszałków sejmowych do kolegiaty św. Jana, gdzie wygłosili przemówienia, po czym nastąpiła przysięga, odśpiewano hymn dziękczynny, a miasto rozświetliło się iluminacjami.
Narodziła się niezwykła ustawa - Konstytucja 3 maja, do której nawiązywały pokolenia Polaków zarówno pod zaborami, jak i w Polsce odrodzonej. Ustawa konstytucyjna przedstawiała organizację władz państwowych oraz obowiązki i prawa obywateli. Nowo sformułowane pojęcie narodu obejmowało szlachtę, mieszczan i chłopów. Zniesione zostały liberum veto i wolna elekcja. Posłom nadawano charakter reprezentantów całego narodu.
Ustawa 3 maja była najdojrzalszym przejawem polskiej myśli politycznej. Czerpała soki z owoców myśli prymasa Andrzeja Leszczyńskiego, Stanisława Konarskiego, Andrzeja Zamoyskiego, księży: Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaja. Przygotowywała na dalszą metę przeobrażenie stosunków społecznych, znosiła anomalia ustrojowe, stwarzała nowocześnie zorganizowany parlamentaryzm i silny rząd, godząc w doskonały sposób wolność społeczeństwa z postulatem autorytetu i siły państwa. Dawała wielkie świadectwo odrodzenia patriotyzmu i myśli politycznej.
Targowica i kolejne rozbiory podeptały konstytucję, państwo nasze znikło z mapy Europy. Jeśli mimo to trwamy, to dlatego że Konstytucja 3 maja była symbolem prawa naszego narodu do własnego, niepodległego państwa. Była natchnieniem dla pokoleń dla naszych wieszczów. I być musi w dalszym ciągu, bo współczesne rządzące elity polityczne straciły zmysł państwowości polskiej.
Tomasz Siemiradzki zauważył, że „Konstytucja 3 maja” była wielkim samodzielnym czynem narodowym. Nie pytano się o nią Europy…” (Porozbiorowe dzieje Polski, s. 43). Myślę, że i dziś stać nas jeszcze na taki czyn i na taką samodzielność.
„Choć więc żyjemy ku przyszłości, to potrzebujemy przeszłości, aby żyć rozumnie, z sensem. W odkryciu tego sensu najbardziej pomaga nam przeszłość. (…) Nie możemy inaczej być Polakami, jak poprzez nieustanny kontakt z przeszłością. Ona pozwala lepiej nam zrozumieć, kim jesteśmy, a więc i ku czemu mamy zmierzać, ona daje nam miłość - tak potrzebną dla bycia wytrwałym w naszej drodze ku przyszłości” (Piotr Jaroszyński, Kim jesteśmy, s. 94).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Afryki

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

pl.wikipedia.org

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Patronka dzieł misyjnych w Polsce – bł. Maria Teresa Ledóchowska była starszą siostrą św. Urszuli

Więcej ...

Powódź w Teksasie uderzyła w obóz, gdzie byli Polacy. Ich relacja jest zatrważająca

2025-07-06 08:43
Powódź w Teksasie

PAP/EPA

Powódź w Teksasie

Nie wierzyłyśmy w to, co się tam wydarzyło - powiedziała PAP Marcelina Pryga, która była w zalanym przez powódź ośrodku Camp Mystic w Teksasie. W wyniku powodzi błyskawicznej, która w piątek nawiedziła ten stan, zginęło co najmniej 51 osób. Polacy opuścili ośrodek w sobotę i zostali rozlokowani w hotelach.

Więcej ...

Polskie ślady w Rzymie. Pomnik Kopernika przypomina o naszej tożsamości

2025-07-06 10:08
Pomnik Mikołaja Kopernika

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Pomnik Mikołaja Kopernika

Wśród rzymskich zaułków, w cieniu barokowych fasad i marmurowych kolumn, kryje się rzeźba, która zaskakuje nawet doświadczonych podróżników. To postać Mikołaja Kopernika – wybitnego polskiego astronoma – dłuta Tomasza Oskara Sosnowskiego, ustawiona na dziedzińcu Domu Generalnego Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego. Dla wielu to nieoczywisty, ale głęboko symboliczny ślad polskiej obecności w sercu Wiecznego Miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Dlaczego chcą osłabić...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa