Reklama

Sanktuaria archidiecezji częstochowskiej

Maryjne sanktuarium w Bęczkowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

4 czerwca br. w liturgiczną uroczystość Zesłania Ducha Świętego odbyła się uroczystość odpustowa w parafii w Bęczkowicach, Sanktuarium Matki Bożej Bęczkowickiej - Oblubienicy Ducha Świętego Pocieszyciela. Mszy św. z homilią i rozważaniom Drogi Krzyżowej na Pociesznej Górce przewodniczył abp Stanisław Nowak. Na ręce Księdza Arcybiskupa złożona została prośba o koronację słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Wniebowziętej, nazywanego obrazem Matki Bożej Pocieszenia. Kierujący prośbę - księża dziekani 10 regionów radomszczańskich (na czele z ks. kan. Stanisławem Matysiakiem - dziekanem regionu) i wójtowie gmin, na terenie których znajduje się parafia (na czele ze Stanisławem Cubałą - starostą powiatu piotrkowskiego) - podkreślili wyjątkową rolę sanktuarium w życiu regionu: słynący łaskami obraz od wieków otaczany jest czcią wiernych, licznie przybywający pielgrzymi oddają Bogu hołd i wyrażają wdzięczność za łaski otrzymywane za wstawiennictwem Matki Bożej Pocieszenia, liczne wota i wpisy do ksiąg stanowią świadectwo szukania u Matki Pocieszenia pomocy w trudnościach życia, maryjny kult kształtuje postawy miłości i patriotyzmu.

Historia obrazu

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Bęczkowicach (dekanat Gorzkowice, województwo łódzkie) jest jednocześnie sanktuarium maryjnym, gdzie znajduje się czczony od lat obraz Matki Bożej Pocieszenia. Powstał on - jak podaje Paweł Janowski w najnowszej publikacji dotyczącej sanktuarium w Bęczkowicach - na przełomie XV i XVI wieku. W tym czasie Wniebowzięcie należało do najbardziej rozpowszechnionych tematów maryjnych. Wizerunek „Niewiasty obleczonej w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12, 1), namalowany techniką olejną na drewnianej tablicy, znajduje się w kaplicy bocznej kościoła parafialnego. Najstarsze wzmianki o łaskach otrzymanych przez modlących się przed tym obrazem pochodzą z 1624 r. W drugiej połowie XIX wieku zamalowano obraz Matki Bożej Wniebowziętej, nakładając na niego wizerunek Niepokalanej Maryi Panny, który ozdobiono posrebrzaną koroną z poprzedniego obrazu. Przyczyną zamalowania były najprawdopodobniej obawy o zrabowanie obrazu przez zaborcę; w czasach germanizacji i rusyfikacji niszczono wszelkie przejawy polskości. Inna hipoteza, wymagająca dokładnych badań, mówi, że wynikało to z chęci rozpowszechniania ogłoszonego w 1854 r. przez Piusa IX dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Podczas konserwacji przeprowadzanej w 2003 r. w pracowni Krystyny Borkowskiej w Warszawie obraz Wniebowzięcia został odkryty. Okazało się, że pod zniszczonym malowidłem z XIX wieku zachował się bez większych ubytków średniowieczny obraz. Wykonano wówczas kopię wizerunku Niepokalanej (stojącej na sierpie księżyca, a pod nim kula ziemska opleciona wężem), pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku. Na obraz nałożono srebrną sukienkę z koroną, ozdobiono barokową ramą i umieszczono w kaplicy na Pociesznej Górce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maryjna duchowość szensztacka

Od grudnia 2001 r. duszpasterzami parafii są dwaj ojcowie z Instytutu Ojców Szensztackich. Wspólnota ta odznacza się maryjną pobożnością - jej członkowie żyją w głębokiej więzi z Matką Bożą, zawierając z Nią akt, zwany przymierzem miłości. Założyciel, o. Józef Kentenich, określał to przymierze jako głęboko rozumiane odnowienie i zabezpieczenie przymierza zawartego na chrzcie św.: umacniać i odnawiać wartości chrześcijańskie i w ten sposób urzeczywistniać ewangeliczną dewizę bycia solą ziemi i światłem świata (zob. Mt 5, 13-14). W Maryi ukazywał się obraz najdoskonalszego człowieka oraz najlepszy wzór dla przeżywania chrześcijaństwa.
Jan Paweł II w 1980 r. powiedział o wspólnocie szensztackiej, że kształtuje ją głęboka cześć do Matki Bożej. Z Nią bowiem związane są tzw. „wkłady do kapitału łask”. Stanowią je ludzkie sprawy, radości i smutki, które przynoszone są do sanktuarium, aby Maryja ten kapitał ofiar pomnażała w większe dobro. Z kolei w 2004 r. prosił: „Idąc za radą waszego założyciela, udzielacie Krzyżowi i obrazowi Maryi szczególnego miejsca w waszych domach, tak, że stają się «sanktuariami domowymi Kościoła» (Familiaris consortio 55), gdzie Maryja działa jako Matka i Wychowawczyni. W ten więc sposób Maryja przychodzi ciągle do ludzi jako «Pielgrzymująca Matka Boga», żeby mogli doświadczyć Jej matczynej pomocy i miłości. Nasz Kościół potrzebuje ożywienia wiary i apostolskiego działania. To zaangażowanie łączy wiele kościelnych wspólnot i ruchów duchowych, które Duch Boży wzbudził u progu trzeciego tysiąclecia. Są one odpowiedzią Opatrzności na wiele wyzwań naszych czasów”.

Reklama

Kult maryjny w Bęczkowicach

Jak przekazują Ojcowie Szensztaccy przybywającym do sanktuarium pielgrzymom, pierwsze informacje o cudach dokonanych przez Najświętszą Maryję Pannę stanowią ustne przekazy ludowe. Poprzednie pokolenia przekazały mieszkańcom wioski i okolic pewność dotyczącą niezwykłej obecności Matki Bożej w tamtejszym wizerunku. Ojcowie opowiadają także o odzyskiwanym przez wstawiennictwo Maryi zdrowiu nie tylko duszy, lecz także ciała. Świadczą o tym liczne wota umieszczone na ścianach kaplicy i na ołtarzu. Podczas pielgrzymki katechetów o. Henryk Szymański opowiedział o uzdrowieniu mężczyzny chorującego na raka krtani (na kilka dni przed wyznaczoną operacją rozpoczął się proces wysychania nowotworu, 2002 r.) i opiece Bęczkowickiej Pani, której doświadczyła kobieta z Radomska. Jej rodzina modliła się na Pociesznej Górce, błagając o pomoc, utraciła bowiem dorobek całego życia (2005 r.). Zostali wysłuchani, a w dowód wdzięczności złożyli siedem złotych pierścionków będących pamiątką rodziną.

Pielgrzymka katechetów

20 maja ponad 100 katechetów archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowało do sanktuarium w Bęczkowicach. To modlitewne spotkanie przeżywane było w ramach całorocznej duchowej formacji, do jakiej zobowiązany jest każdy nauczycieli religii. W programie znalazły się m.in.: powitanie i konferencja o. Przemysława Lutyńskiego (proboszcza) i o. Henryka Szymańskiego (katechety), Msza św. koncelebrowana przez wizytatorów ks. prał. Mariana Szczerbę i ks. Norberta Pikułę oraz ojca duchownego katechetów świeckich ks. dr. Pawła Maciaszka, Droga Krzyżowa na Kalwarii, tzw. Pociesznej Górce. Dzięki czterem kapłanom z dekanatu gorzkowickiego służącym posługą w konfesjonale uczestnicy dnia skupienia mieli możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
W konferencji prezentującej parafię i historię obrazu o. Henryk Szymański ukazał niezwykłość miejsca. Przypomniał zamysł abp. Stanisława Nowaka dotyczący rychłej koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. W homilii ks. dr P. Maciaszek ukazał duchowe bogactwo, jakie staje się udziałem czcicieli Najświętszej Maryi Panny: „Uznanie Maryi za Matkę prowadzi do uznania Jej królewskości. Potrzebujemy bowiem władzy Jej serca i Jej miłości. Wynika to z potrzeby kierownictwa. Maryja nie tylko rodzi, lecz także rządzi i wychowuje. Szczęśliwi, którzy oddają Bogurodzicy swoją duszę pozwalając, by kierowała nią. Przez macierzyński udział w Odkupieniu Matka Boga ma bowiem prawo wstępu do dusz. Jeśli naszym oddaniem, zawierzeniem i modlitwą koronujemy Najświętszą Maryję Pannę w sercach, to pozwalamy, by była przewodniczką do niebieskiej ojczyzny. Zgadzamy się, by była matką naszych dusz”.
Rozważania Drogi Krzyżowej na Kalwarii, oddalonej o 3 km od kościoła parafialnego, były przypomnieniem treści Jasnogórskich Ślubów Narodu ułożonych przez Prymasa Tysiąclecia w 1956 r. i wynagrodzeniem Bogu za grzechy naszego narodu, szczególnie za niezrealizowanie przyrzeczeń.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 30-37.

Więcej ...

Zaproszenie na Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin

2024-05-21 01:20
plakat z zaproszeniem

Archiwum parafii

plakat z zaproszeniem

Organizatorzy pikniku serdecznie zapraszają wszystkie małżeństwa i rodziny z Diecezji Rzeszowskiej na niezapomniane świętowanie Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin, które odbędzie się 9 czerwca 2024 roku (niedziela).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...