Reklama
Kolejny Jasnogórski Wieczór Maryjny odbył się 8 kwietnia br. pod hasłem: „Boleść Matki”.
Komunikat Biskupa Świdnickiego dotyczący ofiar katastrofy w Świebodzicach
O zjawisku migracji ze Stefano Fontaną – dyrektorem Międzynarodowego Obserwatorium Nauki Społecznej Kościoła im. kard. Van Thuâna – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
Nie jest specjalną tajemnicą, że przywódcy Unii Europejskiej nie pałają wielką sympatią do nowego amerykańskiego prezydenta. Oczywiście, niechęć ta jest w pełni odwzajemniona. Ten obustronny sceptycyzm uwidocznił się w minionych miesiącach wielokrotnie
Bp Jan Zając, wieloletni rektor sanktuarium Bożego Miłosierdzia
Droga kojarzy się z przewodnikiem. W odniesieniu do Bożego Miłosierdzia natychmiast myślimy w tym kontekście o św. Siostrze Faustynie i św. Janie Pawle II, ale w najgłębszym sensie przewodnikiem jest tu Jezus, którego spotykamy w Ewangelii
W kwietniowym numerze miesięcznika formacyjnego „Różaniec” pochylamy się nad miłosierdziem. Piszemy o tym, czym jest miłosierdzie, o fenomenie sanktuariów pw. tego przymiotu Pana Boga, o nawróceniach dzięki Koronce do Miłosierdzia Bożego. Rozmawiamy z misjonarzem miłosierdzia – m.in. o tym, że to miłosierny Bóg otwiera nasze ludzkie serca
Był sierpień 2015 r. – wakacje, żar lał się z nieba. W ciszy rodzinnego domu umierał mój tato, a ja pędziłam autem z Wrocławia do Częstochowy. Gdy odmawiałam w drodze wiele modlitw, przypomniałam sobie o Koronce za konających.
„Potrzebujemy miłosierdzia nie dopiero wtedy, gdy grzeszymy, ale już wtedy, gdy nie dorastamy do tej miary człowieczeństwa, do której jesteśmy powołani i do której z pomocą Boga jesteśmy w stanie dorosnąć”.
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim (ZSAPU) założyli św. Brat Albert – Adam Chmielowski i bł. Siostra Bernardyna – Maria Jabłońska. Zgromadzenie poświęcone jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a Matkę Bożą Częstochowską, zgodnie z życzeniem św. Brata Alberta, siostry uznają za swoją Fundatorkę. „Matka Boska Częstochowska jest waszą Fundatorką, pamiętajcie o tym” – mówił Brat Albert
Parafia pw. św. Józefa na warszawskim Kole znana jest z wielu inicjatyw. Przede wszystkim z adoracji Najświętszego Sakramentu, trwającej tutaj już od 30 lat. Od niedawna wydawany jest tu pierwszy w Polsce parafialny dodatek do „Niedzieli”
Uczniowie już wiedzą, że grób jest pusty, że niektórzy spotkali Jezusa Zmartwychwstałego. Pomimo to siedzą zamknięci. Boją się. Nie pojmują sensu wydarzeń. Nie wystarczyło, że zobaczyli zmartwychwstałego Mistrza. Potrzebują wewnętrznego światła – potrzebują Ducha Świętego
„Kamień odrzucony przez budujących stał się kamieniem węgielnym” (Ps 118, 22). Paweł: I już po świętach. A tyle miałem nadziei...
Odszedł do Pana prof. Piotr Małoszewski – zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Przyjaciel, wzór naukowca i katolika, kochający mąż i ojciec, po prostu człowiek prawego sumienia
Ustalenia tzw. komisji Millera rozbiły się w drobny mak o twardą naukę – tak najkrócej można podsumować ustalenia Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, które zaprezentowano w 7. rocznicę tragedii.
W całej Polsce, ale także za granicą uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. – Apeluję i błagam o szacunek dla ofiar i tych, którzy chcą czcić ich pamięć – powiedział prezydent Andrzej Duda
– W moim mieście Pan Jezus objawił się prostej zakonnicy, która podobno też miała piegi i też była ruda jak ja… – mówi Maria Pankowska z Płocka, laureatka konkursu wiedzy o Sekretarce Bożego Miłosierdzia
Zelia i Ludwik Martin. Święci rodzice św. Tereski. 28 kwietnia przypada ich wspomnienie. Jak mogą pomóc, co wymodlić Koronczarka i Zegarmistrz z Lisieux? Zapraszamy do lektury świadectwa Kasi i Piotra
Do modlitwy o dobre owoce synodu biskupów na temat młodzieży wezwał bp Roman Pindel podczas spotkania z młodymi w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży.
Matka to diecezja. Córka to pielgrzymka do Łagiewnik. Obie świętują swoje rocznice. Pierwsza 25 lat powołania, druga 5. edycję.
Młodzież oazowa działająca w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich wystawiła przedstawienie wg scenariusza Anastazji Sorkowicz koncentrujące się wokół Drogi Krzyżowej, ale w życiu człowieka.
Święty Jan Paweł II często mówił o wyobraźni miłosierdzia. Bo nie wystarczy sama jałmużna. Powinno się zastanowić, jak najlepiej będzie pomóc w konkretnym przypadku, aby pomoc była najpełniejsza. Przypomnę tu piękną cnotę „longanimitas” – łac. długomyślność.
Czym jest miłosierdzie? Mamy pewną trudność z wyjaśnieniem znaczenia tego terminu, chociaż tyle o nim słyszymy, i to od wielu lat.
Z okazji 25-lecia działalności Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie zaprosił swoich fanów do uczestniczenia w serii wydarzeń kulturalnych wpisujących się w program – również jubileuszowego – dziesiątego Festiwalu im. Kaliny Jędrusik.
W dniach 2-3 kwietnia delegacja z Węgrowa i Mińska Mazowieckiego udała się do Żółkwi na Ukrainie, aby przekazać na ręce ks. Józefa Lechowicza żywność dla polskich wielodzietnych rodzin oraz osób starszych.
Działalność Caritas to przede wszystkim praca Parafialnych Zespołów (działa ich na terenie diecezji 40, ok. 900 osób) oraz Szkolnych Kół (42, ok 550 osób). Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest przeprowadzenie wielu akcji Caritas.
Z Martą Stelmach, wolontariuszką, nauczycielką w Zespole Szkół nr 1 w Sokołowie Podlaskim, opiekunem Szkolnego Koła Caritas oraz wieloletnią współpracowniczką Caritas, rozmawia Magdalena Chomać.
Z ks. Piotrem Arbaszewskim rozmawiała Edyta Hartman.
Powiódł się eksperyment w Piasku Wielkim (gm. Nowy Korczyn), który po kilku miesiącach funkcjonowania okazał się udanym przedsięwzięciem rehabilitacyjno-socjalnym.
Kiedyś muzyką liturgiczną utkaną z harmonicznych dźwięków śpiewanych na chwałę Boga wypełnione były katedry, opactwa i klasztory w Europie.
Gdyby wyjść na wieżę kościoła w Żębocinie i popatrzeć na południowy zachód, to przy dobrej pogodzie można by zobaczyć Kraków, oddalony od tej małej miejscowości o 30 km.
Znany i kochany przez setki krakowskich bezdomnych. Człowiek z uśmiechem działającym cuda. Brat Piotr Kuczaj.
– Całe moje malarstwo tematycznie opiera się na nauczaniu św. Jana Pawła II. Staram się za pomocą pędzla i farby ukazywać blaski i cienie współczesnego życia małżeńskiego i rodzinnego – mówiła Urszula Rychlińska podczas otwarcia wystawy „Utkani przez Ojca”.
Przyciemniona, przepiękna bazylika Mariacka, śpiew scholi, zapach kadzidła. Reflektor skierowany na monstrancję z Chrystusem. W to jedno miejsce patrzą oczy wszystkich, którzy tu są. Choć niektórzy mieli na dziś zupełnie inne plany...
