Reklama

Tyniec Mały - w rocznicę Objawień Fatimskich

Bierzmowanie u Fatimskiej Pani

- To prawdopodobnie najstarsza w Polsce figura Matki Bożej Fatimskiej - mówi ks. Ireneusz Alczyk, proboszcz tynieckiej parafii - o 70-letniej figurze, z wielką troską przechowywanej w tutejszym XV-wiecznym kościele. - Możecie być z niej dumni, bo nawet słynne sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach nie może poszczycić się takim skarbem - mówił do mieszkańców parafii kard. senior Henryk Gulbinowicz. 13 maja br., w rocznicę objawień fatimskich, Ksiądz Kardynał udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży z Tyńca Małego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Data tego bierzmowania jest dla nas bardzo wymowna - mówi ks. Ireneusz Alczyk. - 13 maja to przecież dzień ocalenia Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu na jego życie. Nawet godzina naszej Mszy św. - 17.00 jest bliska tamtym wydarzeniom.
Dlatego jej uczestnicy dziękowali Fatimskiej Pani, że skierowała lot kuli wymierzonej przeciw Janowi Pawłowi II tak, by mógł przeżyć. Dziękowali wraz z kard. Henrykiem Gulbinowiczem za wszystkie lata papieskiej posługi.
Ksiądz Kardynał, zwracając się do młodych ludzi, mówił o wdzięczności, jaką winni mieć wobec swoich rodziców, wychowawców i księży. Wspominał, że sam - od najmłodszych lat aż do momentu otrzymania sakry biskupiej - całował swojego ojca w rękę, z wdzięcznością dziękując za wychowanie. Rodzicom bierzmowanej młodzieży Ksiądz Kardynał dziękował za trud wykształcenia swoich dzieci. A wszystkich obecnych prosił o szczególną troskę o niezwykłą figurę Fatimskiej Królowej, obecną w tym kościele i o kultywowanie modlitw do tej Cudownej Pani, której zawierzył tak bardzo Jan Paweł II. Ksiądz Kardynał wyraził nadzieję, że figura z tynieckiej parafii będzie znana nie tylko w archidiecezji, ale też w całej Polsce.
W uroczystościach wzięli udział księża dziekani: ks. Stanisław Dudek z dekanatu Wrocław-Krzyki i ks. Alfons Jurkiewicz z dekanatu Kąty Wrocławskie, a także kapłani z sąsiednich parafii.
Szczególnym szacunkiem w tej parafii otoczony jest były proboszcz, dziś rezydent, ks. Bronisław Kazak. Dziś ma 86 lat i 61 lat kapłaństwa. - Podziękujcie mojemu koledze, Księdzu Seniorowi za wszystko, co przez tyle lat zrobił dla ludzi i dla waszej parafii - mówił o nim Kardynał Senior.
Z okazji 800-lecie Tyńca Małego 18 czerwca br. we wsi stanie pamiątkowy obelisk, w tym dniu także zaprezentują swoje występy dzieci i młodzież szkolna (w 60-lecie szkoły). Będzie festyn z wystawą dawnych fotografii, rękodzieła, malarstwa amatorskiego, dawnych przedmiotów i sprzętu domowego oraz eksponatów pochodzących z tynieckich wykopalisk.
W dzień odpustu parafialnego 10 września po Mszy św. mieszkańcy przejdą w procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej, na którą zaproszono Gustawa von Fürstenberga, siostrzeńca baronowej Marii Józefy von Ruffer. Zostanie także wmurowana tablica ku czci spoczywających na przykościelnym cmentarzu byłych mieszkańców Tyńca, których groby zrównano z ziemią.
Dla tych, którzy chcieliby tu przyjechać i pomodlić się przy 70-letniej figurze Fatimskiej, podajemy informację, że w każdą niedzielę Msze św. odprawiane są w Tyńcu Małym o godz. 8.30 i 12.00, a nabożeństwa fatimskie każdego 13. dnia miesiąca o godz. 20.00 - Msza św. i procesja.
- Jak dojechać do Tyńca? - Od wieków tak samo - żartuje ks. Alczyk, bo Tyniec Mały leży na średniowiecznym szlaku z Wrocławia na Sobótkę i Ślężę. To pierwsza miejscowość za Bielanami wrocławskimi w stronę Sobótki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Adrian Galbas założył konto na X. Jest już pierwsze nagranie

2025-01-07 16:06
Abp Adrian Galbas założył konto na portalu X

x.com/AbpGalbas

Abp Adrian Galbas założył konto na portalu X

„Dzień dobry, fajnie Was widzieć w nowym miejscu, w nowy sposób i w nowej formie” – tak zaczyna się nagranie, które jako pierwsze zamieścił nowy arcybiskup warszawski na platformie X.

Więcej ...

W archikatedrze wileńskiej odkryto insygnia grobowe władców Polski i Litwy

2025-01-07 14:10

Vilniaus arkivyskupija / Aistė Karpytė - Vatican Media

Sensacyjne odkrycie w kryptach archikatedry wileńskiej. Badacze znaleźli tam tajny schowek z insygniami przeznaczonymi do pochówków władców Polski i Litwy - króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Ja-giellończyka, pierwszej żony Zygmunta Augusta Elżbiety Habsburżanki i jego drugiej żony Barbary Radziwiłłówny.

Więcej ...

Ponad 20 tys. Polaków spodziewanych na Jubileuszu Młodych w Rzymie

2025-01-07 20:39
W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM Polska

W Rzymie przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”

Wciąż trwają zapisy na Jubileusz Młodych, który będzie stanowił jedno z głównych wydarzeń Roku Świętego w Rzymie. Organizatorzy spodziewają się, że weźmie w nim udział ponad 20 tys. Polaków, dla których przygotowywany jest specjalny projekt „Casa Polonia”. „Bardzo bym chciał, żeby polska młodzież licznie przyjechała i zobaczyła, jak wygląda młody Kościół na całym świecie” - podkreśla bp Grzegorz Suchodolski, który przebywał w Rzymie, przygotowując polską kwaterę tego jubileuszowego wydarzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich....

Kościół

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich....

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?