Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa za zmarłych na Jasnej Górze

Krypta pod Kaplicą Matki Bożej

Biuro Prasowe jasnej Góry

Krypta pod Kaplicą Matki Bożej

Zgodnie z wieloletnią tradycją w Uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada na Jasnej Górze otwarta zostanie XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców i braci paulinów. Kryptę, znajdującą się pod trzecią częścią Kaplicy Matki Bożej, można będzie nawiedzać przez cały miesiąc - do 30 listopada.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Krypty powstały wtedy, kiedy kaplica była zbudowana, a więc jest to pierwsza połowa XVII w. – opowiada w wywiadzie dla Radia Jasnej Góra o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Wotywnych Jasnej Góry - Pierwotnie był tam krużganek klasztorny, do którego przylegała gotycka cześć Kaplicy Matki Bożej. On łączył się też z bazyliką. W bazylice krypty powstawały wcześniej, bo bazylika była wcześniej budowana”.

Po wejściu schodami do krypty, po lewej stronie, w niszach wykutych w skale pochowani są paulini, którzy zmarli w XX stuleciu, tzn. od 1900 do 1967. Ostatni pochowany paulin to śp. o. Klemens Izdebski, przeor krakowski, budapesztański, rzymski, a także ekonom generalny na Jasnej Górze. W 36 niszach grobowych spoczywa 20 kapłanów-paulinów, 2 kleryków, 1 nowicjusz, 12 braci i jeden konfrater Zakonu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwiedzający kryptę mogą pomodlić się przy grobach trzech wybitnych generałów Zakonu Paulinów, spoczywają tu bowiem: o. Pius Przeździecki (Generał Zakonu Paulinów w okresie II wojny światowej), o. Piotr Markiewicz (przeor Jasnej Góry w czasie I wojny światowej i długoletni Generał Zakonu) oraz o. Alojzy Wrzalik. Znajdują się tu także groby trzech byłych przeorów Jasnej Góry: o. Kajetana Raczyńskiego, o. Norberta Motylewskiego oraz o. Polikarpa Rawickiego.

Reklama

W krypcie, na wprost wejścia znajduje się ołtarz, przy którym kapłani odprawiają Msze św. za zmarłych, zwłaszcza w pierwszych dniach listopada. Wokół ołtarza ustawione są różne urny z wypisanymi imionami i nazwiskami paulinów. W tych urnach znajdują się prochy, doczesne szczątki zmarłych zakonników.

Przed ołtarzem zauważyć można długą płytę, która przykrywa grobowiec. Szczątki pochowanych tu zmarłych zostały zebrane z różnych miejsc na Jasnej Górze i tu uroczyście złożone we wspólnym grobie w dniu 13 października 1836 roku. Ten grób jest na stałe zamknięty. Znajdują się tu szczątki zmarłych pochowanych na pierwszym cmentarzu jasnogórskim, który istniał obok świątyni, w miejscu dzisiejszego Wieczernika. Kiedy w XX-leciu międzywojennym budowano Wieczernik, dokonano wykopów i szczątki zmarłych zostały zmagazynowane w urnach i pochowane zostały właśnie w podziemiu pod Kaplicą Matki Bożej.

W Kaplicy Matki Bożej znajduje się kilka XVII-wiecznych epitafiów i nagrobków, a także i krypty, które kryją szczątki dobrodziejów sanktuariów, m.in. rodziny Warszyckich i Branickich. Wyjątkowo wyeksponowana jest urna zawierająca prochy o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego paulina i patrioty, obrońcy Jasnej Góry. Urna umieszczona jest niszy bocznej ściany Kaplicy Matki Bożej.

Reklama

W Kaplicy Najśw. Serca Pana Jezusa przy bazylice znajduje się duże epitafium rodziny Jabłonkowskich, dobrodziejów Jasnej Góry. Kolejna krypta grobowa znajduje się w bazylice pod Kaplicą św. Pawła I Pustelnika, a tam trumny cynowe rodziny Denhoffów, dobrodziejów sanktuarium, z XVII i XVIII wieku. Znajdują się tam też skromne, drewniane trumny paulinów. Pod bazyliką są jeszcze trzy krypty, niedostępne – pod prezbiterium oraz pod prawą i lewą nawą.

Jasna Góra to miejsce, które wciąż na nowo 'opowiada' o przeszłości - w 2009 r. podczas remontów w bazylice odkryto tajemniczą kryptę z rzadko spotykanymi w Polsce tzw. dłubankami - trumnami wydłubanymi w pniu drzewa. Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne sarkofagi. W wydrążonych w pniach drzew trumnach odnaleziono szczątki czterech osób dorosłych i dziecka.

„Kiedy znajdujemy się w bazylice, musimy sobie to uświadomić, że właściwie pod całą powierzchnią posadzki znajdują się liczne krypty, a w nich pochowanych jest ponad 90 osób – zdradza o. Rudziński - Historycy dociekają, badają źródła, kim byli nieraz sprowadzani z daleka zmarli, którzy tu właśnie chcieli być w tym św. miejscu pochowani”.

Przy bazylice jasnogórskiej znajduje się niezwykła kaplica – Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających powierzchnie wszystkich ścian znajdują się relikwiarze świętych i błogosławionych. Kaplica powstała dla relikwii, które sprowadzono z Rzymu. Były to relikwie bardzo cenne – czaszki męczenników Honorata i Kandyda, męczenników z czasów prześladowań chrześcijan. Te relikwie zostały podarowane Jasnej Górze. Z biegiem czasu kaplica wzbogacała się o nowe relikwie, obecnie jest ich kilkaset. Są wśród nich m.in. relikwie św. Filipa Nereusza, Donata, Euzebiusza i Walentego, patrona zakochanych.

Reklama

Od 1968 roku miejscem pochówku zmarłych zakonników stał się cmentarz św. Rocha. Jak wyjaśniają ojcowie paulini, taka decyzja wynikła przede wszystkim z braku miejsc w katakumbach jasnogórskich, ale także z przyczyn sanitarno-higienicznych oraz duszpasterskich, na cmentarzu bowiem wierni i rodziny mają większy dostęp do grobów.

Na cmentarzu św. Rocha są dwa grobowce paulińskie – „starszy”, tuż obok kościoła św. Rocha i „nowszy”, z 1990 r. na tzw. nowej części cmentarza. W pierwszym, z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej wyrytym na granitowej płycie, spoczywa m.in.: o. Wawrzyniec Kościelecki – wieloletni opiekun chórów jasnogórskich, dyrygent i organizator śpiewów liturgicznych. W drugim grobowcu, nad którym góruje figura Chrystusa Zmartwychwstałego, spoczywają m.in. o. Rufin Abramek – przeor Jasnej Góry i założyciel miesięcznika „Jasna Góra”, o. Teofil Krauze – przeor Jasnej Góry w okresie Millenium czyli 1966 r., o. Paweł Kosiak – wybitny mariolog i kaznodzieja, o. Honorat Marcinkiewicz – wieloletni jasnogórski archiwista.

*

Sanktuarium jasnogórskie włącza się w centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych, które odbędą się 1 listopada o godz. 14.30 z udziałem ojców i braci paulinów na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Następnie o godz. 16.15, w bazylice jasnogórskiej odbędą się nieszpory z procesją i wypominkami. Nabożeństwu będzie przewodniczył o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych o godz. 7.00 w bazylice sprawowana będzie Msza św. wypominkowa, natomiast o godz. 16.00 w Kaplicy Pamięci Narodu odbędzie się modlitwa, którą poprowadzi paulin o. Eustachy Rakoczy oraz Ludowcy Regionu Częstochowskiego.

Przez cały listopad za zmarłych, polecanych w wypominkach, będzie odprawiana Msza św. o godz. 7.00 w bazylice (w niedziele o godz. 6.30). Na wypominki można składać ofiary w zakrystii i innych wyznaczonych punktach.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-31 16:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tylko Bóg uczynił nas kapłanami

Marian Florek

Poranek Wielkiego Czwartku jest wyjątkowy dla kapłanów, kiedy to we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny, jeżeli to możliwe wraz z duchownymi z całej diecezji, odprawia Mszę św. krzyżma.

Więcej ...

USA: Trump ogłosił wyższe cła na towary z całego świata, w tym 20 proc. na import z UE

2025-04-03 07:11

PAP/EPA/KENT NISHIMURA / POOL

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" o stawce co najmniej 10 proc. na towary importowane z zagranicy, zaś w przypadku Unii Europejskiej - 20 proc. Trump określił je mianem "deklaracji niepodległości gospodarczej" Ameryki i "dniem wyzwolenia".

Więcej ...

Zdrowie psychiczne wiosną – jak poprawić nastrój po zimie?

2025-04-03 12:51
Jak poprawić nastrój po zimie?

Freepik/Materiał sponsora

Jak poprawić nastrój po zimie?

Wiosna to czas, gdy natura budzi się do życia – drzewa pokrywają się młodymi liśćmi, kwiaty zaczynają kwitnąć, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Te zmiany w otoczeniu sprzyjają lepszemu samopoczuciu, jednak nie zawsze od razu odczuwamy ich pozytywny wpływ. Zima mogła bowiem mocno dać się we znaki – krótsze dni, chłodne temperatury i ograniczony dostęp do światła słonecznego – to wszystko może powodować spadek energii, obniżenie nastroju, a nawet stany depresyjne. Jak więc skutecznie poprawić zdrowie psychiczne po zimie i w pełni cieszyć się wiosenną aurą?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Kościół

Co się dzieje z nami, kiedy umieramy?

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Kościół

Japonia: po 102 latach przestała się ukazywać jedyna...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Wiara

O. Marcin Ciechanowski: Depresja. Czy potrzebujesz pomocy?

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?