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego swoje święto patronalne obchodzi Caritas, katolicka organizacja charytatywna. W tym dniu, a także podczas rozpoczynającego się 23 kwietnia Tygodnia Miłosierdzia, świętuje również Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
W Niedzielę Palmową w parafii pw. św. Bazylego w Świerszczowie już po raz 12. zostało odegrane plenerowe Misterium Męki Pańskiej.
Park przy Szpitalu Neuropsychiatrycznym im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie już od kilkunastu lat staje się miejscem modlitwy uczestników nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
Łatwiej jest budować mosty niż wznosić mury – te słowa Ojca Świętego Franciszka wypowiedziane w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży towarzyszyły koncertowi, który odbył się na zakończenie 9. Marszu dla Życia.
Od kilku już lat w przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy dzieci ze szkolnego koła Caritas ze Zbylutowa odwiedzają podopiecznych ośrodka rehabilitacyjno-opiekuńczego „Samarytanin”, prowadzonego w Legnicy przez diecezjalną Caritas.
Misterium przygotowane przez legnickich i wrocławskich artystów wzbudziło zachwyt, ale i zadumę widzów.
Łódź jest jednym z istotnych punktów życia Apostołki Bożego Miłosierdzia. W tym mieście Helena Kowalska (Siostra Faustyna) podczas zabawy w parku Wenecja doznała pierwszego objawienia wzywającego ją do życia zakonnego, by później szerzyć posłannictwo prawdy o Miłosierdziu Bożym.
Z bp. Adamem Lepą o niezwykłej relikwii i jej historii, ludziach, którzy pozostawili ślad i o przebaczeniu, rozmawia Anna Skopińska.
Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej w tym roku po raz pierwszy odbywało się w Ustrzykach Dolnych. W tych dniach stolicę Bieszczadów odwiedziło blisko 4 tysiące młodych z całej archidiecezji.
Odnowienie ołtarza w kościele w Borku Starym wpisuje się w cykl przygotowań do jubileuszu 600-lecia powstania parafii.
Św. Jakub Apostoł głosił Ewangelię, wędrując po rozległych krainach Hiszpanii. W ten sposób naśladował swojego Mistrza, Jezusa Chrystusa, który w czasie publicznej działalności był ciągle w drodze.
To jasne stwierdzenie Namiestnika Chrystusa Franciszka niech będzie wprowadzeniem w rozważanie na Niedzielę Miłosierdzia, która jest świętem patronalnym Caritas.
Z bp. Kazimierzem Górnym – pierwszym ordynariuszem diecezji rzeszowskiej – rozmawia ks. Tomasz Nowak.
„To misterium to nie tylko historia męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. To jest misterium Miłości, jaką Bóg obdarzył ludzkość. To piękne wejście w przeżywanie Wielkiego Tygodnia” – powiedział bp Jan Wątroba po obejrzeniu tegorocznego Misterium Męki Pańskiej w Niechobrzu.
Spotkać Miłosiernego. Dotknąć tajemnicy Miłosierdzia Bożego. Zanurzyć się, jak mówiła św. Siostra Faustyna Kowalska, w Miłosierdziu Bożym.
Staszów świętował 11 kwietnia 492. rocznicę otrzymania praw miejskich. Z tej okazji biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz odprawił w kościele św. Bartłomieja Mszę św. w intencji wszystkich mieszkańców i pomyślnego rozwoju miasta.
Okres przedświąteczny był pełen wrażeń dla Natalii Bełz, która reprezentowała naszą diecezję podczas przekazania Symboli Światowych Dni Młodzieży młodym z Panamy.
Przez tydzień w Domu Macierzystym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu obradowała 10. Kapituła Prowincjalna Prowincji Wrocławskiej z udziałem przełożonej generalnej, Matki Błażei Stefańskiej.
Święto Miłosierdzia Bożego obchodzimy w 1. niedzielę po Wielkanocy.
