Reklama

Dni pod znakiem Papieża Jana Pawła II

Niedziela legnicka 25/2006

Dzień rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II (18 V) obfitował w liczne wydarzenia związane z osobą naszego wielkiego Rodaka. W diecezji legnickiej szkoły noszące jego imię, jak również wiele innych szkół, uczciło ten dzień okolicznościowymi wystawami, konkursami, występami uczniów, a przede wszystkim modlitwą o rychłą beatyfikację. 4 kolejne szkoły: w Rudnej, Gierałtowie, Polkowicach i Osiecznicy przyjęły imię Jana Pawła II jako swojego patrona. Tym imieniem został także nazwany odremontowany stary most graniczny łączący Zgorzelec i Görlitz. Uroczystościom nadania imienia szkołom przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, a w Zgorzelcu uroczysta Msza św. odprawiana była pod przewodnictwem kard. Henryka Gulbinowicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gierałtów

W parafii i Szkole Podstawowej w Gierałtowie przygotowania do nadania imienia szkole rozpoczęły się kilka lat wcześniej. Najpierw dokonany przez uczniów w głosowaniu wybór kandydata zatwierdziły lokalne władze samorządowe. Później podjęto starania, by przybliżyć uczniom wybraną przez nich postać. W Gierałtowie uczniowie m.in. poznawali biografię Papieża Polaka, uczestniczyli w wycieczkach do miejsc związanych z jego osobą, wykonali szereg różnych prac plastycznych, albumowych, i z wykorzystaniem innych technik. Jak powiedzieli nam katecheci i nauczyciele z tej szkoły, były prace plastyczne, do których wykonania zaangażowani byli także rodzice. Podjęto starania o ufundowanie sztandaru szkoły, powstał także autorski hymn szkolny.
„Do tego uroczystego dnia nadania szkole imienia Jana Pawła II przygotowywaliśmy się nie tylko od strony zewnętrznej, ale także duchowej” - mówił nam proboszcz parafii ks. kan. Edward Franczak - „Dni poprzedzające uroczystość nadania imienia dzieci przeżywały także jako dni rekolekcji szkolnych, które wygłosił ks. kan. Ryszard Szkoła z Wambierzyc. Była też okazja do spowiedzi św., aby wszyscy mogli w tym dniu z czystym sercem przystąpić do Komunii św.”
18 maja do parafii przybył biskup legnicki Stefan Cichy. Został powitany przez księdza proboszcza, dyrekcję i uczniów szkoły w gronie także licznie przybyłych gości. Podczas uroczystości, w czasie sprawowanej Mszy św. Ksiądz Biskup w homilii przypomniał słowa kard. Stanisława Dziwisza, długoletniego sekretarza Ojca Świętego, który na otwarciu procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II w Krakowie zwrócił uwagę, że „Papież był człowiekiem, który trwał na kolanach przed Bogiem, trwał na kolanach przed Najświętszą Maryją Panną i trwał na kolanach przed człowiekiem”. Nawiązując do tej wypowiedzi Ksiądz Biskup zachęcał, aby uczniowie nowej szkoły noszącej imię Jana Pawła II, biorąc przykład ze swego Patrona, najpierw umieli trwać na kolanach przed Bogiem. Chodzi tu o postawę modlitwy. Papież nie zaczął się modlić, kiedy został papieżem, ale o wiele wcześniej. Znane są liczne przykłady z jego życia, kiedy potrafił zatopić się nawet w długiej modlitwie. Od początku poznał wielkie orędownictwo Matki Bożej… dlatego też w swoim herbie umieścił obok krzyża literkę „M”, symbolizującą Matkę Najświętszą. Jej zawdzięczał ocalenie podczas zamachu. Dlatego też wielokrotnie swoje wypowiedzi kończył zawołaniem, modlitwą do Matki Bożej, Jej też często zawierzał siebie i świat cały. Trzeba nam - mówił Ksiądz Biskup - naśladując Patrona szkoły, realizować w swoim życiu Ewangelię. Dobrze, że na sztandarze szkoły wypisaliście słowa „człowieka mierzy się miarą serca”. Oby wielkie serce Papieża, będącego na kolanach przed Bogiem, przed Matką Najświętszą i przed człowiekiem, było dla was wzorem wielkiego serca wobec Pana Boga, wobec Matki Bożej, wobec każdego człowieka. A sztandar szkolny niech wam stale to przypomina, żebyście szli w ślady wielkiego Papieża, któregoście sobie wybrali za patrona szkoły”.
Podczas Mszy św. został poświęcony także nowy sztandar szkoły, a jego uroczyste przekazanie z rąk fundatorów na ręce dyrektora szkoły mgr. Adriana Kosterenki, a potem uczniów, miało miejsce po Mszy św. na placu przed kościołem podczas specjalnej akademii. Tutaj także wykonany został nowy hymn szkolny, a potem był czas na inscenizację i okolicznościowe przemówienia.
W szkole Ksiądz Biskup poświęcił miejsce pamięci Patrona szkoły i dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Tak oto, ta niewielka, bo gromadząca w swych murach jedynie ponad 100 uczniów, szkoła stała się odtąd 15. szkołą w diecezji noszącą imię Jana Pawła II.

Reklama

Polkowice

Tego samego dnia, na godziny południowe, zaplanowano podobną uroczystość w Polkowicach, w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tutaj Biskupa Legnickiego powitali wraz z proboszczem parafii ks. prał. Marianem Kopko dyrekcja i uczniowie Gimnazjum nr 1. Przy licznej reprezentacji pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i przy śpiewie gimnazjalnego chóru, uczniowie Gimnazjum wypełnili wszystkie miejsca świątyni (szkoła liczy prawie 750 uczniów), biorąc udział w pierwszej części uroczystości w kościele parafialnym. Podczas jej trwania został poświęcony sztandar szkoły i uroczyście przekazany na ręce dyrektor Gimnazjum Elżbiety Kich-Wiśniewskiej, a ta przekazała go uczniom.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na papieża Jan Pawła II jako człowieka wielkiej mądrości, którą starał się dzielić z innymi. Jest wiele publikacji, które przybliżają tę wielką mądrość. Warto sięgać do tych wypowiedzi chociażby podczas spotkań z młodzieżą. Warto przypomnieć sobie przesłanie do młodych wygłoszone na Westerplatte, gdy Ojciec Święty zalecał: „wymagajcie od siebie, nawet gdyby inni od was niczego nie wymagali”. Ksiądz Biskup złożył także Uczniom, Gronu Pedagogicznemu i Rodzicom swoje gratulacje i życzenia, aby wpatrując się w postać Patrona, którego wybrali, jak najczęściej starali się naśladować i realizować w swoim życiu to, na co wskazywał Jan Paweł II.
Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, a gościom został zaprezentowany film ukazujący działania uczniów i nauczycieli zmierzające do nadania szkole imienia Jana Pawła II. Przygotowano także okolicznościową akademię, podczas której uczniowie przedstawili życiorys Karola Wojtyły, połączony z prezentacją multimedialną dotyczącą miejsc związanych z jego życiem, a także recytowano wiersze i śpiewano pieśni szczególnie bliskie Papieżowi.
Gimnazjum jest bardzo sprawnie działającą placówką oświatową, o czym możemy się przekonać, zaglądając choćby na strony internetowe szkoły www.gim1.polkowice.pl, gdzie również opisano szczegółowo przebieg przygotowań do nadania szkole imienia papieża Jana Pawła II.
Podobne wydarzenia miały miejsce także w pozostałych dwóch szkołach: 17 maja w Zespole Szkół w Rudnej, połączone z otwarciem nowego kompleksu boisk sportowych i 19 maja w Zespole Szkół w Osiecznicy. Uroczystościom przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Odtąd w diecezji legnickiej 17 szkół nosi już imię papieża Jana Pawła II.

Zgorzelec

Dopełnieniem dnia urodzin Papieża była uroczystość nadania imienia Jana Pawła II mostowi granicznemu łączącemu dwa miasta - Zgorzelec i Görlitz. Pierwsza część odbyła się w kościele pw. św. Bonifacego w Zgorzelcu, gdzie Mszy św. dziękczynnej za Papieża Polaka przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz.
W uroczystości wzięli udział księża biskupi z Polski i z Niemiec reprezentujący sąsiadujące diecezje. Z Legnicy wraz z biskupem legnickim Stefanem Cichym przybyli biskup Stefan Regmunt i biskup senior Tadeusz Rybak. Z diecezji Görlitz biskup Rudolf Müller i biskup senior Bernhard Huhn. Msza św. była sprawowana częściowo w języku niemieckim, gdyż uczestniczyli w niej także goście z Niemiec. Homilię wygłosił biskup legnicki Stefan Cichy. Przypomniał, że dzień tej modlitwy, to dzień urodzin Papieża. Jest to czas, kiedy jego imię przyjmowane jest przez kolejne szkoły, wspomina się różne wydarzenia z jego życia, jest to dzień, w którym wspomina się tego niezwykłego człowieka zwanego już Janem Pawłem Wielkim. Ksiądz Biskup stwierdził, że wśród wielu różnych opracowań jest także książka zatytułowana Pontifex Maximus z okazji XXV-lecia posługi Jana Pawła II. Takim określeniem opisuje się papieża, jako budowniczego mostów. To określenie szczególnie pasuje do przeżywanego tego dnia wydarzenia, jakim jest nadanie imienia Jana Pawła II mostowi łączącemu dwa brzegi rzeki, dwa miasta i zarazem dwa narody.
Jan Paweł II jako budowniczy mostów pokazał swą działalność w różnych dziedzinach i etapach swego życia. Wszystko to pokazuje, że zawsze starał się wszystkich łączyć. Również dla połączenia narodów niemieckiego i polskiego miał niemałe zasługi. Jako arcybiskup krakowski był współautorem sławnego orędzia biskupów polskich, skierowanego do biskupów niemieckich. Patronką dnia jego wyboru była też św. Jadwiga Śląska, która także zasłynęła jako osoba łącząca dwa narody. Papież często nawiązywał do tego dnia i osoby Patronki swego wyboru. Ksiądz Biskup przytoczył kilka takich wypowiedzi papieskich. W książce Pontifex Maximus jest również część zatytułowana Tajemnica tajemnic, ukazująca Papieża jako budowniczego mostów wtedy, kiedy sprawował Eucharystię. „Także my dzisiaj zgromadzeni tutaj na Eucharystii w sposób szczególny przeżywamy to, że tworzymy jedno - mówił Biskup legnicki - Że łączy nas nie tylko most na Nysie Łużyckiej, ale łączy nas coś więcej - łączy nas Chrystus, jedna wiara, jeden chrzest. Dlatego też prawdę o Papieżu jako budowniczym mostów przeżywamy podczas Mszy św. Tutaj modlimy się o jego rychłą beatyfikację i o to, aby to, co zapoczątkował, przynosiło błogosławione owoce. Aby ten most, który przekraczał przed laty, był dla nas wszystkich przypomnieniem jego postaci i przypomnieniem tego, byśmy tę jedność między sobą stale budowali”.
Również biskup Görlitz Rudolf Müller, zabierając głos podczas uroczystości, nawiązał do papieskiego tytułu Pontifex Maximus, który z języka łacińskiego oznacza budowniczego mostów. Oczywiście, chodzi o mosty łączące więzami duchowymi ludzi i narody. Właśnie Jan Paweł II stał się dla wielu Niemców i Polaków przykładem budowania takich więzi. Ksiądz Biskup poinformował, że decyzja o nadaniu imienia mostowi granicznemu zapadła jednomyślnie po obu stronach granicy. Życzył także, aby to wydarzenie przynosiło dobre owoce dla przyszłości Europy.
Druga część uroczystości miała miejsce na odremontowanym starym moście granicznym. Po obu jego stronach znalazły się granitowe tablice ustawione na postumentach, na których umieszczono napisy w dwóch językach - po polsku i po niemiecku: „Most imienia Papieża Jana Pawła II, 1978-2005, Europamiasto Zgorzelec-Görlitz, 18.05.2006”. Tablice zdobi też wygrawerowana postać Papieża.
Po Mszy św. z kościoła wyruszyła ulicami miasta w kierunku mostu procesja, której towarzyszyła górnicza orkiestra dęta z Bogatyni. Na moście głos zabrali burmistrzowie obu miast. Poświęcenia tablic dokonali biskupi obu diecezji. Ta część uroczystości odbywała się już w strugach obficie padającego deszczu. Wielu uczestników komentowało to jako symbol oczyszczenia w stosunkach między narodami.
Most noszący odtąd imię Jana Pawła II przez długie lata był miejscem przekraczania granicy na Nysie Łużyckiej. Obecnie znajduje się tu polsko-niemieckie przejście graniczne dla ruchu osobowego, gdyż główny punkt graniczny został przeniesiony kilka kilometrów dalej, poza miasto, na nowe przejście graniczne Jędrzychowice-Ludwigsdorf. Most w dalszym ciągu łączy dwa miasta, które przed II wojną światową tworzyły jeden organizm. Od kilku lat trwa proces ponownego jednoczenia miasta. Rezultatem tego jest m.in. proklamacja z 1998 r. podjęta przez obie rady miejskie o powstaniu Europamiasto Zgorzelec/Görlitz. Ostatnio wspólnie starały się o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2010 r. Jednym z kolejnych wydarzeń łączącym życie obu miast będzie najbliższa procesja Bożego Ciała, która rozpocznie się po stronie polskiej, a zakończy po stronie niemieckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dziś 1 maja, wspomnienie św. Józefa, robotnika

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

1 maja Kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Józefa, robotnika. Do kalendarza liturgicznego weszło ono w 1955 roku. Św. Józef jest patronem licznych stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię. Jest także patronem cieśli, stolarzy, rzemieślników, kołodziei, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych, bezdomnych, umierających i dobrej śmierci.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst