Reklama

Wydarzenia z diecezji

„Deus caritas est”

Niedziela płocka 20/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Deus caritas est - tytuł pierwszej encykliki Benedykta XVI stał się też tematem tegorocznych Diecezjalnych Dni Pastoralnych, zorganizowanych przez Wydział Duszpasterski płockiej Kurii, które odbywały się w Płocku 19 i 20 kwietnia. Inspirowane papieską encykliką referaty wygłosili kolejno: ks. prof. Jarosław Koral z UKSW, ks. dr Jerzy Zając - dyrektor Caritas Diecezji Płockiej oraz ks. dr Andrzej Kobyliński - wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
Zgromadzonych na spotkaniu powitała prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej Danuta Janicka, która dziękując za przybycie, przedstawiła sylwetki wszystkich prelegentów. Słowa pozdrowienia skierował także obecny na spotkaniu bp Roman Marcinkowski: „Wszystkich was bardzo serdecznie witam i zachęcam, by to nie był czas odpoczynku, ale czas koncentracji uwagi, byśmy mogli jak najwięcej dla siebie z tego spotkania wynieść” - powiedział Ksiądz Biskup.
Przedmiotem pierwszego wykładu, który wygłosił ks. prof. Koral, było chrześcijańskie zaangażowanie w miłość miłosierną. „Już na samym początku swej encykliki - mówił Prelegent - Benedykt XVI przywołuje słowa Jana Ewangelisty, że »Bóg jest miłością«. Jest to istota naszej chrześcijańskiej wiary. Bóg bowiem objawił się człowiekowi jako prawdziwa miłość, i człowiek tego faktu nie może pod żadnym pozorem pominąć. Miłość jest przecież podstawą stosunków pomiędzy ludźmi. Pełne objawienie miłości przynosi sam Jezus Chrystus, Syn oddany całkowicie Ojcu, który zawsze pełni Jego wolę i wykonuje zlecone mu zadania. Chrystus uczy, że wzajemna miłość ma obejmować wszystkich bez wyjątku ludzi i w ten sposób ma wyróżniać jego uczniów spośród wszystkich, którzy miłują tylko tych, którzy ich miłują”.
Ksiądz Profesor podkreślił, że kiedy mówi się o chrześcijańskim zaangażowaniu, należy widzieć jego specyfikę, która przejawia się w trzech obszarach: współtworzenia z Bogiem, uczestnictwa w dziele zbawienia i udziału w przemianie świata. Właściwym miejscem owego zaangażowania w miłość miłosierną, czyli czynną, jest, zdaniem Prelegenta, parafia. Mówiąc o sposobach zachęcania do tej miłości, ks. Koral wskazał na: pobudzanie i pogłębianie świadomości, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za uobecnianie Chrystusa w świecie; zachęcanie do działalności dobroczynnej - szczególnie ludzi przygotowanych do niesienia pomocy lekarskiej, społecznej czy psychologicznej; oraz budowanie w ludziach mentalności charytatywnej. Ks. Profesor podkreślił w tym kontekście wielką rolę rodziny, która powinna uczyć swoich członków miłości.
Wiara, która działa przez miłość to tytuł drugiego wykładu, jaki usłyszeli uczestnicy Płockich Dni Pastoralnych. Jego autor ks. dr Jerzy Zając odwołał się do przypomnianej w encyklice ewangelicznej przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Mówiąc o postawie kapłana i lewity, którzy przeszli, nie zatrzymując się obok pobitego przez zbójców człowieka, Prelegent stwierdził: „oni łudzili się, że idąc do Boga i omijając człowieka, dojdą do Boga. Tymczasem droga do Boga wiedzie tylko przez drugiego człowieka. Ich grzech jest strasznym grzechem zaniedbania”. Ks. Zając przypomniał, że w przypowieści do wszystkich trzech przechodniów zastosowany jest czasownik „zobaczyć”. Jednak tylko Samarytanin zatrzymał się i, jak w dosłownym tłumaczeniu stwierdza tekst hebrajski, „poruszyły się jego wnętrzności”. „Widzenie Samarytanina jest zupełnie inne. On czuje się zaangażowany w rzeczywistość, którą widzi. Miłość miłosierna zaczyna się od oczu, od spojrzenia na bliźniego. Spojrzenie obojętne jest zabójcze, bo przekreśla godność człowieka” - mówił ks. Zając. Dyrektor Caritas Płockiej zaprezentował także film poświęcony różnorodnej, charytatywno-leczniczej działalności Caritas na terenie diecezji.
Wykład trzeciego z prelegentów - ks. dr. Kobylińskiego poświęcony był miłości jako kategorii filozoficznej. Ks. Kobyliński wskazał na zasadnicze myśli dotyczące rozumienia miłości, jakie zawarł w encyklice Benedykt XVI. Papież, zdaniem Prelegenta, już w pierwszym zdaniu „Bóg jest miłością” przypomina nam, że chrześcijaństwo nie jest teorią, suchą doktryną czy zbiorem zakazów, lecz jest spotkaniem z osobowym Bogiem, który ma zdolność kochania. Następnie Benedykt XVI pisze w encyklice o dwóch skrajnych koncepcjach miłości: erotycznej - eros, i miłości duchowej, Boskiej, świętej - agape. „W chrześcijaństwie jest miejsce na chrześcijańską eros - mówił Prelegent - ale Papież uświadamia nam, że nie musimy czerpać wzorca z greckiej eros, ale możemy ją uszlachetnić, oczyścić. Papież - zauważył ks. Kobyliński - przypomina, że pomiędzy eros i agape powinna istnieć harmonia i nie należy żadną z nich gardzić”. Jednocześnie stwierdza, że, niestety, współcześnie powraca w naszej kulturze grecki wzorzec miłości - eros. Ostatnią myślą, jaką przywołał z encykliki ks. Kobyliński, była kwestia niebezpieczeństwa zsekularyzowania działalności miłosierdzia u chrześcijan. „Dawniej - mówił Prelegent - czyny miłosierdzia odróżniały chrześcijan od innych ludzi, dziś ich potrzebę dostrzegają wszyscy, także m.in. ateiści”. Dlatego, zdaniem Gościa Dni Pastoralnych - istotna jest motywacja w czynieniu miłosierdzia. „Czyn miłości, czyn prawy, powinien wynikać z naszej wewnętrznej prawości” - podkreślił ks. Kobyliński.
Uczestnicy tegorocznych dni nie pozostawali tylko biernymi słuchaczami, bowiem nie zabrakło różnych głosów dotyczących poruszanych kwestii. Podsumowania tegorocznych Dni Pastoralnych dla kapłanów dokonał Biskup Stanisław, zaś dla świeckich - Biskup Roman.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Bp Przybylski: Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz

2024-05-15 20:26
Bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Kościół, choć nie jest z tego świata, pełni swoją misję tu i teraz na tym świecie - mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. w kościele akademickim na zakończenie drugiego dnia 56. Tygodnia Eklezjologicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tematem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest „Kościół i Państwo - razem czy osobno?”, a jego organizatorem jest Wydział Teologii KUL.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...