Katecheci z naszej diecezji przed świętami uczestniczyli w Diecezjalnym Dniu Skupienia, pod nazwą: „Chrześcijański Caritas skutecznym narzędziem wychowania”.
Wszyscy jesteśmy poruszeni głęboko katastrofą budowlaną, do jakiej doszło 8 kwietnia tuż po godz. 9 rano w Świebodzicach.
„Wstań, idź, głoś!” – to hasło przewodnie Diecezjalnego Spotkania Młodzieży, które odbyło się w Wałbrzychu 8 kwietnia br. przed Niedzielą Palmową.
Pan Jezus, zanim wstąpił do nieba, powiedział do swoich uczniów słowa, które wielu do dzisiaj napawają lękiem, a przynajmniej mocno zastanawiają: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i chrzest przyjmie, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 15-16).
W Nowogardzie odbyły się uroczystości odsłonięcia Ronda Sybiraków.
O Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej z Przemysławem Fenrychem, dyrektorem Centrum Szkolenia w Szczecinie, rozmawia Leszek Wątróbski.
Po raz drugi sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu było miejscem spotkania młodzieży w ramach Toruńskiej Strefy Miłosierdzia.
O byciu akolitą stałym z Tadeuszem Tomaszewskim rozmawia Joanna Kruczyńska.
W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jednocześnie sanktuarium bł. ks. Stefana Frelichowskiego w Toruniu 8 kwietnia bp Józef Szamocki udzielił posługi stałego akolity 31 mężczyznom.
Uboga Helena Kowalska pukała do drzwi wielu zakonów i nigdzie nie chciano jej przyjąć. Drzwi klasztornej furty otworzyły dopiero siostry Matki Bożej Miłosierdzia na warszawskiej Woli. Można powiedzieć, że warszawskie siostry miały wielką intuicję Miłosierdzia.
Wśród miejsc związanych z kultem Miłosierdzia Bożego w archidiecezji warszawskiej jest sanktuarium w Ożarowie Mazowieckim, ale swój nieprzeceniony wkład w teologię Miłosierdzia ma sąsiadujące Seminarium Duchowne Księży Pallotynów.
W Roku Miłosierdzia fundacja Salvatti.pl otworzyła pierwszy charytatywny sklep misyjny w stolicy. Jak to bezprecedensowe przedsięwzięcie działa?
Niedziela Miłosierdzia otwiera nasze oczy i serca na Boże Miłosierdzie. Kochający Ojciec mówi do nas: nigdy nie jest za późno, by do Mnie wrócić, by paść w moje ramiona.
Wrocławianie nie mogą narzekać na brak wspólnot w mieście. Miejsce dla siebie znajdą: młodzież, studenci, małżeństwa, rodziny, single, osoby starsze. Kłopot może nam jednak sprawić odkrycie odpowiedniego duszpasterstwa. Gdzie szukać?
Słysząc Caritas, myślimy o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom, wielkanocnej zbiórce żywności, wakacyjnych koloniach czy wyprawce szkolnej dla najuboższych dzieci. Ale Caritas to nie tylko akcje prowadzone kilka razy do roku.
"Podziel się życiem" - pod tym hasłem w Majdanie Starym po raz pierwszy zorganizowano akcję poboru krwi.
O posłudze w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i o roli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w formacji przyszłych kapłanów z ks. prof. dr. hab. Sławomirem Nowosadem, obecnie dziekanem Wydziału Teologii KUL rozmawia al. Marcin Kornaga.
Po wielu latach starań biłgorajskich samorządów został uroczyście otwarty Oddział Zamiejscowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Biłgoraju.
W Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze gorzowskiej bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św., podczas której zostały poświęcone święte krzyżmo oraz olej chorych i olej katechumenów.
Są wśród nas ludzie, którzy najwyraźniej głęboko wzięli sobie do serca słowa papieża Franciszka o tym, aby zejść z kanapy, i konsekwentnie je realizują.
Finał 4. Gminnego Konkursu Tradycji Wielkanocnych w Trzebiczu odbył się 8 kwietnia.
Reklama
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Europa