Reklama

Ziemia Żarska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wielu z nas, jeżdżąc po innych regionach Polski, zachwyca się pięknem znajdujących się tam kościołów czy kapliczek. U nas, to znaczy na terenie Ziemi Żarskiej i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej także jest co podziwiać. Dziś zatem trzeci i ostatni artykuł o zabytkowych kościołach na Ziemi Żarskiej.

W obrębie żarskiego dekanatu do najstarszych i najciekawszych kościołów zalicza się m.in. kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bieniowie. Wybudowany został on w XIII w., a pierwsza historyczna wzmianka o tym kościele pochodzi z 1346 r. Po spaleniu, z odbudową kościoła należy wiązać wzmiankę z 1481 r., o jego poświęceniu przez Jana Bela. Zbudowany został z kamienia polnego na zaprawie wapiennej z drobnymi późniejszymi uzupełnieniami cegłą. Po kolejnym pożarze został odbudowany w latach 1759-60. Jest jednonawowy, a w prezbiterium znajduje się klasycystyczny ołtarz z ok. 1800 r. z gotycką rzeźbą pochodzącą z XV w. przedstawiającą Maryję z Dzieciątkiem. W czasie ostatniej wojny zniszczeniu uległa gotycka polichromia.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dębince jest jednonawowy i został wybudowany z kamienia polnego i rudy darniowej w XIII w. w stylu wczesnogotyckim. Był wielokrotnie przebudowywany. Polichromia przedstawiająca scenę Zwiastowania pochodzi z 1491 r. Strop jest drewniany, kasetonowy.

Neoklasycystyczny, jednonawowy kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Nowej Roli został zbudowany w drugiej połowie XIX w. na miejscu szachulcowego, pochodzącego z XVI w.

W Białowicach znajduje się późnogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zbudowany został w XV w. z kamienia polnego, w XVIII w. przebudowany. Wnętrze kościoła jest zatem dwuepokowe: barokowo-renesansowe.

W Złotniku kościół pw. Jana Chrzciciela pochodzi z drugiej połowy XIX w. Był on niegdyś zborem protestanckim i swym kształtem nawiązuje do stylu obowiązującego w średniowieczu. W prezbiterium, w ołtarzu głównym umieszczona jest płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza, która została tutaj przywieziona z Panki.

Wczesnogotycki kościół pw. św. Barbary w Mirostowicach Dolnych pochodzi z XIII w. Zbudowany został z kamienia i cegły. Wieżę dobudowano w 1798 r. W 1983 r. założono w tej świątyni polichromowany strop pochodzący z XVIII w. Został on przeniesiony z rozebranego kościoła w Kożuchowie.

Żarski kościół pw. Matki Bożej Różańcowej z XVIII w. był zborem ewangelickim. Po II wojnie światowej pełnił on rolę magazynu. W 1989 r. został przekazany katolikom. Natomiast kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej został wybudowany w latach 1845-46 w stylu neogotyckim. W prezbiterium znajduje się ołtarz ze sceną Ukrzyżowania. Ambona z 1740 r. pochodzi z nieistniejącej już kaplicy w zamku Dewinów i Promnitzów.

Barokowy kościół pw. Wszystkich Świętych w Brodach zbudowany w XVII w. był świątynią ewangelicką. Po zniszczeniach wojennych odbudowany dopiero na początku lat 80. Ołtarz główny wykonany jest z piaskowca i znajdują się w nim relikwie św. Amatii i Perpetuy.

Halowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dłużku (parafia pw. Najświętszego Serca pana Jezusa w Lubsku) pochodzi z XIV w. Zbudowany jest z kamienia. Na styl klasycystyczny przebudowany został w 1752 r. Niedaleko Jasienia, w Jabłońcu znajduje się pochodzący z XIII/XIV w. kościół pw. św. Anny, który posiada zabytkowe barokowe wnętrze z XVIII w.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22
Trevignano Romano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano stwierdzając jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

29 czerwca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-06-29 06:13
Włosi w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się ze Szwajcarią

PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO

Włosi w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się ze Szwajcarią

29 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra? 1/8 finału Euro 2024.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Kościół

Czy ks. Michał Olszewski wyjdzie z aresztu?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024