Reklama

Kościół

Rozpalanie wiary

Nowicjat, parafia, dom rekolekcyjny, pallotyńscy rekolekcjoniści to iskry, które zjednoczone które dawały i dają ogień wiary i nieustannie przyświecają synom św. Wincentego Pallottiego. A to wszystko w Ząbkowicach Śląskich. 100 lat obecności Pallotynów w tym mieście.

20 października2019 roku w dawnym Frankenstein (Ząbkowice Śląskie), przeżywaliśmy jubileuszowe uroczystości związane z obecnością Pallotynów w tej części Polski.

Początek to sesja jubileuszowa, w której wzięli udział zaproszeni goście z naszego Kraju i zagranicy. Wykład wygłosił m.in. ks. Martin Manus SAC z Domu Generalnego w Rzymie. Przypomniał postać beatyfikowanego przed miesiącem bł. Richarda Henkesa, pallotyna, świadka wiary i męczennika miłości. Kolejnym prelegentem był ks. Michał Łobaza SAC, który mówił o trwaniu polskich pallotynów z ziemi ząbkowickiej w latach 1945-2014. Na koniec wystąpili wszyscy zaproszeni goście, została poświęcona Aula bł. Richarda Henkesa.

Dokładnie w południe, kiedy rozdzwoniły się dzwony w Ząbkowicach Śląskich, ogłaszając scenę Zwiastowania Pańskiego - rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył i homilię wygłosił Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. Aby Salvatore Penacchio. Koncelebransami uroczystości byli m.in.: bp Ignacy Dec, ordynariusz diecezji świdnickiej, abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita Białostocki, bp Adam Bałabuch.

Reklama

Przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego, ks. Adrian Galbas SAC na początku Eucharystii powiedział: Rozwijaniu wiary służyła i służy pallotyńska obecność w Ząbkowicach Śląskich. 100 lat temu przybili tu, do ówczesnego Frankenstein niemieccy pallotyni. Mieli dobrze w pamięci słowa swojego założyciela św. Wincentego Pallottiego, by robić wszystko dla rozpalania wiary, zarówno wśród wierzących, by płonęła w nich światłem jeszcze mocniejszym jak i wśród niewierzących, by wreszcie zapaliła się w ich życiu. To starali się tu robić, budując ten dom i ten kościół. Przyjmując tu gości i rekolektantów. Ale także wyjeżdżając stąd, pomagając jako rekolekcjoniści, duszpasterze, misjonarze i spowiednicy. Wśród nich była chluba tego domu, beatyfikowany przed miesiącem niemiecki ksiądz, więzień obozu Dachau, pallotyn, błogosławiony Richard Henkes.

Abp SalvatorePenacchio w homilii przypomniał słowa św. Pawła: „Miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14). Św. Paweł poprzez cytowaną aklamację mówi nam, że miłość do której głoszenia jesteśmy wezwani, jest miłością jednającą, wypływającą z serca ukrzyżowanego Zbawiciela. Jesteśmy wezwani, by być „posłannikami Chrystusa” (2 Kor 5, 20). Do nas należy posługa pojednania. Głosimy Dobrą Nowinę nieskończonej miłości, miłosierdzia i współczucia Boga. Głosimy radość Ewangelii, gdyż Ewangelia jest obietnicą łaski Boga, która jedyna może przynieść pełnię i uzdrowienie naszego zniszczonego świata. Może ona zainspirować budowę naprawdę sprawiedliwego i odkupionego porządku społecznego.

Uroczystości Jubileuszowe trwały przez cały rok. Odbyły się spotkania, prelekcje, zjazdy przełożonych, sympozja, koncerty i festyn. Dom w Ząbkowicach Śląskich jest miejscem rozkwitania powołania. Jest to tez miejsce pogłębiania wiary w Boga w rekolekcjach i życiu parafialnym. Zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.

2019-10-22 10:16

Wybrane dla Ciebie

Sąd oddala oskarżenia wobec Kai Godek

2020-05-27 20:06

Artur Stelmasiak

Już po pierwszym posiedzeniu sąd umorzył sprawę przeciwko Kai Godek z Fundacji Życie i Rodzina. To sprawiedliwa odpowiedź na absurdalne zarzuty ze strony Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Więcej ...

Dworczyk: uchwała PKW dot. wyborów prezydenckich została opublikowana w Dzienniku Ustaw

2020-06-01 08:57

Adobe.Stock.pl

W poniedziałek uchwała PKW dot. wyborów prezydenckich została opublikowana w Dzienniku Ustaw - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że gdyby uchwałę ogłoszono wcześniej, marszałek Sejmu musiałaby zarządzić wybory w oparciu o ustawę o głosowaniu korespondencyjnym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Wiara

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Kościół

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość...

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Watykan

Grota z Lourdes – miejsce modlitwy w Ogrodach...

Pokój wam!

Wiara

Pokój wam!

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...

Wiadomości

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia...