Reklama

W rocznicę Konstytucji 3 Maja

Wdzięczni za dziedzictwo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeszłości nie można przywrócić, jednak człowiek do przeszłości wraca. Wraca myślą, wyobraźnią, uczuciem. Tak wracamy pamięcią do kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Możemy sobie zadać pytanie, czy jest to rocznica tylko o charakterze wspominkowym, czy też niesie jakieś ciągle aktualne przesłanie? Co kryje w sobie tamten czas zmagania się Polaków o wolność, gdy sprzysięgli się przeciw nam trzej zaborcy? Austria, Prusy i Rosja postanowiły unicestwić katolicką, ale i wielowyznaniową Rzeczpospolitą wielu narodów. Krok po kroku przebiegał proces likwidacji naszego liczącego osiem wieków państwa.
Wieczorem 2 maja 1791 r. zebrali się zwolennicy Konstytucji, którzy zadeklarowali marszałkowi Stanisławowi Małachowskiemu pisemne jej poparcie. Nazajutrz, 3 maja o godz. 11.00 rozpoczęła się historyczna sesja z udziałem Stanisława Augusta i 182 posłów, w tym 110 zwolenników Ustawy rządowej. Król, wezwany przez Ignacego Potockiego do zabrania głosu, kończył swą mowę wezwaniem: „Doprowadź więc, godny marszałku sejmowy, dzieło dzisiejsze do końca, abym wiedział, czy dzień dzisiejszy mam kłaść między szczęśliwymi, czy też zapłakać nad ojczyzną moją” (cytat za: Wielka historia Polski, t. 5, s. 138).
W nastroju euforii oczekujący pod Zamkiem Królewskim tłum zaniósł na ramionach marszałków sejmowych do kolegiaty św. Jana, gdzie wygłosili przemówienia, po czym nastąpiła przysięga, odśpiewano hymn dziękczynny, a miasto rozświetliło się iluminacjami.
Narodziła się niezwykła ustawa - Konstytucja 3 maja, do której nawiązywały pokolenia Polaków zarówno pod zaborami, jak i w Polsce odrodzonej. Ustawa konstytucyjna przedstawiała organizację władz państwowych oraz obowiązki i prawa obywateli. Nowo sformułowane pojęcie narodu obejmowało szlachtę, mieszczan i chłopów. Zniesione zostały liberum veto i wolna elekcja. Posłom nadawano charakter reprezentantów całego narodu.
Ustawa 3 maja była najdojrzalszym przejawem polskiej myśli politycznej. Czerpała soki z owoców myśli prymasa Andrzeja Leszczyńskiego, Stanisława Konarskiego, Andrzeja Zamoyskiego, księży: Stanisława Staszica i Hugo Kołłątaja. Przygotowywała na dalszą metę przeobrażenie stosunków społecznych, znosiła anomalia ustrojowe, stwarzała nowocześnie zorganizowany parlamentaryzm i silny rząd, godząc w doskonały sposób wolność społeczeństwa z postulatem autorytetu i siły państwa. Dawała wielkie świadectwo odrodzenia patriotyzmu i myśli politycznej.
Targowica i kolejne rozbiory podeptały konstytucję, państwo nasze znikło z mapy Europy. Jeśli mimo to trwamy, to dlatego że Konstytucja 3 maja była symbolem prawa naszego narodu do własnego, niepodległego państwa. Była natchnieniem dla pokoleń dla naszych wieszczów. I być musi w dalszym ciągu, bo współczesne rządzące elity polityczne straciły zmysł państwowości polskiej.
Tomasz Siemiradzki zauważył, że „Konstytucja 3 maja” była wielkim samodzielnym czynem narodowym. Nie pytano się o nią Europy…” (Porozbiorowe dzieje Polski, s. 43). Myślę, że i dziś stać nas jeszcze na taki czyn i na taką samodzielność.
„Choć więc żyjemy ku przyszłości, to potrzebujemy przeszłości, aby żyć rozumnie, z sensem. W odkryciu tego sensu najbardziej pomaga nam przeszłość. (…) Nie możemy inaczej być Polakami, jak poprzez nieustanny kontakt z przeszłością. Ona pozwala lepiej nam zrozumieć, kim jesteśmy, a więc i ku czemu mamy zmierzać, ona daje nam miłość - tak potrzebną dla bycia wytrwałym w naszej drodze ku przyszłości” (Piotr Jaroszyński, Kim jesteśmy, s. 94).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r., 266 mniej niż rok wcześniej

2024-04-16 07:23

Episkopat News

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonach Kościoła katolickiego w Polsce przygotowuje się 1690 alumnów. Jest ich o 266 mniej niż rok wcześniej. Z 329 do 280 spadła liczba kleryków, którzy w tym roku rozpoczęli formację.

Więcej ...

Finał 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach

2024-04-16 10:50
Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

ks. Andrzej Bienia

Tematyka konkursu obejmowała życie bł. Rodziny Ulmów

Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny