Reklama

Sanktuaria

Toruń: Dni Szlaku Świętego Jakuba

2013-04-21 12:35

Do celu szybciej dojdzie nie ten, kto idzie szybko, ale ten, kto wie dokąd idzie – powiedział abp Julian Barrio Barrio z Santiago de Compostela podczas Dni Szlaku Świętego Jakuba w Toruniu. Kujawsko-pomorskie Dni Szlaku Świętego Jakuba odbywały się w dniach 19-20 kwietnia. Przez dwa dni zainteresowani słynnym pielgrzymkowym szlakiem mogli wziąć udział w spotkaniach, prelekcjach i projekcji filmu „Droga”.

19 kwietnia w ramach obchodów Dni Szlaku Świętego Jakuba odbyło się spotkanie z abp. Barrio w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, który znajduje się na trasie Camino Polaco. Podczas spotkania przedstawiono aktualną sytuację i perspektywy Szlaku Św. Jakuba na Kujawach i Pomorzu. Członkowie powołanej przez marszałka województwa Rady ds. Rozwoju Szlaku odebrali akty powołania. Ustanowiona 15 kwietnia Rada ds. Rozwoju Szlaku Świętego Jakuba zajmie się między innymi kwestiami związanymi z promocją drogi i oferty turystycznej.

- Wzrost zainteresowania szlakiem w naszym regionie to jeden z efektów współpracy samorządu województwa z hiszpańskim regionem Nawarra. Chcemy, by stał się szansą na rozwój turystyki pielgrzymkowej, aktywizującej gospodarczo miejscowości Kujaw i Pomorza. Camino Polaco, fragment polskiej części drogi, przebiega przez Kujawsko-Pomorskie – mówi Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Reklama

Podczas spotkania z mieszkańcami abp Barrio zwrócił uwagę na duchowy wymiar Camino. W pielgrzymowaniu nie chodzi o przekraczanie swoich granic, ani o udowadnianie światu swoich możliwości, ale nade wszystko o zjednoczenie z Chrystusem, który jest nasza drogą.

- Chrystus jest celem. Każdy pielgrzym musi mieć świadomość, że do Niego dąży – podkreślił arcybiskup. Wędrówka ku Jezusowi związana jest z szukaniem odpowiedzi na ważne pytania. Trzeba jednak dobrze zrozumieć sens tego poszukiwania. – Kluczowym zadaniem pielgrzyma jest odpowiedź na pytania, które stawia mu Jezus, a nie na swoje pytania – powiedział hierarcha. Co jest najważniejsze w pielgrzymowaniu? – Siła chrześcijańskiej nadziei dochodzi do głosu w każdym pielgrzymowaniu – dodał abp Julian Barrio Barrio zaznaczając, że bez niej pielgrzymowanie traci duchowy wymiar i staje się turystyczną wędrówką.

Podczas sobotniego spotkania odbyła się także promocja przewodnika po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku pt. „U progu Camino”. Przewodnik został przygotowany przez toruńskiego dziennikarza Tomasza Bielickiego i ks. dr. Piotra Roszaka, pracownika Uniwersytetu Navarra oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Książka została wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.

Pozycja zawiera między innymi autorski podział naszej drogi na dziesięć jednodniowych tras pielgrzymkowych, opis najciekawszych miejsc oraz związanych z nimi ciekawostek, dwie zajmujące rozmowy o fenomenie pielgrzymowania, bazę miejsc noclegowych i 170 kolorowych zdjęć.

Szlak świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu Apostoła. Uznaje się, że Camino de Santiago i tradycja pielgrzymowania do Santiago są ważne dla chrześcijańskiej tożsamości Europy, że drogi świętego Jakuba ukształtowały Europę. Ruch restytucji szlaku rozpoczął się w latach 80-tych ubiegłego wieku, sieć jako pierwsza trafiła na listę europejskich szlaków kulturowych, a potem także na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto lokalnej sztuki

2020-01-21 12:48

Niedziela toruńska 4/2020, str. V

Ewa Melerska

Wystawa plakatów cieszyła się zainteresowaniem

W Toruniu jest miejsce, w którym można zobaczyć średniowieczne rzeźby, bogato zdobione kielichy mszalne i monstrancje oraz dzieła malarskie.

Więcej ...

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

2020-01-14 10:24

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 19

Archiwum autora

Kościół św. Jakuba w Medjugorie

Już dziś mówi się o Medjugorie nie jako o miejscu ukazywania się Matki Bożej, ale o miejscu... objawiania się mocy sakramentów Kościoła.

Więcej ...

Franciszek: gościnność to ważna cnota ekumeniczna

2020-01-22 10:10

Vatican Media

Papież Franciszek

Na znaczenie praktykowania gościnności dla działań ekumenicznych wskazał Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. W swojej katechezie papież nawiązał do obchodzonego obecnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którego tematem jest właśnie gościnność. Wyraził przekonanie, że współpraca w przyjęciu osób najbardziej bezbronnych zbliży chrześcijan ku sobie nawzajem. Słów Franciszka w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 7 tys. wiernych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Kościół

Medjugorie. Miejsce objawienia... Kościoła

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Wiadomości

Etiopia: tragedia podczas prawosławnej Epifanii

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Aktualności

Watykan: papież ustanowił Niedzielę Słowa Bożego

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Wiadomości

Wielka Brytania: upadło pięć klinik aborcyjnych

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Kościół

Karmelici z Solca wydali oświadczenie ws. Komunii św. dla...

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

Wiadomości

Wstaw się za prof. Ewą Budzyńską, której grozi kara za...

"Szczęść Boże" czy... "Niech będzie pochwalony Jezus...

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Świat

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w...

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra