Reklama

Papieski Bieg Kwietny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W atmosferze modlitwy, zadumy i refleksji przeżyliśmy pierwszą rocznicę odejścia do Domu Ojca sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. Cały Kościół powszechny, a Polska w szczególności, wspominał dziedzictwo jego pontyfikatu, modląc się o rychłą beatyfikację. Nie było parafii, która nie włączyłaby się w godne uczczenie tej smutnej rocznicy. Wśród wielu inicjatyw pragnących upamiętnić papieskie posługiwanie warto zauważyć krakowską propozycję, która w swym całościowym wymiarze dotknie niemal całej Polski. Jest to tzw. Bieg Kwietny - sztafeta, która w dniach od 27 maja do 10 czerwca przebiegnie dystans 3 530 km, odwiedzając 205 nadgranicznych gmin naszej Ojczyzny.
Jaka jest geneza tego biegu i główna idea tych zmagań? Otóż pomysłodawcami biegu są przedstawiciele Stowarzyszenia „10 czerwca” oraz Fundacji im. ks. Kazimierza Siemaszki. Początkowo bieg ten zorganizowano w Krakowie (1000 razy wokół krakowskich Błoni) dla upamiętnienia 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w tym królewskim mieście 10 czerwca 1979 r. - stąd nazwa stowarzyszenia. A ponieważ charakterystycznym gestem podczas tamtej wizyty były układane na trasie przejazdu Papieża niemalże dywany z kwiatów - bieg ten nazwano kwietnym. Z racji ogromnego zainteresowania tą formą oddania hołdu Ojcu Świętemu (udział w nim tysięcy biegaczy) postanowiono rozbudować jego formułę. Pokonany w Krakowie dystans 3 530 km odpowiada długości granic naszego państwa. Postanowiono więc, że w tym roku Bieg Kwietny przemierzy całą Polskę w sztafecie, która wieść będzie trasą poprzez nadgraniczne gminy. W ten sposób idea papieskiego biegu ogarnie naprawdę wielką rzeszę wiernych, którzy w ten sportowy sposób upamiętnią osobę Jana Pawła II. W deklaracji programowej biegu czytamy m.in.: „Uczestnictwo w Biegu Kwietnym jest otwartym i radosnym przypomnieniem dzieła Papieża dla budowania poczucia narodowej wspólnoty Polaków. Z pomocą Opatrzności Bożej, za wstawiennictwem modlitwy Jana Pawła II do Ducha Świętego, by odmienił oblicze tej ziemi, możemy cieszyć się dziś wolnością. Możemy, ale nie zawsze potrafimy. Wolność jest jak powietrze; jej dobrodziejstwo zaczynamy w pełni odczuwać i doceniać, gdy zaczyna jej brakować. Wiemy, że wciąż nie zdaliśmy jako obywatele egzaminu z mądrego używania wolności i jej pielęgnowania. Nie potrafimy również docenić do końca daru niepodległości. To Jan Paweł II ten dar dla Polski wymodlił, umacniał nas w nadziei, a gdy niewielu ją żywiło, wspierał licznymi zabiegami dzieło jej wskrzeszenia. Gdy zaś nadeszła trzecia niepodległość, niestrudzenie nauczał nas, jak przyjąć ten dar, co z nim czynić. O tym wszystkim mamy sobie przypomnieć, biegnąc w sztafecie Biegu Kwietnego”.
Jak więc widać, idea biegu ma niezwykle ważne przesłanie, dlatego oczywisty powinien stać się fakt licznego zaangażowania w jego przeprowadzenie. Bieg trwać będzie non stop, począwszy od Jabłonki k. Nowego Targu (27 maja rozpocznie się tutaj ta wspaniała sztafeta, której symbolem będzie niesiona przez uczestników biało-czerwona szarfa, przekazywana sobie nawzajem na granicy poszczególnych gmin). Do naszej archidiecezji Bieg Kwietny dotrze tuż po północy 5 czerwca. O godz. 0.18 jako pierwsi przejmą narodową szarfę przedstawiciele Mrzeżyna (gm. Trzebiatów). Następnie bieg będzie kontynuowany trasą przez gminy: Rewal, Dziwnów, Międzyzdroje, Świnoujście, Wolin, Stepnica, Goleniów, Szczecin (a w nim przez Dąbie, Centrum), Police, Nowe Warpno, Dobra Szczecińska, ponownie przez Szczecin (Przecław, Zdroje), a następnie przez Gryfino, Widuchową, Chojnę, Cedynię, Mieszkowice i Boleszkowice. Bieg opuści teren naszej archidiecezji 6 czerwca o godz. 16.55, wbiegając z Namyślina do Szumiłowa (Kostrzyn n. Odrą), rozpoczynając w ten sposób wędrówkę po diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Innym, ważnym akcentem towarzyszącym Biegowi Kwietnemu będą organizowane w czasie jego trwania imprezy posiadające wymiar wspomnieniowy. W wielu miejscowościach odbędą się konkursy wiedzy o pontyfikacie Jana Pawła II, konkursy plastyczne, przeglądy piosenki religijnej, wystawy, przedstawienia oparte na papieskim nauczaniu, wyświetlane będą filmy z pielgrzymek, odprawione będą Msze św., na katechezach raz jeszcze zagości postać Wielkiego Rodaka. Będzie to więc dla naszych gmin nadgranicznych, a zarazem dla wszystkich parafii wydarzenie dużej rangi. Zapraszamy do uczestnictwa w sztafecie, jak i do udziału we wszystkich innych wartościowych punktach programu. Szczegóły organizacyjne uzyskać można w ww. gminach oraz w parafiach znajdujących się na ich terenie. O samym biegu poinformujemy jeszcze przed jego rozpoczęciem na łamach Kościoła nad Odrą i Bałtykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli